• Wtorek, 22 stycznia 2019
  • Godz. 1:18
  • Imieniny: Anastazego, Doriana, Wincentego
  • Czytających: 3729
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

"Kolej na Wałbrzych" – projekt rozwoju połączeń kolejowych

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 18 października 2018, 16:26
Aktualizacja: 16:28
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
Wpisanie Aglomeracji Wałbrzyskiej w przebieg kolejowego korytarza transeuropejskiego, uruchomienie nieczynnych linii kolejowych, nowy dworzec Wałbrzych Północny, połączenia ekspresowe i połączenia wewnątrz aglomeracji – to tylko niektóre założenia projektu "Kolej na Wałbrzych", autorstwa Bezpartyjnych Samorządowców.

W siedzibie Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Szczawnie-Zdroju odbyła się dzisiaj konferencja prasowa, podczas której Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego: Julian Golak i Patryk Wild przedstawiali pomysły, założenia i plany rozwoju sieci kolejowej dla regionu wałbrzyskiego w nadchodzącej kadencji Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

- Wałbrzych czy mówiąc szerzej Aglomeracja Wałbrzyska to drugi pod względem liczby mieszkańców ośrodek województwa. Chcemy zbudować kolej aglomeracyjną i kolej pomiędzy aglomeracjami Dolnego Śląska. Dzięki szybkiemu transportowi kolejowemu, dzięki nowoczesnym pociągom, które mogą jeździć z prędkością 160 kilometrów na godzinę jesteśmy w stanie zapewnić skomunikowanie Wałbrzycha z Wrocławiem w czasie poniżej 40 minut. Ten projekt jest całkowicie realny - powiedział Patryk Wild.

Na początku warto zaznaczyć, że Województwo Dolnośląskie ma własnego przewoźnika, którym są Koleje Dolnośląskie, własne linie kolejowe i plany na przejmowanie kolejnych, własnego zarządcę: DSDiK, konsekwentnie realizowany plan transportowy i nowoczesny tabor. Zarówno ilość połączeń jak i liczba osób korzystających z usług Kolei Dolnośląskich systematycznie rośnie. W trakcie realizacji są między innymi takie przedsięwzięcia jak remont linii kolejowej nr 285 czy wszczęta procedura przejmowania linii kolejowej Dzierżoniów - Bielawa. Planowane jest też przejęcie kolejnych 20 odcinków linii kolejowych o długości przekraczającej 400 kilometrów.

Projekt "Kolej na Wałbrzych" zakłada wprowadzenie trzech linii aglomeracyjnych: Kamienna Góra - Dzierżoniów/Bielawa, z wydłużeniem niektórych kursów do Słupca i Radkowa, Kamienna-Góra - Wałbrzych Północny i Kamienna Góra - Kłodzko, a także trzech połączeń ekspresowych: Jelenia Góra - Wrocław, Wałbrzych - Lubin i Bielawa - Wrocław. W 2028 roku ma ruszyć szybki korytarz pasażerski Warszawa - Wrocław - Praga i konieczne jest, aby Wałbrzych znalazł się na jego trasie. Projekt zakłada również budowę zintegrowanego dworca kolejowo-autobusowego dworca Wałbrzych Północny, który miałby być zlokalizowany pomiędzy Podzamczem a Szczawnem. Dworzec obsługiwałby zarówno szybkie połączenia ekspresowe jak i połączenia wewnątrz aglomeracji.

Ciekawostką w projekcie "Kolej na Wałbrzych" jest możliwość wprowadzenia tramwajów dwusystemowych, spełniających wymogi kolejowe, a co za tym idzie mogących realizować kursy tak jak pociągi pasażerskie i jednocześnie mogących wjeżdżać do miasta i poruszać się ulicami, co oczywiście w Wałbrzychu wymagałoby stworzenia niezbędnej infrastruktury. Interesująca wydaje się też idea stworzenia Dolnośląskiej Trójaglomeracji, łączącej Aglomerację Sudecką, obejmująca Wałbrzych i Jelenią Górę z Aglomeracją Wrocławską i Aglomeracją Miedzową, obejmującą Legnicę, Lubin, Polkowice i Głogów. W ramach tego połączenia czas przejazdu z Wałbrzycha do Jeleniej Góry wyniósłby 20 minut, do Świdnicy 10 minut, do Wrocławia 40 minut a do Legnicy 45 minut.

