Wtorek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 4048
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Irańskie artystki w bibliotece

Środa, 9 lipca 2014, 15:15
Aktualizacja: Czwartek, 10 lipca 2014, 9:06
Autor: opr.red.
Wałbrzych: Irańskie artystki w bibliotece
Fot. użyczone
Lipiec w wałbrzyskiej Bibliotece pod Atlantami rozpoczęto spotkaniem z irańskimi artystkami Narjes Rafie Jou i Niloufar Shiran , które przyjechały do Wałbrzycha na zaproszenie festiwalu Brave Kids.

1 lipca Narjes Rafie Jou odwiedziła Galerię pod Atlantami, gdzie przedstawiła mieszkańcom Wałbrzycha swój projekt artystyczny. Goście obejrzeli film o tradycyjnym irańskim weselu. Artystka przeprowadziła również performance, podczas którego zaprezentowała wykonane przez siebie tkaniny oraz poczęstowała zgromadzone osoby tradycyjnym irańskim jedzeniem. ( Fotorelacja ze spotkania: TUTAJ)

2 lipca goszczono drugą z irańskich artystek - Niloufar Shirani. Prezentowała ona w Galerii pod Atlantami projekt artystyczny „Pomnik ku czci odważnych polskich dzieci”. Artystka pochodzi z Isfahanu, nazywanego miastem polskich dzieci i właśnie o nich chciała nam przypomnieć.

Zaprezentowała widzom film nakreślający historię wydostania w czasie II Wojny Światowej polskich dzieci z ZSRR do Iranu. Niloufar przeczytała we wspomnieniach dzieci, że robiły one samoloty, które wyrażały ich pragnienie powrotu do domu. Przygotowała więc z irańskimi dziećmi samoloty ceramiczne, które zaprezentowane zostały w galerii. By upamiętnić tych, którzy po swoich ciężkich przeżyciach zmarli w Iranie, artystka (wzorując się na zdjęciach) stworzyła rzeźby.

Niloufar wierzy, że dusze tych osób obecne są w irańskiej ziemi, więc rzeźby wykonała z gliny. Następnie, każdy z przybyłych gości miał za zadanie uszyć lalkę ze zdjęć przyczepionych do samolotów. Uczestnicy spotkania wywiązali się ze swojej roli wspaniale i mogli zabrać stworzone przez siebie dzieła do domu. Projekt Niloufar dostarczył widzom wielu wzruszeń i na pewno pobudził do refleksji.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group