Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 4541
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szczawno Zdrój: Gwiazdy na Mistrzostwach Europy w Szczawnie Zdroju

Piątek, 17 sierpnia 2012, 15:07
Aktualizacja: 15:08
Autor: red
Szczawno Zdrój: Gwiazdy na Mistrzostwach Europy w Szczawnie Zdroju
Fot. organizatorzy
Już w najbliższą sobotę na najpiękniejszym torze świata (opinia czołowego zawodnika naszej planety, Brytyjczyka Scott’a Beaumont’a) na Słonecznej Polanie, w Szczawnie Zdroju odbędą się Mistrzostwa Europy w najbardziej widowiskowej dyscyplinie kolarskiej, jaką jest ekstremalna odmiana kolarstwa górskiego, a mianowicie four cross, w której czterech zawodników ściga się na około 500–metrowym torze naszpikowanym skoczniami, muldami, bandami i jeszcze innymi wieloma przeszkodami.

Dodatkową atrakcją tych wyścigów jest ogromna szybkość, z jaką zawodnicy pokonują te przeszkody i fakt, że jadą „łokieć w łokieć”, co powoduje częste spięcia i kolizje na torze, oczywiście w ramach walki fair play. Często sędziowie mają problemy w ustaleniu, czy te ramy nie zostały przekroczone przez któregoś z zawodników. Najbardziej spektakularne są loty zawodników na skoczniach, które mają, 8, 10, a nawet więcej metrów. Ostatnio w Szczawnie Zdroju zbudowana została nowa skocznia o długości 13 metrów, a więc bezpieczne jej pokonanie wymaga lotu na odległość 14, a nawet 15 metrów z zachowaniem wysokości lotu 3 do 4 metrów nad ziemią!

Obsada zbliżających się Mistrzostw Europy jest znakomita – ze ścisłej czołówki światowej zabraknie jedynie Francuzki, Celine Gros (aktualnie nr 2 na świecie), która wyraziła ogromne ubolewanie, że nie może do nas przyjechać (była u nas w maju i była zachwycona zawodami Pucharu Świata w Szczawnie), ale po finałowych zawodach Pucharu Świata w niemieckim Willingen, gdzie złamała obojczyk, jeszcze nie wykurowała się i zobaczymy się z nią dopiero pod koniec sierpnia w austriackim Leogangu na Mistrzostwach Świata. Oprócz niej i tak sama „śmietanka”: aktualny Mistrz Świata Czech Michal Prokop (nr 2 w rankingu światowym w chwili obecnej), Mistrz Świata z roku 2010 Czech Tomas Slavik (nr 1), aktualny Mistrz Europy Holender Joost Wichman (nr 3), aktualna Mistrzyni Świata Holenderka Anneke Beerten (nr 1 w rankingu), aktualna Mistrzyni Europy Czeszka Romana Labounkova (nieobecna w rankingu, gdyż przygotowywała się do Igrzysk Olimpijskich w BMX-racing).

Oprócz nich pojawi się cała czołówka europejska, która de facto jest obecnie czołówką światową, gdyż Europa zdecydowanie zdominowała four cross. Polskę będzie reprezentowało 8 zawodników, w tym 4 z klubu MTB Wieża Anna – Szczawno Zdrój: Piotr Paradowski (aktualnie nr 15 w rankingu światowym), Robert Kulesza (31 w rankingu), Mariusz Jarek (35) i Gustaw Dędela (junior, 17 lat, jeszcze nie klasyfikowany).

Zapraszamy na Słoneczną Polanę już w piątek na wieczorny trening i na sobotnie zawody. Więcej szczegółów na naszej stronie www.mtb-anna.eu

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group