Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 2654
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: GOPR radzi przed feriami

Piątek, 10 lutego 2017, 12:13
Autor: red
REGION: GOPR radzi przed feriami
Fot. użyczone
Dolnośląskie ferie tuż tuż. Wspaniałe zimowe warunki zachęcają do ruszenia w góry.

Ratownicy Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR spodziewają się ogromnej liczby narciarzy i radzą co zrobić,
aby białe szaleństwo było jednocześnie przyjemne i bezpieczne.

Rozpoczynają się zimowe ferie w województwie dolnośląskim. Zima w tym roku dopisała. W górach jest dużo śniegu, a na stokach panują doskonałe warunki narciarskie. Z pewnością przełoży się to na dużą liczbę narciarzy, szczególnie, że łącznie z województwem dolnośląskim ferie zaczynają się także na Opolszczyźnie, Mazowszu i Pomorzu Zachodnim – z tych województw zawsze w Sudety przyjeżdża mnóstwo turystów i narciarzy.

Od początku sezonu w stacjach narciarskich, w których dyżury pełnią ratownicy GOPR (Zieleniec, Czarna Góra i Sokolec), doszło do ponad 500 wypadków. Czterokrotnie do najcięższych zdarzeń ratownicy wzywali śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W wielu przypadkach do nieszczęścia doszło w wyniku brawury i zderzeń z innymi narciarzami. Ratownicy GOPR Grupy Wałbrzysko – Kłodzkiej apelują o rozwagę i ostrożność podczas szusowania.

Prawidłowe zachowanie na stoku opisuje Dekalog Narciarski FIS, jego treść znajdziemy tutaj https://www.gopr.pl/poradnik/dekalog-narciarski

Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami, dostosowujmy styl jazdy do warunków oraz własnych umiejętności. W okresie ferii na stokach jest zawsze bardzo dużo dzieci, zwróćmy na nie szczególną uwagę. Mali narciarze w starciu z rozpędzonym, dorosłym człowiekiem mają niewielkie szanse na wyjście z takiego zderzenia bez urazu. Narciarze poniżej 16 roku życia obowiązkowo muszą mieć kaski na głowach. Dorosłych nakaz ten nie dotyczy, jednak gorąco zachęcamy do wyposażenia się w ten element zabezpieczający głowę. Obecnie kask można kupić w cenie markowej czapki, nawet najtańszy kask zapewni nam o wiele większą ochronę niż tradycyjne nakrycie głowy.

Ratownicy przypominają także o rozgrzewce. Codziennie przed pierwszym zjazdem poświęćmy 2-3 minuty na proste ćwiczenia. Rozruszajmy stawy, rozgrzejmy mięśnie, szczególnie jeśli codziennie siedzimy przy biurku. Tak przygotowani będziemy mniej podatni na urazy w razie upadku.

Jeżeli już wydarzy się wypadek, przede wszystkim zachowajmy spokój. Jeśli sami ulegniemy wypadkowi, poprośmy o pomoc innych narciarzy, a jeśli jesteśmy świadkami wypadku, zainteresujmy się poszkodowanymi. Jeśli nie potrafimy udzielić fachowo pomocy, w zupełności wystarczy jeśli zabezpieczymy miejsce wypadku oraz wezwiemy pomoc. Na stokach, które zabezpieczają ratownicy GOPR wezwijmy ich dzwoniąc na numer 985 lub 601 100 300. Udzielą oni profesjonalnej pomocy i szybko ewakuują nas w bezpieczne miejsce. Możemy również użyć aplikacji „Ratunek”, która nawiąże połączenie z ratownikiem dyżurnym oraz jednocześnie wskaże mu na mapie nasze położenie. Aplikację można zainstalować na Androida oraz iOS. Ratownicy GOPR Grupy Wałbrzysko – Kłodzkiej w sezonie 2016/2017 pełnią dyżury w Zieleńcu, Czarnej Górze oraz w Sokolcu. Na pozostałych wyciągach pomoc w razie wypadku zapewniają ich gestorzy. W takich miejscach w razie wypadku poinformuj obsługę wyciągu.

Dla osób, które wybiorą ciszę, spokój i obcowanie z naturą na górskich szlakach również mamy kilka rad. Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiednim obuwiu i odzieży. Najlepiej ubierać się na tzw. cebulkę – kilka warstw, które będą zabezpieczać od zimna i od wiatru.

W wyższych partiach gór (powyżej 1000 m n.p.m.) leży ponad 80 cm śniegu. Niektóre szlaki są zawiane i nieprzetarte. Są to bardzo dobre warunki dla narciarzy ski turowych, jednak dla pieszych bez rakiet, przemieszczanie może stanowić trudność, a czas wędrówki znacząco się wydłużyć. Planujmy piesze wycieczki z dużym marginesem czasowym. Dzień wciąż jest krótki. Bądźmy przygotowani na zapadnięcie zmroku - miejmy ze sobą latarki i zapas baterii.

Przed każdą wyprawą w góry zainstalujmy w naszych smartfonach aplikację „Ratunek”, naładujmy baterie oraz w miarę możliwości weźmy ze sobą „power banki”. Góry nie są takie straszne, jeśli dobrze zaplanujemy i przygotujemy nasze wycieczki.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group