Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 5762
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Haluksy — dlaczego powstają? Leczenie objawowe i operacyjne palucha koślawego

Czwartek, 27 czerwca 2024, 12:30
Aktualizacja: 17:03
Autor: materiał partnera
Wałbrzych/Kraj: Haluksy — dlaczego powstają? Leczenie objawowe i operacyjne palucha koślawego
Fot. użyczone
Haluks to paluch koślawy, czyli pojawiająca się w jego okolicy deformacja. Charakteryzuje się ona wykrzywieniem palucha w okolicy stawu środkowo–palcowego. Omawiana choroba zwyrodnieniowa przyczyniająca się do zniekształcenia stopy występuje częściej u kobiet. W niektórych przypadkach można zastosować leczenie objawowe, podczas gdy w sytuacjach bardziej zaawansowanych konieczne jest leczenie operacyjne. Co powoduje powstawanie haluksów? Jak można uporać się z tym problemem?

Przyczyny powstawania haluksów

Powstawanie haluksów jest rozłożone w czasie, dlatego też początkowo wiele osób może nie zauważać problemu. Dopiero później, gdy pojawiają się problemy z noszeniem obuwia, a jakość życia i funkcjonowania ulega pogorszeniu, takie osoby zgłaszają się do lekarza, np ortopedy we Wrocławiu.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, co powoduje haluksy, ponieważ jest to problem bardziej złożony. Wśród przyczyn wymienia się chociażby uwarunkowania i predyspozycje genetyczne, czy noszenie niedopasowanego obuwia bądź butów na wysokim obcasie. Mogą one nasilać objawy i sprzyjać postępującemu rozwojowi deformacji stopy w okolicy palucha.

W kwestii genetyki i anatomii ludzkiej stopy trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, iż stopa wciąż posiada aktywnie funkcjonujące mięśnie, co stanowi pozostałość po przodkach z rodziny naczelnych. Mięśnie te, choć słabsze, wciąż działają. Jednocześnie stopy w dużej mierze utraciły swoją pierwotną funkcję chwytną, dzięki czemu możliwe jest chodzenie w wyprostowanej postawie. Wciąż jednak mięsień będący pozostałością funkcji chwytania powoduje, że paluch zaczyna układać się w nieodpowiedniej pozycji, doprowadzając tym samym do koślawości.

Inną przyczyną, która może nasilać objawy, są zaburzenia hormonalne — szczególnie w okresie menopauzalnym. Najczęściej haluksy widoczne są u osób powyżej 65. roku życia, choć do lekarza zgłaszają się z nimi już pacjenci w wieku osiemnastu lat..

Leczenie palucha koślawego

Istnieje szereg metod stosowanych w trakcie leczenia palucha koślawego. O wyborze odpowiedniej będzie jednak decydował lekarz — na podstawie badania ortopedycznego, rozmowy z pacjentem i wnikliwego wywiadu medycznego.

Leczenie zachowawcze haluksów

Pierwszą istotną rzeczą jest oczywiście konsultacja lekarska z ortopedą. Jeśli zmiana w okolicy palucha nie jest zaawansowana, może on zlecić wymianę obuwia, zrezygnowanie z wysokich obcasów, szczególnie tych z wąskim przodem, a także zastosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych, które mają za zadanie zapewnienie prawidłowego ułożenia stopy. Jeśli zachodzi taka potrzeba, lekarz może zarekomendować gimnastykę i ćwiczenia korekcyjne, a w razie konieczności skorzystanie z pomocy fizykoterapeuty.

U niektórych pacjentów wystarczające może okazać się skorzystanie ze specjalnych plastrów, które osłaniają mały paluch i zmniejszają tym samym dolegliwości bólowe. Istnieją również specjalne separatory umożliwiające palcom zachowanie właściwego położenia oraz specjalne peloty, czyli poduszeczki, które zmniejszają nacisk wywoływany na palec przez stopę i obuwie.

W przypadku pacjentów korzystających z rehabilitacji stosuje się urządzenia korekcyjne, które zatrzymują postępującą deformację stopy. Jeśli to konieczne, lekarz przepisuje również leki przeciwzapalne bądź sterydy podawane drogą iniekcji.

Leczenie operacyjne u pacjentów z haluksami

Jeśli poziom zmian jest zaawansowany bądź dotychczas stosowane leczenie objawowe nie przynosiło skutku, lekarz może rozważyć u pacjenta zabieg operacyjny. Rekonstrukcja chirurgiczna służy poprawie anatomii stopy i przywrócenie jej prawidłowego wyglądu. Niekiedy korekta jest bardziej skomplikowana, szczególnie jeśli deformacjom uległy również pozostałe palce stóp.

W zależności od wybranej metody chirurgicznej i zmian, jakie należy wprowadzić, pacjenci mogą być poddani miejscowemu, ogólnemu lub rdzeniowemu znieczuleniu. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż stopa po operacji nie będzie przystosowana do noszenia bardzo wąskiego obuwia, jak to było możliwe w latach młodzieńczych.

Twoja reakcja na artykuł?

1
20%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
40%
Złości
2
40%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group