Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Bazylego, Tytusa
Czytających: 5302
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Innowacyjny budynek

Wtorek, 29 grudnia 2020, 8:38
Aktualizacja: 9:59
Autor: red
Wałbrzych: Innowacyjny budynek
Fot. red
Miejski Zarząd Budynków ogłosił właśnie przetarg na wyłonienie wykonawcy projektu budynku oraz zagospodarowania terenu przy ul. Traugutta. To pierwszy krok w kierunku budowy najnowocześniejszego budynku mieszkalnego w Wałbrzychu, usytuowanego przy głównej arterii komunikacyjnej miasta.

Chodzi o inwestycję na działce położonej pomiędzy Teatrem Dramatycznym a ZUS. To tam, zgodnie z intencją MZB ma powstać innowacyjny w skali nie tylko miasta, ale i regionu, wielorodzinny budynek mieszkalny, zrealizowany w tzw. „zielonej” technologii. Ma być więc ekologicznie, energooszczędnie i wygodnie.
- Chodzi nam o osiągnięcie możliwie najwyższej efektywności energetycznej przy wykorzystaniu rozwiązań technologicznych, które zapewnią komfort przyszłym lokatorom, a także będą przyjazne dla środowiska – mówi Kacper Nogajczyk, prezes Miejskiego Zarządu Budynków. – Według opracowanej koncepcji budynek ma posiadać od 5 do 6 kondygnacji, windy. Planujemy, by zmieściło się w nim ok. 60 mieszkań o powierzchni od 40 do 75 metrów kwadratowych, które będą posiadały balkony typu loggia, ale nie to stanowi główny zamysł.

Jak można wyczytać w dokumentacji przetargowej, budynek ma być niemalże pasywny, np. do oświetlania klatek schodowych ma być wykorzystywane światło słoneczne, a ogrzewanie ma odbywać się za pomocą pomp ciepła.
- Stawiamy na odnawialne źródła energii. Budynek będzie wyposażony w fotowoltaiką – na dachu, oraz w turbinę wiatrową. Innowacją będzie na pewno tzw. ogród wertykalny, czyli ściana zagospodarowana zielenią. Rozwiązań promujących odzyskiwanie energii będzie zresztą więcej, tak samo w budynku, jak i jego najbliższym otoczeniu. Tu powstaną systemu odzyskiwania wody opadowej: ogród deszczowy czy podziemny zbiornik retencyjny – podsumowuje prezes MZB.

Wokół budynku powstanie również plac zabaw czy parking. Miejski Zarząd Budynków w Wałbrzychu aktualnie oczekuje na oferty wykonawców, którzy są zainteresowani przygotowaniem dokumentacji techniczno-kosztorysowej dla inwestycji.

Z punktu widzenia wałbrzyszan najbardziej istotny jest z kolei fakt, że budynek będzie stanowił własność Miejskiego Zarządu Budynków, a wszystkie mieszkania będą stanowiły gminny zasób komunalny. To oznacza, że aż 60 rodzin będzie mogło liczyć na wynajem nowoczesnego, komunalnego mieszkania.

Twoja reakcja na artykuł?

4
40%
Cieszy
3
30%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
10%
Złości
1
10%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group