- Rozwój Kolei Dolnośląskich jest tak dynamiczny, że dzisiaj jesteśmy pokazywani jako wzór na terenie całego kraju, a nawet w tej części Europy. Zakup nowoczesnego taboru: klimatyzowanych, wygodnych, bezpiecznych szynobusów spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony pasażerów. Mamy plany bardzo zdecydowanego rozwoju w następnej, pięcioletniej kadencji. Przede wszystkim chodzi o to, żeby pomóc mieszkańcom z miejscowości wykluczonych, takich jak Bielawa, Nowa Ruda, Słupiec, Lądek-Zdrój, Stronie Śląskie, Radków, Wambierzyce, aby mogli dostać się bezpiecznie koleją do Wałbrzycha czy Wrocławia - powiedział Julian Golak.

Twoja reakcja na artykuł?

9
56%
Cieszy
2
13%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
31%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Basia 18-10-2018 17:53
O rany co oni robią wszystko przed wyborami a póżniej paszli won. Nie głosujcie na pis.
~Do Basi 18-10-2018 18:15
Przeciez oni nie są z PiS. To odlam PO który sprawuje władze teraz w województwie. Chcą przejąć na papierze bo nikt im nie chce przekazać. Bardzo dobrze bo właśnie teraz kolej się najlepiej rozwija od lat. Łapy precz od kolei rzekomo bezpartyjni samorządowcy!
~Jaich 18-10-2018 18:39
Gdyby wierzyć we wszystko,to co obiecuje Wild, to mielibyśmy już autostradę do nieba.Konkrety panie Wild;co pan uczynił do tej pory przez te kilka lat brania pieniędzy za nic?Obiecanek,to my już nasłuchaliśmy się dosyć od PiS-u.I co?ano nić.
~ 18-10-2018 19:18
Dzięki prędkości 160 km/h na trasie kolei aglomeracyjnej ze Szczawienka do Jedliny dojedziemy w cztery minuty, a Głównego nawet w sekundę. Obiecanki Patrysia są niesamowite. Ciekawe czy pamietacie, jak w godzinach pracy wyjeżdżał do Wałbrzycha i robił sobie kampanię. Była o to afera jak pracował w MPK we Wrocku.
~Wild 18-10-2018 19:26
Co otrzymaliśmy? To bardzo proste pytanie: Choćby Koleje Dolnośląskie S.A. to ja je wymyśliłem i zakładałem jako wicemarszałek w 2008r. Jestem też autorem planu transportowego województwa z 2014r. I faktycznie dzięki mojej (i nie tylko) pracy kolej na Dolnym Śląsku rozwija się w stopniu nieporównywalnym z innymi województwami. My mamy wzrost liczby pasażerów na poziomie 75% następne w kolejności województwo...26% a połowa regionów ma spadki. Nazywać mnie "odłamem PO" po tym jak doprowadziłem w 2011r swoim protestem wyborczym do unieważnienia wyborów sfałszowanych przez działaczy PO i w efekcie do rozwiązania struktur PO w Wałbrzychu może jedynie ktoś niespełna rozumu.
~ 18-10-2018 19:35
Basia nie ćpaj tyle😂
~Program na następne wybory 18-10-2018 19:51
Ja proponuje w Wałbrzychu metro z Rynku na Podzamcze ze stacjami pl.Grunwaldzki, Stary Zdrój, Piaskowa Góra. Szybko w kilka minut, bez korków i bez smogu.
~złoty pociong 18-10-2018 21:40
Idea i kierunek słuszne ale na poziomie detali niestety raczej science fiction. Również doradzałbym skupić sie na tym co jest (KD) i to usprawniać bo wiele jest jeszcze do zrobienia i stopniowo rozwijąć niż snuć może i piękne ale tylko wizje.
~Misiurski 18-10-2018 23:23
Tłumy
~Dla Wałbrzycha 18-10-2018 23:30
Patryk Fantasta Wild !!! Skończ waść wstydu oszczędź. Inwestycje za grube miliony (chodzi mi o te nieczynne linie kolejowe, które pan wizjoner Wild chce reaktywować). Nie mam nic przeciwko transportu zbiorowego jakim jest kolej, ale na litość boską. Nie dajmy się zwariować. Poprawmy to co istnieje. Wałbrzychowi nie jest potrzebny kolejny dworzec. Wałbrzych Centrum niedługo będzie budowany, teraz dowiaduje się o Wałbrzych Północ na Podzamczu z którego to osiedla jeździ autobus nr 1 na dworzec Szczawienko i wozi przeważnie powietrze. Pomysł odpalenia tramwajów w Wałbrzychu brzmi jak science-fiction. Dobrze że już niedługo wybory i festiwal obietnic z księżyca i innych gruszek na wieżbie się skończy. Panie Wild a może by tak Wałbrzych do morza przyłączyć?
