Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3929
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dziećmorowice: IX Festiwal Sera

Niedziela, 16 sierpnia 2015, 15:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 sierpnia 2015, 11:40
Autor: red.
Dziećmorowice: IX Festiwal Sera
Fot. Robert Bajek
Wczoraj na terenie Karczmy Góralskiej w Dziećmorowicach odbył się 9. Festiwal Sera, zorganizowany przez Urząd Gminy Walim, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu i Karczmę Góralską.

To cykliczne wydarzenie roku na rok przyciąga coraz liczniejsze grono miłośników sera oraz przetworów mleczarskich. Impreza ma na celu integracje społeczną oraz kultywowanie tradycji kulinarnych i dziedzictwa kulturowego. Na przybyłych gości czekały tradycyjne degustacje i konkurs na najlepszą potrawę z sera oraz na najlepszego producenta sera. Na Festiwalu znalazły się różne rodzaje sera, takie jak między innymi sery austriackie, korycińskie, włodawskie, góralskie, lutomirskie czy łomnickie. Atrakcją była także specjalnie przygotowana przez Wójta Gminy Walim zupa serowa, która cieszyła się niezwykłym powodzeniem. Danie to nie brało udziału w konkursie.

Konkursowe potrawy oceniane były przez komisję powołaną przez Wójta Gminy Walim Adama Hausmana. Jury pod uwagę brało nie tylko wrażenia smakowe, ale również walory estetyczne sposobu prezentacji swej pracy oraz jej nawiązania do tradycji i elementów ludowych. Główna nagrodą dla zwycięzcy w konkursie kulinarnym na najlepszą potrawę z sera był czek o wartości 2000 złotych, ufundowany przez Wójta Gminy Walim z przeznaczeniem na wyjazd turystyczny. Wyniki konkursu podamy już wkrótce.

Degustacji i konkursowej rywalizacji towarzyszyło wiele dodatkowych atrakcji takich jak między innymi kiermasz rękodzieła artystycznego, zabawy i animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami, występy lokalnych zespołów folklorystycznych, stoiska z produktami pszczelarskimi, masarskimi, z cydrem, winem, serem, przetworami i różnego rodzaju ozdobami. Na podkreślenie zasługuje fakt dobrze zorganizowanych miejsc parkingowych przy Karczmie Góralskiej, co w latach poprzednich było pewnym problemem.

Patronat honorowy nad 9. Festiwalem Sera objął Marek Sawicki - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wiesław Kilian - Senator RP i Katarzyna Izabela Mrzygłocka - Poseł na Sejm RP. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group