Poniedziałek, 30 marca
Imieniny: Amelii, Dobromira, Kwiryna, Leonarda
Czytających: 3779
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeśli basen to tylko na Białym Kamieniu

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 31 stycznia 2020, 10:29
Aktualizacja: Niedziela, 2 lutego 2020, 8:38
Autor: PAW
Fot. archiwum
Z analizy wykonanej przez zewnętrzny podmiot, jakim jest Agra Pool Consulting, wynika, że basen otwarty w Wałbrzychu może powstać tylko w dzielnicy Biały Kamień w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego od lat kompleksu Aqua Zdrój.

- Trwają prace przygotowawcze dotyczące możliwości wybudowania basenu otwartego - informuje prezydent Roman Szełemej. - Analizę, gdzie taki basen powinien powstać, wykonała firma zewnętrzna, która na tę sytuację patrzy obiektywnie. Jednocześnie razem z gminą Lubliniec prowadzimy działania, które być może pozwolą wypracować nam model w programie partnerstwa publiczno-prawnego i dzięki temu na tę inwestycję uda się pozyskać środki zewnętrzne.

Wiesław Smolec z firmy Agra Pool Consulting przedstawił wyniki przeprowadzonej analizy. Firma ta od wielu lat specjalizuje się w basenach i uczestniczy w wielkich, wielomilionowych inwestycjach, ale również w tych mniejszych, jak choćby przy budowie Delfinków.
- Lokalizacja dla odkrytego letniego Parku Wodnego Wałbrzych to sprawa bardzo ważna, wręcz priorytetowa - tłumaczy Smolec. - Poznaliśmy trzy wstępnie wskazane lokalizacje - Rusinowa, Nowe Miasto, Biały Kamień. Każda ma swoje walory, ale wzięliśmy pod uwagę czynnik demograficzny, a ten dla Wałbrzycha nie jest zbyt przyjazny, bo z danych statystycznych wynika, że w 2030 roku miasto będzie liczyło ponad 70 tysięcy mieszkańców.

Wiesław Smolec podkreśla, że duże znaczenie przy lokalizacji basenu odkrytego, ma także zasięg oddziaływania. Ważnym aspektem jest czas dotarcia do basenu, zarówno samochodem, jak i pieszo i to w tej analizie odegrało również bardzo istotną rolę.
- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że baseny rzadko są dochodowe, a najczęściej samorządy muszą dokładać do ich funkcjonowania - mówi Smolec. - Dlatego ważne jest, żeby wybrać taką lokalizację, aby zminimalizować straty samorządu.

I okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem ze względu na demografię, czas dojazdu, a także bliskość funkcjonującego od lat kompleksu zamkniętego Aqua Zdrój, jest jednak dzielnica Biały Kamień.
- W naszej ocenie to optymalna lokalizacja - podsumowuje Smolec. - Istnieje tu już infrastruktura, a basen odkryty może współdziałać z istniejącym obiektem. W okolicy też są największe skupiska ludzi, a więc ewentualne osoby, które z tego basenu będą korzystać.

Mówiąc o budowie takiego obiektu trzeba liczyć się z wydatkiem w granicach 15-20 milionów złotych. Piotr Rachwalski, szef Aqua Zdroju, mówi o dodatkowej zalecie tej lokalziacji.
- Tu są już miejsca parkingowe, a w innych lokalizacjach musielibyśmy o to zadbać, a to dodatkowe koszty. Ponadto tutaj mamy studnię i być może ona będzie dostarczać nam wody do tych basenów - mówi Rachwalski.

Twoja reakcja na artykuł?

