Wtorek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1547
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Jednoręcy bandyci” nie opanują Świdnicy

Wiadomości: REGION, Świdnica
Środa, 21 października 2009, 18:46
Aktualizacja: Czwartek, 22 października 2009, 7:31
Autor: MaS/Swidniczka
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Prezydent Wojciech Murdzek wysłał list do premiera Donalda Tuska, domagając się zmian w ustawie, które pozwoliłyby samorządom na kontrolowanie punktów gier hazardowych.

Automaty do gier hazardowych wyrastają w polskich miastach i miasteczkach jak grzyby po deszczu. W Świdnicy jest przeszło 1200 punktów handlowych i usługowych, a 116 z nich już zostało opanowanych przez „jednorękich bandytów”.

Prezydent prosi w liście do premiera o ograniczenie liczby automatów w miastach (do jednego na 10 tys. mieszkańców) i o zniesienie ulg podatkowych dla wszelkich lokali oferujących możliwość gry na nich. Obecnie każda nowo otwarta placówka otrzymuje zwolnienie od podatku lokalnego w wysokości równej zainwestowanym pieniądzom. Limit ten może ograniczyć zbyt gwałtowny rozwój tego typu usług. Rada miasta na początku listopada będzie głosować nad odpowiednią uchwałą.

Prezydent uważa, że wprowadzenie do ustawy o grach losowych podobnego jak w Świdnicy zakazu wykluczenia lokali wyposażonych w „jednorękich bandytów” z możliwości uzyskania pomocy publicznej (oprócz ulg podatkowych także dotacji na tworzenie nowych miejsc pracy itd.) mogłoby zatrzymać ich lawinowy rozwój w kraju. Zaapelował też do premiera o udzielanie zgody na ich otwieranie przez rady gmin, a nie izby skarbowe.

„Władze miasta wyliczyły, że mieszkańcy co miesiąc przegrywają na automatach około dwóch milionów złotych, a to i tak ostrożne szacunki” – czytamy w „Rzeczypospolitej”.

Ci, którzy ulegli nałogowi hazardu dzięki automatom do gry, do milionerów nie należą. Nasila się niebezpieczne zjawisko społeczne, najubożsi w nadziei wygrania jakichś drobnych sum wpadają w uzależnienie i tracą środki utrzymania. Samorząd zamierza przeznaczyć pewne środki na kampanię przeciwko skutkom tego uzależnienia.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group