Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 2599
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Już w piątek akcja przeciwko przemocy wobec kobiet/VIDEO

Środa, 12 lutego 2014, 10:30
Aktualizacja: 22:50
Autor: red
Wałbrzych: Już w piątek akcja przeciwko przemocy wobec kobiet/VIDEO
Fot. użyczone
Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet. To niemal tyle, ile wynosi ludności całego województwa opolskiego.

W tym gronie około 200-250 tysięcy to kobiety, które doświadczyły gwałtów, czyli łączna liczba mniejszości niemieckiej, białoruskiej, ukraińskiej i romskiej w Polsce razem wziętych.

Większość kobiet, które doświadczyły gwałtów, nie zgłasza tego faktu na komisariatach ani w żadnych innych instytucjach, bo boją się ponownej traumy wzmocnionej przez nieufnych urzędników i funkcjonariuszy państwa, którzy podważają wiarygodność ofiary.

Zapraszamy w najbliższy piątek na Plac Teatralny na godzinę 16.00.

NAZYWAM SIĘ MILIARD / ONE BILLION RISING POLAND

HISTORIA AKCJI:

14 LUTEGO 2013 ROKU w ponad 200 krajach i 30 miastach w Polsce kobiety, dziewczęta i dziewczynki, a także mężczyźni, którzy naprawdę kochają i wspierają kobiety, zatańczyli przeciwko przemocy wobec kobiet.

Skąd się wziął pomysł na akcję?

Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała:

„Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą - raz na zawsze - zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie... Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET!”

onebillionrising.org

Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem. Wspólny taniec wyzwala energię. Polska akcja nosi nazwę NAZYWAM SIĘ MILIARD, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy.

Fundacja Feminoteka,2013

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group