17
33%
Cieszy
1
2%
Dziwi
3
6%
Nudzi
1
2%
Smuci
6
12%
Złości
23
45%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (57) Dodaj komentarz

~Emeryt dyplomowany 31-01-2020 10:58
Z mojej analizy wynika, że basen powinien powstać w "środku ciężkości" największych skupisk ludności Wałbrzycha i Szczawna Zdroju. Najbardziej trafnym okolice wzgórza Giedymina i pobliskiego stawu. Przed wojną powyżej była restauracja (obecnie ruiny) i skocznia narciarska. Stąd w dół trasa do parku zdrojowego . W latach 70 -ych był wyciąg narciarski z przeciwnej strony Szpitala Górniczego. Latem doraźne wywczasy i miejsce zawodów motocyklowych. Do basenu w Szczawnie można było iść pieszo. Za Aqua przemawia jedynie chęć reanimacji "trupa". Ani dojazdu, ani pieszo dojść z Podzamcza czy Piaskowej G.. Zdrowy rozsądek podpowiada, że najlepiej przenieść Magistrat . Majestat Szełemeja i uduchowiona postawa pracowników Aqua może zmniejszy deficyt.
~Observer 31-01-2020 11:42
do: ~Emeryt dyplomowany (10:58)
@emeryt Środek ciężkości miasta jest na Podzamczu i Piaskowej Górze - tam mieszka najwięcej ludzi, którzy pracują oraz górniczych emerytów, którzy mogą sobie pozwolić na rozrywkę - rekreacja wodna zawsze kosztuje i licza się wyłącznie ludzie z kasą. Lokalizacja na Białym Kamieniu jest sensowna, bo tam ma być kontynuacja obwodnicy ze Szczawna przez Konradów, więc dojazd będzie bardzo dobry. Do tego obok powstanie nowe osiedle pod Chełmcem. Do tego mogłaby powstać kolej linowa na szczyt.
~Emeryt dyplomowany 31-01-2020 12:39
do: ~Observer (11:42)
To osiedle pod Chełmcem będzie miało wielkość 50 -60 tys. mieszkańców? Aqua Z. to sztuczny twór i nie będzie przynosił nigdy dochodu. Połączenie sportów zimowych i rekreacji w lecie jest naturalnym panaceum na "subtelną młodość" . A wymienione okolice wzgórza Giedymina sprawdzi się zawsze. Poza tym jeśli chce Pan wyłączyć seniorów z aktywności to kto będzie wspierał miejsķą kasę. Za kilka lat 65 latków Plus będzie znacznie więcej.
~baju baju 31-01-2020 13:10
do: ~Observer (11:42)
Widać ze jesteś nafaszerowany ratuszową propagandą. Kolej linowa? Nie potrafili zainwestować w Chełmiec przez te wszystkie lata. Jeszcze masz jakieś marzenia leminga?? Np. stok zjazdowy z Chełmca a może stadion piłkarski ??? Kasy nie ma w budżecie miasta a inwestorzy się nie kwapią. Ludność Wałbrzycha ma się zmniejszyć do 70 tyś. a ty bredzisz o osiedlu pod Chełmcem i innych wyssanych z palucha opowieściach ratuszowych ciołków. Jeju, ależ głupi z ciebie ludzik.
~Czerwony 31-01-2020 21:48
do: ~Observer (11:42)
Podzamcze jest rodem z PRL. Osiedle miało stać 30 lat a teraz mieszkańcy tego blokowiska uważają się za elitę... taka ironia losu. Lokalizacja, system budowania otoczenie jest w tym miejscu najgorsze jakie może być. Nawet Niemiec tam się nie zapuszczał. Nowe miasto, biały kamień, podgorze, sobiecin, Śródmieście , stary Zdroj, konradow to są prawdziwe dzielnice Wałbrzycha. Zamiast basenu proponuje na pozdcze przenieść MOPS i noclegownie aby ludzie mogli się asymilować społecznie z ta elita
~Astro 1-02-2020 1:07
do: ~Czerwony (21:48)
Zobaczymy jak za jakiś czas zalane chodniki kopalni spowodują osiadanie tych twoich prawdziwych dzielnic które poryte są wdłuż i wszerz na kilku poziomach. A Podzamcze i Piaskowa stoją na skałach.
~Emerytowany Debil 31-01-2020 12:34
do: ~Emeryt dyplomowany (10:58)
To powiedz to władzom Szczawna niech na Gedemna wybudują ci basen. Nie ma to jak debil udaje mądrego i robi z siebie jeszcze bardziej debila. Bo nie wie albo nie chce wiedzieć że teren Gedemina to Szczawno a nie Wałbrzych.
