Czwartek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 1456
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Językowe łamigłówki

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 24 lutego 2010, 14:19
Aktualizacja: 14:20
Autor: Dominika Krawczyk
Fot. Dominika Krawczyk
Z okazji międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, Instytut Humanistyczny wałbrzyskiej PWSZ przy współpracy z Samorządem Studenckim, zorganizował dla studentów językowe zawody.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony został w 1999 roku przez UNESCO, na pamiątkę tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku śmiertelnie zakończyła się dla pięciu studentów demonstracja, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Z tej okazji studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu, zorganizowali dla kolegów małe zawody.

- Zadaniem uczestników jest poprawienie błędnie napisanego zdania i podanie poprawnej odpowiedzi - tłumaczy Krzysztof Kowalski, członek Samorządu Studenckiego. - Do wygrania są kubki, smycze, koszulki, zestawy filiżanek czy maskotki PWSZ.

Chętnych nie brakowało. Każdy chciał sprawdzić, jak dobrze zna ojczysty język. Niestety, studenci bardzo często wpadali w zastawione na nich „pułapki".

- Na co dzień nie myślimy o tym, jak budujemy zdania - śmieję się Ania, jedna z uczestniczek. - A tu okazało się, że tak naprawdę robimy masę błędów, nawet w prostych wypowiedziach.

Według danych UNESCO, w ciągu następnych dwóch pokoleń zniknie ponad połowa z 6000 języków świata.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group