Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 2384
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kamienie Szlachetne

Środa, 4 września 2019, 15:35
Aktualizacja: Czwartek, 5 września 2019, 8:40
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Kamienie Szlachetne
Fot. Robert Bajek
Kamienie Szlachetne – taką nazwą Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu określił nowy sezon artystyczny 2019/2020.

Co czeka widzów w nowym sezonie? Osiem premier, klasyczny repertuar, czytania przedpremierowe, działania edukacyjne i Festiwal Muzyki. O szczegółach rozpoczynającego się sezonu artystycznego mówili podczas dzisiejszej konferencji prasowej Danuta Marosz - Dyrektor Naczelny i Sebastian Majewski - Zastępca Dyrektora wałbrzyskiego teatru.

- Sezon nazywa się "Kamienie Szlachetne" i nawiązuje oczywiście do jubileuszu. Chcemy żeby nasze realizacje były szlachetne i żeby były kamieniami milowymi nie tylko w historii naszego teatru, ale w kształtowaniu zespołu, w jego rozwoju artystycznym, w tym czego oczekują aktorzy i na co są gotowi jako zespół stały - powiedział Sebastian Majewski.

Już 15 października wystawiona zostanie sztuka "Greta i ostatni wieloryb" Karola Kalinowskiego w reżyserii Macieja Podstawnego. 29 listopada na Dużej Scenie odbędzie się wyjątkowe przedstawienie jubileuszowe z okazji 55-lecia Teatru Dramatycznego - będzie to "Wesele" Wyspiańskiego w reżyserii Wojtka Klemma. 20 grudnia na Scenie Kameralnej odbędzie się monodram Ireny Sierakowskiej "108 kostek cukru", a 13 marca na Dużej Scenie wystawiona zostanie "Oresteja" Ajschylosa, którą wyreżyseruje Grzegorz Jaremko.

27 marca to Scena Kameralna i "Projekt: Szaniawski/Żeglarz Szaniawskiego" - spektakl opowiadający o patronie wałbrzyskiego teatru z okazji 50-lecia jego śmierci. 8 maja na Dużej Scenie wystawiony zostanie Cyrano de Bergerac Edmonda Rostanda w reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej. W czerwcu na widzów czekają dwie premiery: "Iwanow" Czechowa w reżyserii Małgorzaty Maciejewskiej i "Wiele hałasu o nic" Shalespeare'a, którą to sztukę wyreżyseruje Krzysztof Kopka.

Premiery to nie wszystko. Od 5 do 11 grudnia będą trwały Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne. W tym roku będą miały całkowicie zmienioną formę: będzie to 1 Festiwal Muzyki w Teatrze - "Rezonans". W ramach wydarzenia odbędzie się sześć spektakli, pięć koncertów, a także spotkania z wykonawcami. Jako że impreza ma charakter festiwalu, na autora najlepszej muzyki teatralnej czekać będzie nagroda Grand Prix. Oprócz tego w sezonie 2019/2020 odbędą się Warsztaty Grup Teatralnych - Trzeci Teatr, Cienie Teatru, P1erwsza Zasada i Warsztat Niedorośli 30+. Będzie Otwarty Uniwersytet Teatralny i Obserwatorium, TLen, Ferie w Teatrze i warsztaty związane ze spektaklami dormanowskimi.

Teatr ma również ambitne plany inwestycyjne. Dzięki środkom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zakupiona zostanie profesjonalna kurtyna, której nigdy w wałbrzyskim teatrze nie było. W planach jest też generalny remont balkonu i widowni - propozycja przekazania środków przez UMWD już jest, ale na ostateczną decyzję trzeba będzie poczekać do grudnia.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group