~Emeryt dyplomowany 31-01-2020 12:47
do: ~Emerytowany Debil (12:34)
Bez impertynencji . Skoro koszt budowy basenu ma wynieść 15 mln. zł. a Wałbrzych nie jest w stanie udźwignąć tych kosztów to naturalnym jest wystąpienie do Szczawna o wspólną inwestycję ku zadowoleniu obu miast. Niemożliwe? Przecież istnieją jakieś nawet transgraniczne porozumienia. A Szczawno za 10 lat może powalczyć o przedłużenie nazwy o Zdrój .
~ksiegowy 31-01-2020 13:07
do: ~Emeryt dyplomowany (12:47)
Nie musiało Szczawno-Zdrój burzyć i sprzedawać poniemieckiego basenu tylko porządnie wyremontować. Tam stały zabytkowe stylowe drewniane przebieralnie. Ta rozbiórka to było barbarzynstwo.
~franc magiera @intriapl 9-02-2020 17:28
do: ~ksiegowy (13:07)
chwala temu gosciowi ze wspomnial obasenie w Szczawnie i czekam na rozliczenie tej zaglady basenu obecne wladze
~ 31-01-2020 10:58
Taaaa cóż za zaskoczenie!!! Hahahaha... argumenty klasa - " tu mamy studnię" 😂😂😂 powołują się też na demografię i miejsca parkingowe😂... żenada po wałbrzysku.
~Astro 31-01-2020 11:17
To już lepiej zmodernizować (bo miejsce jest) archaiczny i bez atrakcji aqua zdrój co najmniej do poziomu AQUA PARK REDA. Aby przyciągnął ludzi z okolic a nie tylko z okolic Białego Kamienia z kartą dużej rodziny.
~Pływak żółtobrzeżek 31-01-2020 13:01
"Zupełnie przypadkowo"niezależna firma(za pieniądzeWalbrzyszan) wytypowala Bialy kamien. Potem w basen pójdzie 1,5 mln czyli brodzik a reszta jako dotacja do Auqa Spłata Kredytu. Car znowu dyma pospólstwo przy lemingowych oklaskach.
~Gość 2-02-2020 16:50
do: ~Pływak żółtobrzeżek (13:01)
Jak mam wybrać z piaskowej czy z podzamcza basen na białym kamieniu to wolę jechać na basen w świebodzicach. Bliżej i ładnie, czysto.
~olo 31-01-2020 13:17
Przed wojną wybudowane baseny a za PRL zniszczone do tej pory nie wybudowane baseny w Szczawienko , Podgórze , Nowe Miasto , Szczawno Zdrój i Boguszów Gorce było pięć basenów ale jak wszystko ,, Polacy ,, zniszczyli , a teraz medytują , a problem jest w tym że miasto jest zadłużone i brak pieniędzy i zmiana tematu na plastik , butelki ,reklamówki itd
~v7 31-01-2020 13:31
W artykule zabrakło najważniejszej treści. Basen ma mieć lokalizację na stadionie. Nie szkoda Górnika, gdy A klasa wita, nie będzie stadionu, będzie basen. Czy w mieście jest Bareja, bo to gotowa komedia 😀😀😀
~samuraj Jack 31-01-2020 13:38
a nie lepiej pomyslec o np. krytym lodowisku? Tyle Walbrzyszan jezdzi z dziecmi na lyzwy do Swidnicy...
~Lodowisko 1-02-2020 15:00
do: ~samuraj Jack (13:38)
Miało być lodowisko miasto starało się o dotację z rządu, ale PiS nie dał dotacji, woleli dać na park Rydzykowi i Muzeum.
~Kibic 31-01-2020 13:44
To już wiadomo skąd akcja odbudowy stadionu na Nowym Mieście. Brawo działacze. Zlikwidują wam ostatnie miejsce gdzie możecie dziś na względnym poziomie grać, a przeniesiecie się na ruinę, za której "remont" (pudrowanie trupa) smi zapłacicie.
