Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 5192
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Jak działają wspólnoty?

Środa, 24 lutego 2021, 9:37
Aktualizacja: 10:00
Autor: red
Wałbrzych: Jak działają wspólnoty?
Fot. red
Stowarzyszenia Polska 2050 w Wałbrzychu podejmuje kolejne działania. Tym razem jest to akcja informacyjno–edukacyjna o działalności Wspólnot Samorządowych na terenie Wałbrzycha.

Witam wszystkich czytelników, uprzedzam, że to co tu napiszemy jest informacja o wielkim „spisku”. Informuję, że w Wałbrzychu nie działają samorządy dzielnic i dlatego nikt w Was nie ma możliwości wpływu na to, co się dzieje na Waszym podwórku. Czy się na to godzicie? Poniżej recepta jak to zmienić.

Oczywiście, to co wcześniej napisaliśmy to kłamstwo, zarówno w sferze prawnej jak i faktycznej, bo samorządy dzielnic w Wałbrzychu funkcjonują jako wspólnoty samorządowe (Rada Miejska Wałbrzycha w dniu 30 grudnia 2004r. przyjęła uchwały w sprawie utworzenia jednostek pomocniczych Gminy Wałbrzych pn. Wspólnoty Samorządowe i nadała odrębny Statut każdej z jednostek”).

Mają swój statut. Czy go znasz? Czy wiesz jakie mają uprawnienia? Czy wiesz, kto Ciebie w nich reprezentuje? Mają swój wydzielony budżet. Czy wiesz, na co go wydają? Czy wiesz, jak opiniują uchwały dotyczące Twojej dzielnicy? Czy masz, jakiś kontakt i informacje na temat rozliczenia się z powierzonych im finansów?

Drogi sąsiedzie, wiem, że nauczyli Cię bezradności, bo przecież na to, co dzieje się na Twojej dzielnicy nie masz żadnego wpływu. Ale to nie jest prawda. Ty jesteś gospodarzem swojego miasta. Ty możesz wybierać i być wybranym. Ty możesz decydować jak i na, co wydawane są Twoje pieniądze. Uwierz w to.

W Stowarzyszeniu Polska 2050, doszliśmy do wniosku, że ww. „spisek” nie jest celowym działaniem, ponieważ Rada Miasta Wałbrzycha swoją uchwałą stworzyła odpowiednie warunki do samorządności. To my jesteśmy „spiskowcami”, my którzy z tego prawa nie korzystamy. Czas to zmienić. Wkrótce odbędą się wybory do Wspólnot Samorządowych w Wałbrzychu. Będziemy o tym informować. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej wyślij zapytania na adres dolnoslaska@polska2050.pl, dziś przedstawimy jedno przykładowe zagadnienie:

Jakie ma prawa Wspólnota Samorządowa? Odpowiemy na to pytanie na przykładzie § 8 statutu Wspólnoty Samorządowej Dzielnicy Podzamcze, w którym zapisane są następujące uprawnienia:

1) Opiniowanie projektów uchwał Rady Miejskiej dot. Wspólnoty m.in. w zakresie;
a) lokalizacji inwestycji,
b) przebiegu tras linii komunikacyjnych,
c) projektów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

2) Dysponowanie środkami finansowymi w ramach limitu ustalonego w uchwale budżetowej i środkami własnymi.

3) Organizowanie samopomocy i wspólnych prac mieszkańców.

4) Ścisła, bieżąca współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w sprawach udzielania pomocy społecznej mieszkańcom Wspólnoty oraz z Administracją Domów Mieszkalnych i Społeczną Komisją Mieszkaniową w zakresie przydziału mieszkań dla mieszkańców Wspólnoty. Wydawanie w tym zakresie opinii i przedkładanie ich Prezydentowi Miasta Wałbrzycha.

5) Uchwalanie planu wydatków Wspólnoty w terminie wynikającym z procedury uchwalania budżetu Gminy.

6) Opiniowanie propozycji zmian do Statutu Wspólnoty.

Stowarzyszenie Polska 2050 chce włączyć do partycypowania w sprawowaniu demokracji Tych, którzy „spiskują” przeciw sobie i swoim dzieciom, swoją biernością i niezaangażowaniem. Obecna kadencja trwa blisko 4 lata i na mocy kolejnej uchwały RM Wałbrzycha ogłosi ponowne wybory na wiosnę 2021 r. Nie pozwólmy by na naszym podwórku rządziły osoby, których nie znamy. Włączmy się w ten proces.

Wiesław Zalas, Członek Zarządu Koła Stowarzyszenia Polska 2050 w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

18
56%
Cieszy
5
16%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
1
3%
Złości
7
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group