Poniedziałek, 26 lipca
Imieniny: Anny, Grażyny, Mirosławy
Czytających: 4060
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szczawno Zdrój: Henryk Wieniawski w Szczawnie–Zdroju

Niedziela, 26 maja 2013, 13:59
Aktualizacja: 18:30
Autor: Robert Bajek
Szczawno Zdrój: Henryk Wieniawski w Szczawnie–Zdroju
Fot. Robert Bajek
24 maja na deptaku spacerowym przy Teatrze Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pobyt i koncerty Henryka Wieniawskiego w tym mieście.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz Szczawna-Zdroju z Burmistrzem Tadeuszem Wlaźlakiem, Starosta Wałbrzyski Józef Piksa, Dyrektor Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju Marzena Sobczyk, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Jerzy Kosek, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju z Iwoną Czech a także przedstawiciele placówek kulturalno-oświatowych. Uroczystość prowadziła Krystyna Swoboda.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy nastąpiło 11 maja 1961 roku. Tablica znajduje się na ścianie domu przy ulicy T. Kościuszki, w którym mieszkał Henryk Wieniawski. Ten wybitny skrzypek i kompozytor urodzony 10 lipca 1835 roku w Lublinie przebywał w Szczawnie-Zdroju dwukrotnie: w roku 1855 i 1857. Celem pobytu w Szczawnie-Zdroju była kuracja. Miało to miejsce podczas wielkiego tournee artysty po Europie, kiedy to koncertował w stolicach takich państw jak między innymi Francja, Niemcy, Rosja czy Holandia. Pierwszy koncert w Szczawnie-Zdroju dał Henryk Wieniawski 16 sierpnia 1855 roku. Koncert wzbudził ogromny entuzjazm wśród publiczności. Pamiątkowa tablica, pomnik, nazwa Teatru Zdrojowego, Festiwal to formy upamiętnienia i oddawania hołdu znakomitemu artyście, jakim bez wątpienia był Henryk Wieniawski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group