Piątek, 30 lipca
Imieniny: Julity, Piotra
Czytających: 3534
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ilustrowany Lem pod Atlantami

Piątek, 9 września 2011, 9:51
Aktualizacja: 11:23
Autor: MA
Wałbrzych: Ilustrowany Lem pod Atlantami
Fot. MA
W Bibliotece pod Atlantami, zgodnie z naszymi zapowiedziami, otwarto wystawę pod tytułem „Ilustrowany Lem”. Czy zatem wyobraźnia znanego rysownika oddaje klimat i przesłanie utworów jednego z najsłynniejszych twórców literatury fantastycznonaukowej?

W czwartek, 8 września o godzinie 15:00 w Galerii Książki w Bibliotece pod Atlantami odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Lem ilustrowany”.
- Ta wystawa związana jest z pamiątką 90. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Pokazuje, jak Lema można przedstawić. O samym autorze rysunków można powiedzieć, że był ilustratorem Lema. Z Mrozem poznali się w „Przekroju” – mówił Cezary Kasiborski – kierownik Sekcji Oświatowo-Wydawniczej Biblioteki pod Atlantami.

Na wystawie zaprezentowano 70 prac Daniela Mroza, stworzonych głównie do utworu „Cyberiada” Stanisława Lema. Prace w przeważającej mierze ujrzały światło dzienne na łamach czasopisma „Młody Technik”.

- Lem nie był zadowolony z pierwszych rycin ojca. Później powstały prace z przymrużeniem oka. Zresztą ojciec nigdy nie malował dosłownych ilustracji. Jego dzieła były trochę zapomniane. W Krakowie przez cały czas jego twórczość funkcjonuje. Podobnie jak w Jeleniej Górze. Sam Mróz nie był miłośnikiem fantastyki. Lema cenił za wyobraźnię, talent i za poczucie humoru. Myślę, że ten humor będzie jeszcze długo rozumiany i popularny. Ciągle odkrywam prace ojca i wciąż natrafiam na nowe – mówiła córka rysownika, Łucja Mróz-Raynoch.

Na wystawę, oprócz kilku zainteresowanych osób, licznie przybyły dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu. Obecny był także Zygmunt Nowaczyk, zastępca prezydenta Wałbrzycha.
- Jest to doskonała okazja na poznanie tego wspaniałego grafika. Mam nadzieję, że twórczość, która została tu zaprezentowana, przybliży twórcę – rysownika i samego pisarza. Myślę, że to będzie dobry moment na sięgnięcie do literatury popularnonaukowej. Daje to szanse na inne pojęcie szeroko rozumianej cywilizacji – twierdził Zygmunt Nowaczyk.

- Lem jest zawsze rozpoznawany. Może ta wystawa wpłynie na wyobraźnię dzieci. A widzimy tutaj zbiór ilustracji, które można podzielić na różne typy. Z „Cyberiady – z 1965 r., z III wydania tej samej powieści z 1972 r., do „Księgi Robotów” z 1961 r., która później zmieniła swoją nazwę na obecnie bardziej popularną – „Dzienniki Gwiazdowe”. Kolejne prace to także ilustracje do „Bajek Robotów” z lat 1964 i 1989. Jest tu także zbiór ilustracji różnych z lat 1950 i 1960 opublikowanych w „Młodym Techniku” – objaśniał Cezary Kasiborski.

Jako aneks w gablotach umieszczono egzemplarze „Młodego Technika”, III wydanie „Cyberiady”, pismo „Przekrój” z 1956 r. i esej Lema „Summa Technologiae”. Przed wejściem umieszczono życiorysy obydwu artystów oraz dwa plakaty Daniela Mroza z 1966 i 1967 r., które zaprojektował wraz z żoną - Aliną.

Przypominamy, że ekspozycję można oglądać do 28 października, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00 w Galerii Książki w Bibliotece pod Atlantami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group