Czwartek, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 1955
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Klasa o profilu siatkarskim powstanie w ZS nr 4 w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 17 sierpnia 2012, 12:15
Aktualizacja: Sobota, 18 sierpnia 2012, 15:51
Autor: PAW
Fot. PAW
Dziś na konferencji prasowej, która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu, starosta Robert Ławski oraz posłanka Katarzyna Mrzygłocka zaprezentowali cele projektu zatytułowanego "Ogólnopolski projekt szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo w piłce siatkowej w Szkolnych Ośrodkach Sportowych (SOS)".

Powyższy projekt to program Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS) realizowany we współpracy z organami prowadzącymi szkoły sportowe z klasami siatkarskimi, uzupełniającym i wspomagającym prowadzenie tych klas. Do projektu zakwalifikowano 35 ośrodków z Polski. W tym gronie znalazł się również Zespół Szkół nr 4 w Wałbrzychu.
- Ta szkoła powinna mieć jak najbardziej strukturę szkoły sportowej – uważa starosta Robert Ławski. - Ten projekt ma zapewnić klubom siatkarskim z naszego miasta i regionu systematyczny napływ świeżej krwi i grupy uzdolnionych graczy.

31 uczniów tej właśnie wałbrzyskiej placówki oświatowej zostanie objętych programem SOS, co w praktyce przekłada się na dodatkowe 6 godzin zajęć wychowania fizycznego oprócz planowanych 10 godzin. Uczestnikami projektu będą uczniowie klas pierwszych gimnazjum wchodzącego w skład ZS nr 4, w efekcie czego za trzy lata, bo tyle trwa program, zostanie przeszkolona młodzież do licealnej klasy siatkarskiej.
- Zmiana systemu szkolenia sportowego w naszym kraju jest konieczna – mówi posłanka Katarzyna Mrzygłocka. - To konieczne, byśmy w przyszłości osiągali lepsze wyniki w sporcie.

W ramach programu PZPS zapewnia:
- zakup sprzętu siatkarskiego (m.in. piłki, oprzyrządowanie boisk, trenażery oraz sprzęt elektroniczny dla nauczycieli prowadzących zajęcia o wartości 40 tysięcy zł
- wynagrodzenie dla specjalistów prowadzących zajęcia (wynagrodzenie nauczycieli pracujących powyżej 10 godzin tygodniowo (w wymiarze 6 godzin) – około 2 tys.zł brutto miesięcznie
- materiały dydaktyczne, w tym konspekty lekcji, zeszyty metodyczno-szkoleniowe, filmy instruktażowe
zatrudnienie lekarza i fizjoterapeuty, którzy będą sprawować opiekę medyczną nad uczniami objętymi projektem.

Z kolei Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu w ramach programu zobowiązane jest zapewnić:
- udostępnienie obiektów sportowych
- uczestnikom projektu jeden pełnowartościowy posiłek dziennie – kwota do końca 2012 roku to 25 tys. zł.

Porozumienie dotyczące udziału w projekcie pomiędzy Starostwem Powiatowym w Wałbrzychu a Polskim Związkiem Piłki Siatkowej na realizację powyższego zadania dotyczy okresu od 1 września 2012 roku do 31 grudnia 2012 roku, lecz z możliwością jego kontynuacji z uwagi na to, że z założeń PZPS wynika, iż pełny cykl programu w ramach SOS powinien trwać 3 lata, począwszy od roku szkolnego 2012/2013.

Starosta Robert Ławski zdradził również, że w przyszłym roku istnieje duża szansa na pozyskanie środków finansowych na wybudowanie małego stadionu lekkoatletycznego.
- Chodzi o dofinansowanie kwotą 300 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego. Samorząd będzie musiał zagwarantować drugie tyle i w ramach tego projektu powstanie niewielki stadion lekkoatletyczny z małą bieżnią, rzutnią i skocznią. Mam nadzieję, że taki obiekt powstanie przy ZS nr 4 – mówi Robert Ławski.

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group