~michał 31-01-2020 14:06
Wałbrzych to jedyne miasto w całym wszechświecie o ludności powyżej 100 000 mieszkańców . Gdzie piłka nożna jest na poziomie A klasy ,oraz gdzie nie ma otwartego basenu . Wszystko to dzięki naszemu kochanemu carowi
~Polonia 31-01-2020 15:21
do: ~michał (14:06)
Tacy piłkarzyki słabo grające to nie ma się co dziwić, nawet kibiców nie macie. Rok temu na meczu w Wałbrzychu było 20 osób. Poziom jaki prezentujecie i piłkarze to wyłącznie Wasza zasługa i porażka.
~Kibic 31-01-2020 16:04
do: ~Polonia (15:21)
Na Minersów przychodzi na każdy mecz ponad tysiąc kibiców.
~Majdan 31-01-2020 14:25
Ciul z stadionami, ciul z basenami, ważne że strefy wolne od plastiku mamy. Super prezydent, super radni i super miasto dobrobytu.
~Polonia 31-01-2020 15:23
do: ~Majdan (14:25)
Stadion żeby był to musicie pracować, w tym mieście to sami nieroby na socjalu, to z czego maja Wam stadion budować jak nie płacicie podatków ? To samo z basenem ! Nie pracujecie nie płacicie podatków, to nie macie basenu.
~Jas 31-01-2020 16:41
Co to za gospodarz miasta ze dopuścił do tego że w mieście 100000tys klub piłkarski gra w A klasie .EWENEMENT. Prezydent musi odejść!!! Jestem mieszkańcem mam prawo do tego by chodzić na mecze piłkarskiego Górnika!!!!
~Polonia 31-01-2020 16:49
do: ~Jas (16:41)
No tak gospodarz miasta powinien wziąć za rączkę piłkarzy, wprowadzić ich na murawe i pokazać jak się gra. Hehe co wy tam ćpacie w tym Wałbrzychu ? Górnik od 90 -tych lat słabo gra w piłe ale to raczej z ułomności na paraolimpiadzie może byście dali radę.
~pytanie 31-01-2020 20:01
do: ~Jas (16:41)
a twoja klubokawiarnia to nie stary przekret?
~Jas 31-01-2020 17:48
Gra słabo bo upadły kopalnie,w innych miastach to samorzady utrzymują kluby piłkarskie na wysokim poziomie. To jest najlepszy sposób na promocję miasta. A nie bez plastiku,stara kopalnia w której nic nie ma czy barierki .Nie ma Wałbrzycha bez Górnika ! Zmiana prezydenta...
~Pluje_Na_Was 31-01-2020 19:00
do: ~Jas (17:48)
Samorządy? Rozpędź baranka w ścianę. Większość klubów jest prywatna i jest pompowana kasa. Wykupi was RB i będziecie mieli prywatne pieniądze. O, jednak nie ... Oni kupują kluby z wyższych lig ;)
~Pała Wodza 1-02-2020 22:31
do: ~Pluje_Na_Was (19:00)
Jednym z zadań własnych gminy są odpisy na działalność sportową.To obowiązek. A że kasa płynie na sportowy Aqua zdrój to inna sprawa.
~Gola 31-01-2020 22:09
do: ~Jas (17:48)
Że co Górnik i kluby to promocja miasta ? o by cię chu** j strzelił z taką promocją melepet, którzy piłki nie potrafią kopnąć. To pośmiewisko w skali kraju nieudolni gracze. Na zdjęciach widać ilu kibiców nawet chodzi na mesze, jest to zaledwie kilka sztuk, po chu*** ju fest promocja. ŻADEN SAMORZĄD nie utrzymuje klubów tylko mają sponsorów, ale na sponsorów trzeba zapracować.
