• Środa, 11 grudnia 2019
  • Godz. 11:56
  • Imieniny: Damazego, Waldemara
  • Czytających: 2565
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Goście w Muzeum Gross–Rosen

Wiadomości: REGION
Sobota, 17 grudnia 2011, 7:55
Aktualizacja: 7:57
Autor: opr. PAW
Fot. użyczone
W mijającym tygodniu w Muzeum Gross–Rosen w Rogoźnicy gościły dwie delegacje.

14 grudnia Muzeum odwiedzili przedstawiciele Klubu Czeskiego Pogranicza (KLUB ČESKÉHO POHRANIČI) oraz starosta Choustnikove Hradiste. Przez tę miejscowość w lutym 1945 przechodził transport więźniów ewakuowanych z KL Gross-Rosen do Flossenbürga. Miasteczko to było wówczas świadkiem masakry dokonanej na więźniach, przez prowadzącą kolumny więźniów załogę SS. We wrześniu 1945 roku odbyła się ekshumacja masowego grobu, w którym znaleziono 179 ciał. Społeczność Choustnikovego Hradistia nadal zachowuje pamięć ofiar tej tragedii. Co roku odbywa się przemarsz trasą, którą pokonywali więźniowie. W przyszłym roku rozpocznie się on w Muzeum Gross-Rosen.

W dniu następnym, czyli 15 grudnia, przybył do Muzeum Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu dr Gottfried
Zeitz. Celem jego wizyty było poznanie tragicznej historii tego miejsca i złożenie hołdu ofiarom pomordowanym w czasie II
wojny w obozie koncentracyjnym Gross-Rosen.

W pierwszej części spotkania, dostojny gość w towarzystwie dyrektora Muzeum – Janusza Barszcza, kierownika Działu Oświatowego i przewodnika niemieckojęzycznego, zwiedził ekspozycje stałe oraz obejrzał film o historii KL Gross-Rosen wraz z relacjami „świadków tamtych wydarzeń”. Odwiedził on również teren byłego obozu i historyczny kamieniołom granitu – miejsce pracy i kaźni więźniów.

Konsul zwrócił szczególną uwagę na bardzo dobry stan utrzymania poobozowych obiektów, wyrażając w ciepłych słowach swoje uznanie dla władz instytucji. Dla dyrektora Muzeum była to doskonała okazja, by szerzej opowiedzieć o projekcie konserwatorsko-budowlanym „Kamienne Piekło I”, w ramach którego m.in. został zrekonstruowany barak więźniarski nr 7 oraz wieża strażnicza.

Spotkanie zakończyło się zaprezentowaniem Konsulowi muzealnych projektów i inwestycji na przyszły rok. Dostojny gość obiecał przybyć ponownie do Muzeum Gross-Rosen w marcu 2012 roku, kiedy to planowany jest wernisaż wystawy archeologicznej „Zostały rzeczy, pamięć, żal…” w byłej tkalni więźniarskiej.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group