Niedziela, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 2397
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jutro rano nie pojedzie żaden pociąg osobowy

Wiadomości: Kraj
Czwartek, 24 stycznia 2013, 21:29
Aktualizacja: Piątek, 25 stycznia 2013, 8:00
Autor: PAW
Fot. PAW
Rozmowy kolejarzy z przedstawicielami Spółki Grupa PKP nie przyniosły spodziewanych efektów i jutro w godzinach 7.00–9.00 rano na kolei przeprowadzony zostanie strajk, który obejmie zasięgiem całą Polskę.

Przypomnijmy, że powodem sporu między kolejarzami a PKP są ulgi przejazdowe. Spółki Grupy PKP chcą, by emerytowani pracownicy kolei nie posiadali zniżek na bilety. Oczywiście emerytowani kolejarze mogą sobie takie zniżki sami wykupić. Ta sprawa dotyczy ponad 100 tysięcy emerytowanych pracowników kolei. Związkowcy stanęli w obronie byłych pracowników PKP. Związkowcy chcą utrzymania dotychczasowych ulg lub podwyżek.

Przedstawiciele związków zawodowych próbowali jeszcze dzisiaj dojść do porozumienia z szefostwem PKP, ale do takiego kompromisu nie doszło i strajk, który kolejarze zapowiadali już od wtorku, dojdzie do skutku.

W godzinach od 7.00 do 9.00 pociągi osobowe będą stały na stacjach i nie wyruszą w dalszą podróż aż do czasu zakończenia strajku. Związkowcy swoją decyzję tłumaczą tym, że władze PKP nie wyrażają dobrej woli dojścia do porozumienia. Kolejarze zwracają się też do pasażerów z prośbą o wyrozumiałość, bowiem akcja nie jest wymierzona w pasażerów, a ma jedynie poprawić sytuację materialną kolejarzy.

Jutro po dwugodzinnym strajku, kolejarze mają ponownie zasiąść do rozmów z szefostwem PKP, które na razie pozostaje nieugięte i nie przystaje na propozycje związkowców. Zdaniem szefostwa PKP, sprawa ulg przejazdowych była tylko pretekstem, by rozpocząć strajk. Mało tego, szefostwo PKP zbada, czy strajk jest legalny. Jeśli strony nadal nie będą mogły dojść do porozumienia, kolejarze ostrzegają, że taki impas w rozmowach może doprowadzić do strajku generalnego.

W strajku swój udział zapowiedziały: spółki Inter City, Polskie Linie Kolejowe, PKP Cargo i PKP Energetyka.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group