~Jas 31-01-2020 21:01
Klubkowaiarnia? Żele? O czy Wy piszecie thoreziaki, policjanty I te inne łepetyny Nadejdzie wiosna... A wy jeszcze będziecie nerwowo pazury obgryzac I sobie myśleć podszedł bym na mecz hahahaha
~Pluje_Na_Was 1-02-2020 1:21
do: ~Jas (21:01)
Ale Ty jesteś przygłupem. Nie rozumiesz podstawowych praw ekonomii. Na razie to pazury już zżarłeś bo obgryzać już nie ma co.
~michał 31-01-2020 21:43
A kto pamięta basen ba podgórzu otoczenie polożenie piękne tereny woda płynąca ze strumyka
~Regina 31-01-2020 21:56
odkryty basen powinien powstać gdzieś na placu grunwaldzkim
~ 1-02-2020 8:31
Niech mi ktoś powie. Sosiński z PiSu był prawą reką Kruka rządzili miastem. Sosiński zajmował się sportem w Wałbrzychu. To docholery jasnej czemu o nic się tutaj nie wystarali ? Czemu nie zrobili remontu basenu, dzisiaj basen by funkcjonował i koszta byłby mniejsze.
~MAREK76 1-02-2020 9:10
Za nich basen odkryty w Wałbrzychu funkcjonował i za nich rozpoczęto budowę Aqua Zdroju, a romek to wszystko spieprzyładnie, jak cały sport w mieście.
~ 1-02-2020 9:58
do: ~MAREK76 (9:10)
Za nich basen to była katastrofą jak cały Wałbrzych, to była kwestia czasu kiedy stary basen się rozleci. Nie tylko basen był w fatalnym stanie ale też autobusy, wszystkie 100% budynków i wszystkie ulice. Wszystkie parki. Korupcja i afery, okradanie wszystkiego. Nie było tutaj niczego dobrego, jeden wielki skansen tykający jak bomba. Budynki się waliły, co chwila akcja. Czemu nikt nie remontował tylko czekali aż się rozpadnie ? Część się rozpadło np. Basen autobusy. Jest filmik z tamtego okresu, bardzo smutny pokazujący jak wszystko się wali albo jest przestarzałe.
~M50 1-02-2020 11:18
do: ~ (9:58)
Tylko wtedy Rynek, centrum i miasto tętniło życiem, a w Wałbrzychu żyło o jakieś 30 tysięcy ludzi więcej. Za panowania i lat dobrobytu obecnego prezydenta spieprzają z Wałbrzycha jak z Tytanica.
~do m50 1-02-2020 11:44
do: ~M50 (11:18)
Rynek tętnił serio gdzie ? po upadku kopalń Wałbrzych przestał żyć ! Zanim Szełemej doszedł do władzy nic tutaj już nie było, rynku już nie było. Żyło 30 tys mieszkańców więcej ale wyjechali po upadku kopalń, poumierali, przestali masowo rodzić dziec. TENDENCJA SPADKU LUDNOŚCI dotyczy całej Polski np. Katowice rozwinięte przemysłowe miasto straciło 70 tys ludzi a Częstochowa straciła 37 tys ludzi. Może nam napisz kiedy ostatni raz korzystałeś z czegoś na Rynku ? więc jak rynek ma się tam utrzymać skoro tacy jak ty nie korzystają z usług i punktów ? Chyba nie powiesz że to wina Doktora, że za rączkę cię tam nie przyprowadził.
~michał 1-02-2020 14:55
do: ~do m50 (11:44)
nie pieprz głupot lata 90 początek 2000 w rynku masa ławeczek , banki sklepy a teraz??
~Katala 9-02-2020 3:01
do: ~michał (14:55)
Upadek zaczął się po zamknięciu kopalni. Szelemej to miasto przywrócił do życia, wy pisowskie trole takie głupie i bezczelne jesteście.
