Środa, 22 marca
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Czytających: 5039
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Klasy strażackie IV LO na Lodowcu

Piątek, 19 stycznia 2018, 10:09
Aktualizacja: 12:02
Autor: opr. red.
Wałbrzych: Klasy strażackie IV LO na Lodowcu
Fot. użyczone
Od 10 do 12 stycznia br. na terenie powiatu jeleniogórskiego odbyły się XXIV Manewry Ratownicze pod kryptonimem „Lodowiec”, zorganizowane przez PSP Jelenia Góra. W manewrach uczestniczyli uczniowie z klas strażackich IV LO w Wałbrzychu.

Ogółem w XXIV Manewrach Ratowniczych "Lodowiec" udział wzięło 180 ratowników i funkcjonariuszy służb mundurowych, 50 instruktorów i 27 pozorantów – uczniów klas strażackich z IV LO w Wałbrzychu. Manewry Ratownicze to forma treningu a uczestnicy połączeni w zespoły mają do wykonania wiele różnego rodzaju zadań.

Pierwsze zadania to nocne epizody na terenie Borowic: trzeba było przynieść pomoc ofiarom bójki z różnego typu ranami, między innymi ranami ciętymi i ranami po kulach i ofiarom wypadku z urazami czaszkowo-mózgowymi i uszkodzeniami potylicy. Kolejnego dnia manewrów uczestnicy ćwiczyli na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Wśród zadań czekających na ratowników było między innymi udzielenie pomocy osobie, która została ugodzona nożem, udzielenie pomocy osobie, która zabłądziła w kopalni podczas wycieczki, czy udzielenie pomocy dwóm rannym po zderzeniu na torze saneczkowym. Ratownicy zmierzyli się tu z odmrożeniami, ranami, złamaniami i urazem kręgosłupa.

Kolejnego dnia manewrów ratownicy sprawdzali swoje umiejętności na szczycie Szrenicy, gdzie udzielali pomocy grupie turystów, w których rolę wcielili się uczniowie klas strażackich IV LO. Tutaj trzeba się było zmierzyć głównie z hipotermią, skręceniami, odmrożeniami czy wbitymi w ciało obcymi elementami. Dzięki udziałowi w manewrach uczniowie klas strażackich wałbrzyskiego IV LO mieli możliwość podpatrzenia jak pracują w terenie służby ratownicze, z jakimi przypadkami się spotykają, jak reagują w sytuacjach zagrożenia, jak należy nieść pomoc poszkodowanym w różnego typu wypadkach. Dla wałbrzyskich uczniów była to z pewnością ważna i cenna lekcja, oraz ciekawe doświadczenie.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group