Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 3175
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Ile kosztuje dedykowana aplikacja z software house?

Środa, 4 sierpnia 2021, 7:32
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Ile kosztuje dedykowana aplikacja z software house?
Fot. użyczone
O co zapytasz podczas pierwszej rozmowy z firmą programistyczną? Na pewno o to, ile to będzie kosztować. Niezależnie od tego, czy chcesz tworzyć kompleksowe rozwiązanie dla wielkiej korporacji czy prostą apkę przypominającą o piciu wody. Koszty zawsze mają znaczenie. Nie znając ich, nie obliczysz, czy całe przedsięwzięcie będzie opłacalne.

Konkretną odpowiedź poznasz dopiero, gdy skontaktujesz się z software house. Warto jednak wiedzieć, co ma wpływ na cenę aplikacji i na czym można nieco oszczędzić.

Rodzaj aplikacji. Nawet aplikacje mobilne mają podtypy

Planujesz stworzenie aplikacji webowej uruchamianej w przeglądarce? A może wolisz, by była to aplikacja natywna, instalowana na urządzeniu? Masz na myśli aplikację desktopową na laptopy i komputery? Czy też chodzi Ci po głowie apka mobilna na sprzęt przenośny? Pod jaki system chcesz tworzyć oprogramowanie? Windows, macOS, iOS, Android?

To wszystko ma znaczenie. Sytuację komplikują apki hybrydowe, które działają na różnych platformach i łączą cechy programów natywnych i webowych. A także oprogramowanie PWA, które można uruchamiać w trybie offline.

Możesz założyć, że im mniej urządzeń będzie obsługiwać oprogramowanie, tym będzie tańsze.

Jak bardzo złożone technologicznie ma być oprogramowanie?

Na to zagadnienie trzeba spojrzeć dwojako. Z jednej strony chodzi tu o języki programowania, które będą wykorzystane do tworzenia Twojej apki. W branży IT panuje pewna dysproporcja pomiędzy wynagrodzeniami programistów o różnych specjalizacjach. Oczywiście znaczenie będzie mieć również to, czy w skład Twojego zespołu wejdą doświadczeni programiści określani mianem senior developerów.

Z drugiej strony chodzi o poziom skomplikowania samej aplikacji. Jeśli będzie ona jedynie wyświetlać informacje i umożliwiać ich prostą edycję, może być stosunkowo tania. Droższe są programy oparte o interfejs API, które umożliwiają administratorom i użytkownikom wykonywanie skomplikowanych działań. Za co zapłacisz najwięcej? Za gry i programy klasy Enterprise. Takie projekty wymagają bowiem od Applover największych nakładów czasowych.

Funkcjonalności, które trzeba uwzględnić przy projektowaniu

Jesteś w stanie rozrysować wszystkie zależności aplikacji w prostym schemacie blokowym? W takim razie apka nie powinna być bardzo droga. Upewnij się tylko, że schemat ma wysoki poziom szczegółowości i jest rozrysowany krok po kroku.

Twoja apka może być zintegrowana z mediami społecznościowymi. Wykorzystywać GPS, zawierać wyszukiwarkę, umożliwiać zakupy i rozmowę w komunikatorze. Powiadomienia PUSH? Streaming wideo? Łączność Bluetooth? To wszystko zawsze kosztuje. Dlaczego? Ponieważ do schematu, który rysujesz, w każdym z tych przypadków trzeba dodać sporo rozgałęzień.

Szyfrowanie i zabezpieczenia konieczne w aplikacji

Przez Twoją apkę będą przepływać wrażliwe dane użytkowników? Bez odpowiednich zabezpieczeń możesz narazić się na potężne koszty. Każde z nich trzeba będzie przy tym przetestować, czyli zepsuć na milion sposobów już na etapie produkcji. Dzięki temu programiści będą mogli załatać wszelkie luki, nie zostawiając pola do popisu hakerom.

Nawet najlepsze szyfrowanie i świetnie zaprojektowane zabezpieczenia mogą jednak zawieść, jeśli nie będą aktualizowane. A to prowadzi nas do ostatniego punktu, czyli do usług dodatkowych.

Co jeszcze może wchodzić w zakres współpracy z software house?

Wiesz, jak wdrożyć swoją aplikację? Masz zespół programistów, który zajmie się późniejszą administracją produktu? Są to ludzie, którzy mają wystarczającą wiedzę, by utrzymać Twoje oprogramowanie w nienagannym stanie? Jako software house możemy wziąć na siebie wdrożenie apki i sprawowanie nad nią pieczy technicznej. Oferujemy to zresztą często odbiorcom biznesowym, by mogli w pełni skupić się na rozwoju swoich interesów.

Czy to wszystko, co wpływa na koszty? Nie. Liczy się również to, na kiedy potrzebujesz aplikacji. Dlatego zerknij na naszą stronę, sprawdź portfolio i zdecyduj, czy nasze podejście Ci odpowiada. A potem zadzwoń do nas po wstępną wycenę Twojego projektu.

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group