Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 1840
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jasełka w Zespole Szkół nr 1

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 23 grudnia 2011, 18:40
Aktualizacja: 18:43
Autor: Sven
Fot. Sven
Okres przedświąteczny to czas wystawiania jasełek. Wersji opowieści o Marii, Józefie, Jezusie, trzech królach i Herodzie jest wiele. Także uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Wałbrzychu zaprezentowali swoją wersję.

W jasełkach często pokazywane były sceny i postacie nie związane bezpośrednio z biblijnymi wydarzeniami. Było to nawet powodem zakazu wystawiania jasełek w kościołach, dzięki czemu trafiły one na ulicę i „pod strzechy”. Zdarzało się, że w jasełkach przemycane były jakieś poglądy społeczne lub aluzje do czasów, w których powstały.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Wałbrzychu postanowili przypomnieć, że Boże Narodzenie to czas refleksji, a nie bezmyślnego ulegania komercji i konsumpcjonizmowi.

- Chcieliśmy, aby nasze jasełka niosły przesłanie przeciwko komercyjnemu spojrzeniu na święta. Oryginalność tego przedstawienia polega na tym, że został stworzony szkielet oparty o teksty biblijne, wiersze Norwida, Tuwima czy „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II. Resztę, czyli ruch i stronę plastyczną zrobili już sami uczniowie. To, co zobaczyliśmy na scenie to efekt ich pracy. Myślę, że całkiem udany – chwaliła nauczycielka języka polskiego Magdalena Janczyk.

- Chodziło o to, by nasze jasełka nie kojarzyły się z wszechobecną popkulturą. Chcieliśmy, aby to misterium skłaniało do przemyśleń, do zastanowienia się nad przyjściem Jezusa na świat, do spędzenia świąt z rodziną. Uważam, że Boże Narodzenie właśnie tak powinno wyglądać, skłaniać do refleksji, a nie skupiać się na „cocacolowym” Mikołaju i konsumpcji – mówił Jeremi Baran, grający w przedstawieniu Boga.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 23-12-2011 18:52
fajne foty:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group