Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 2538
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Jeśli basen to tylko na Białym Kamieniu

Piątek, 31 stycznia 2020, 10:29
Aktualizacja: Niedziela, 2 lutego 2020, 8:38
Autor: PAW
Wałbrzych: Jeśli basen to tylko na Białym Kamieniu
Fot. archiwum
Z analizy wykonanej przez zewnętrzny podmiot, jakim jest Agra Pool Consulting, wynika, że basen otwarty w Wałbrzychu może powstać tylko w dzielnicy Biały Kamień w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego od lat kompleksu Aqua Zdrój.

- Trwają prace przygotowawcze dotyczące możliwości wybudowania basenu otwartego - informuje prezydent Roman Szełemej. - Analizę, gdzie taki basen powinien powstać, wykonała firma zewnętrzna, która na tę sytuację patrzy obiektywnie. Jednocześnie razem z gminą Lubliniec prowadzimy działania, które być może pozwolą wypracować nam model w programie partnerstwa publiczno-prawnego i dzięki temu na tę inwestycję uda się pozyskać środki zewnętrzne.

Wiesław Smolec z firmy Agra Pool Consulting przedstawił wyniki przeprowadzonej analizy. Firma ta od wielu lat specjalizuje się w basenach i uczestniczy w wielkich, wielomilionowych inwestycjach, ale również w tych mniejszych, jak choćby przy budowie Delfinków.
- Lokalizacja dla odkrytego letniego Parku Wodnego Wałbrzych to sprawa bardzo ważna, wręcz priorytetowa - tłumaczy Smolec. - Poznaliśmy trzy wstępnie wskazane lokalizacje - Rusinowa, Nowe Miasto, Biały Kamień. Każda ma swoje walory, ale wzięliśmy pod uwagę czynnik demograficzny, a ten dla Wałbrzycha nie jest zbyt przyjazny, bo z danych statystycznych wynika, że w 2030 roku miasto będzie liczyło ponad 70 tysięcy mieszkańców.

Wiesław Smolec podkreśla, że duże znaczenie przy lokalizacji basenu odkrytego, ma także zasięg oddziaływania. Ważnym aspektem jest czas dotarcia do basenu, zarówno samochodem, jak i pieszo i to w tej analizie odegrało również bardzo istotną rolę.
- Trzeba sobie jasno powiedzieć, że baseny rzadko są dochodowe, a najczęściej samorządy muszą dokładać do ich funkcjonowania - mówi Smolec. - Dlatego ważne jest, żeby wybrać taką lokalizację, aby zminimalizować straty samorządu.

I okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem ze względu na demografię, czas dojazdu, a także bliskość funkcjonującego od lat kompleksu zamkniętego Aqua Zdrój, jest jednak dzielnica Biały Kamień.
- W naszej ocenie to optymalna lokalizacja - podsumowuje Smolec. - Istnieje tu już infrastruktura, a basen odkryty może współdziałać z istniejącym obiektem. W okolicy też są największe skupiska ludzi, a więc ewentualne osoby, które z tego basenu będą korzystać.

Mówiąc o budowie takiego obiektu trzeba liczyć się z wydatkiem w granicach 15-20 milionów złotych. Piotr Rachwalski, szef Aqua Zdroju, mówi o dodatkowej zalecie tej lokalziacji.
- Tu są już miejsca parkingowe, a w innych lokalizacjach musielibyśmy o to zadbać, a to dodatkowe koszty. Ponadto tutaj mamy studnię i być może ona będzie dostarczać nam wody do tych basenów - mówi Rachwalski.

Twoja reakcja na artykuł?

17
33%
Cieszy
1
2%
Hahaha
3
6%
Nudzi
1
2%
Smuci
6
12%
Złości
23
45%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (57) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group