~do m50 1-02-2020 11:49
do: ~M50 (11:18)
Na temat wyludniającej się Polski https://www.money.pl/gospodarka/polska-sie-wyludnia-tylko-przez-rok-stracilismy-tysiace-rodakow-6405560731809921a.html
~olo 1-02-2020 9:30
Szybciej Czechy wybudują dla Wałbrzyszan basen jeszcze jeden w Mezimesti jak ci eksperci zrobią badania gdzie wybudować basen , już linia kolejowa jest gotowa z W-cha do Mezimesti
~M50 1-02-2020 12:29
Wg. artykułu w 2017 roku w Polsce był przyrost, a w 2019 spadek o ok. 0,05 %. Za rmonia w Wałbrzychu natomist spadek następuje systematyczni o kilaset razy szybciej. Proponuję czytać i myśleć. Kopalnie zlikwidowano 30 lat temu, a to właśnie za kadencji obecnego prezydenta uciekło z miasta najwięcej osób.
~do M50 manipulatora 1-02-2020 15:12
do: ~M50 (12:29)
Podaj dane skąd wiesz że uciekli ? a nie zmarli lub mniej się rodzi dzieci ? MANIPULUJESZ CHŁOPIE. Dlaczego w całej Polsce ubywa ludzi ? Jest wykres ludności w Wałbrzychu, spadek ludności sięga od 1998 roku wtedy Szełemej nie rządził i wtedy zamknięto ostatnią kopalnie. Po zamkniętej kopalni zaczęły upadać inne zakłady który dla kopalni pracowały. Tak właśnie w Wałbrzychu zaczął się kryzys, który odczuwać będziemy długie lata i nie zależnie kto będzie w Wałbrzychu rządził. Sam Wałbrzych z kryzysem sobie nie poradzi.
~M50 2-02-2020 14:16
do: ~do M50 manipulatora (15:12)
Zadanie odrobione. W roku 2018 urodziło się w Wałrzychu 2328 dzieci, a zmarło 2005. Więc przyrost wbrew twojej opini. Natomiast w na koniec 2017 było zameldowanych 103779, a w 2018 101896, wiec liczba mieszkańców zmniejszyła i uciekło z Wałbrzycha1883 osób. Niestety ludzie nie chcą zakazów, strachu, wysokich podatków, czynszów, cen wody i na obiekty miejskie. Nie chcą żyć w mieście w którym niszczy się sport, edukację i kulturę. Niestety dba się tylko o materię a zapomina o człowieku.
~Plastikowy wirus 1-02-2020 22:28
do: ~M50 (12:29)
Uciekają,żeby się czasem nie zarazić od niego jakąś chorobą psychiczną.
~Asia 9-02-2020 2:59
do: ~M50 (12:29)
Nie kłam trolu pisowski.
~siostra Basen 1-02-2020 15:57
Basenu nie będzie, bo piniędzy nie było, ni ma i ni będzie.......
~Andrzej Andrzej 1-02-2020 18:26
To że ubywa mieszkańców wyraźnie widać na tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=Ks0dCGZgcLw Bardzo dobrze też widać że więcej umiera niż się rodzi oraz że więcej się wyprowadza z Wałbrzycha niż się wprowadza
~zoska 2-02-2020 17:46
Jezus Maria będzie basen, to nie będzie mszy papieskiej. Tu się oszczędzi a tam wyda.
~Asia 20-02-2020 22:58
do: ~zoska (17:46)
Ale się za to Jehowe będą chrzcić. Nie ma górnika
~ 3-02-2020 14:09
Basen jest w Berlinie
~Asia 9-02-2020 2:57
Tam wyjdzie najtaniej, jest już całą infrastruktura, wystarczy kawałek podprowadzić rury, wykopać, obetonować i bedzie. Gdzie indziej koszt wzrośnie ze 2,3 razy. Poza tym może połącza i jak latem kupi się droższy bilet będzie można korzystać z aqa sauny, kawiari. Parkingi też już są. Z logicznego punktu widzenia to miejsce najlepsze.
~Romuald 9-02-2020 16:24
do: ~Asia (2:57)
Parking płatny
~Romuald 9-02-2020 16:22
Jaki parking kiedyś był teraz został zamknięty parkowanie tylko na karnety dla swoich parkometu brak złodzieje. Jak miałabym, zapłacić za 4 godz parkingu i wstęp to pojadę do Dobromierza pięknie i przyjazny dla klijenta

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group