Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6074
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Jazda w damskim siodle wraca do mody

Piątek, 23 września 2016, 11:58
Autor: red
Wałbrzych: Jazda w damskim siodle wraca do mody
Fot. użyczone
W Stadzie Ogierów Książ w Wałbrzychu (Zakładzie Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim) zorganizowano szkolenie i warsztaty poświęcone popularyzacji jazdy w damskim siodle.

Warsztaty poprowadziła utytułowana amazonka, Ewa Kwiatkowska z Wrocławia.

Opowiedziała ona o historii tej pięknej, a we współczesnej Polsce dość rzadkiej jeszcze, dyscypliny jeździeckiej. Dyskutowano też o historycznych i współczesnych strojach amazonek. Następnie odbył się pokaz siodłania i uczestniczki warsztatów miały okazję pod okiem Ewy Kwiatkowskiej wypróbować swoje umiejętności w jeździe po damsku.

Co prawda historia jazdy po damsku sięga pierwszych wieków naszej ery, to dopiero w połowie XIX w., kiedy ten sposób jazdy przeżywał rozkwit, stworzono siodło damskie, które znamy dziś. Wbrew obiegowym opiniom taki sposób jazdy jest uważany za najbezpieczniejszy. Wielka miłośniczka koni, królowa Elżbieta II, także jeździła po damsku. Znawcy przedmiotu twierdzą, że dzięki temu uchroniła się przed upadkiem, kiedy w czasie parady w 1981 r. została zaatakowana przez zamachowca.

Popularność jazdy konnej po damsku zaczęła spadać po I wojnie światowej, a po II wojnie właściwie zanikła. Jednak od lat 70. XX w. zaczęła się ona odradzać zarówno w Europie jak i w USA. Zaczęły powstawać stowarzyszenia amazonek – w 1974 r. powstało w Anglii Side Saddle Association Display Team (dziś liczy 1200 członków), zaś przy okazji obchodów 200-lecia powstania Stanów Zjednoczonych odrodził się tam ten sposób jazdy. W 1980 r. powstała w Ohio Światowa Federacja Jazdy w Damskim Siodle (World Side Saddle Federation).

W Polsce od 2003 r. istnieje Stowarzyszenie „W damskim siodle”, które organizuje Mistrzostwa Polski Amazonek – pierwsze odbyły się w 2004 r. Mistrzostwa te są rozgrywane zarówno w ujeżdżeniu jak i w skokach i towarzyszą im dodatkowe konkursy, jak np. konkurs elegancji, historyczny i inne.

Książańskie warsztaty przyczyniły się do dalszej popularyzacji w Polsce tej pięknej dyscypliny jeździeckiej i wpisują się w szerszy program propagowania koni śląskich jako koni sportowych. Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu Agencji Nieruchomości Rolnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group