Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka
Czytających: 10025
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Inspektor oskarżony

Niedziela, 9 stycznia 2011, 8:03
Aktualizacja: 14:03
Autor: red
Wałbrzych: Inspektor oskarżony
Fot. red
Były inspektor Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków został oskarżony o przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu oskarżył 48-letniego Sławomira B. o to, że w 2004 roku jako funkcjonariusz publiczny – inspektor do spraw zabytków ruchomych Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków Delegatura Wałbrzych, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przekroczył swoje uprawnienia w ten sposób, że w ramach kontroli zabytków znajdujących się w kościele parafialnym pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Jaszkowej Dolnej oraz Św. Anny w Wałbrzychu proponował tamtejszym proboszczom zakup znajdujących się w świątyniach zabytków w postaci zegara wagowego, dwóch obrazów, drewnianych świeczników z ołtarza głównego, rzeźby kamiennej z terenu cmentarza, kamiennej chrzcielnicy i ornatu.

Jak ustalono, oskarżony był zatrudniony na stanowisku inspektora do spraw zabytków ruchomych Wojewódzkiego Urzędu Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu w latach 2001 – 2005. W 2004 roku podczas kontroli zabytków w wymienionych kościołach, a mającej na celu ich weryfikację i ustalenie, złożył proboszczom propozycje kupienia interesujących go przedmiotów, a proboszczowi kościoła w Jaszkowej Dolnej także zniszczenie kart dokumentujących uznanie tych przedmiotów za zabytki. Proboszcz jednej z parafii o tym zachowaniu inspektora zawiadomił Wojewódzki Urząd Służby Ochrony Zabytków we Wrocławiu, w następstwie czego Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu rozwiązał umowę o pracę ze Sławomirem B.

Ustalenie tych okoliczności było wynikiem śledztwa prowadzonego w związku z ujawnieniem, że oskarżony w latach 2007 – 2010 za pośrednictwem portalu Allegro sprzedawał przedmioty o charakterze sakralnym. Odnośnie tych przedmiotów uzyskano opinię biegłego z zakresu historii sztuki, z której wynika, że nie jest możliwe ustalenie pochodzenia kwestionowanych przedmiotów, gdyż są one o charakterze powtarzalnym i nie mają szczególnego znaczenia dla kultury polskiej.

Za przestępstwo przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group