~ 19-10-2018 1:02
Przecież Wałbrzych ma podziemne trasy, lochy, bunkry, lisie sztolnie, sztolnie. Połączyć to w całość i metro gotowe. Poza tym dworzec Wałbrzych północny, tramwaje? Co to za Mrzonki. Nawet fantasta Lem wymięka.
~(__) 19-10-2018 5:22
Kolejny "kolejarz", kup sobie czlowieku kolejkę elektryczną i zostaw politykę.
~Jaich 19-10-2018 6:54
Do;Wild; Zapewne słyszał pan o planach budowy dworca przy ulicy Lubelskiej; więc pytam;skoro są plany,było już tyle mowy o tej inwestycji,to kiedy konkrety?Wałbrzychowi tak brakuje Centrum przesiadkowego,więc proszę o konkrety,a nie mrzonki.
~gohciu 19-10-2018 8:56
Sporo lat temu, ELO grała taki kawałek pt. "WILD WEST HEROES". Fajnie się tego słuchało... Nie to co teraz.
~WITOLD 19-10-2018 9:02
Panie Wild, skąd pan weżmie środki na swoje fantasmagorie ? Proponuję odkopać wreszcie złoty pociąg, opróżnić z kosztowności Festung Breslau, nieco wyremontować i puścić jako metro w gotowych już, pokopalnianych chodnikach i wyrobiskach. Z kolejarskim pozdrowieniem- były sztygar.
~do pana Wilda 19-10-2018 9:13
To, że występował pan przeciwko wałbrzyskiemu PO w tamtej chwili nie znaczy ze nie startował pan z listy PO i nie działa pan z nimi od wielu lat. PO podzielił się na frakcje typu Dutkiewicz i rzekomo Bezpartyjni ale to jeden i ten sam organizm.Ta sama idea, te same głosowania i powtarzające się twarze. Poza tym jak czytam to company osobiście zrobił to kojarzy mi się pewien elektryk z Gdańska który też ciągle mówił Ja, Ja, Ja. A już o sukcesach kolejnych niech pan nie opowiada bo likwidując konkurencję można wywiadów swojego przewoźnika . Chyba ze pan mówi o remontach torów należących do PKP PLK co byłoby już naprawde przypadkiem klinicznym :)
~Sceptykk. 19-10-2018 9:41
Sami fachowcy od kolei z Psiej Wólki.. A tak na poważnie. Pomijając fantastyczne pomysły ominięcia Świebodzic co nie udało się Niemcom ani Polsce od 7O lat inne rzeczy nie są niemożliwe. Problem w tym że Ci rzekomo bezpartyjni już dawno mogli to zrealizować bo wszak rządzili zarówno w UM jak i wspolezadzili przez 8 lat w Polsce patrząc na środowiska z jakich się wywodzą i z kim współpracują. Najciekawsze jest to że takie deklaracje padają w chwili gdy PKP PLK ale i PKP S. A. ma największe od lat dofinansowanie i największe możliwości. To kolej doprowadza do szybszych czasów połączeń remontują linie inwestując w dworce itp. Przypisywanie rozwoju kolei jednej spółce samorządowej to conajmniej nadużycie. No ale czego się nie robi w czasie wyborów?
~feniks 19-10-2018 9:49
to ten sam czlowiek, ktory kilka lat temu tak aktywnie uczestniczyl w zamnieciu mobruka...
~Wild 19-10-2018 10:06
Do sceptyk. Proszę zastanowić się co pan pisze i skonfrontować to z faktem że takie wzrosty przewozów dotyczą TYLKO DOLNEGO ŚLĄSKA. I bedzie miał pan odpowiedź czyja to zasługa. Te fakty przeczą pana tezom że PKP, PLK itd...
~seneka 19-10-2018 10:25
Jak ja juz nie mogę ani słuchać ani patrzeć na tego Wilda. Ma on wyborców za idiotów (może i ma tu racje). Zniknij maro nieczysta !! A kysz !!
~Sceptykk. 19-10-2018 10:28
Nie analizowałem wzrostów w przewozach KD czy też wprost proporcjonalnych spadków w Przewozach Regionalnych tylko fakt, że takiego rozwoju infrastruktury kolejowej i to w branżach budynków jak i torów nie było od lat. I chyba nie będzie Pan twierdził że te same Impulsy czy też inne szynobusy zaczęły jeździć dwa razy szybciej powodując skrócenie czasu przewozów. Pozdrawiam
~Wild 20-10-2018 23:34
do Sceptyk Wzrosty o których mówiłem są sumaryczne i dotyczą ogółu pasażerów regionalnego transportu Dolnego Śląska (czyli KD+Polregio) a nie tylko KD. A odnosząc się szczegółowo do tego co pan pisze, to oczywiście się pan myli i Impuls o prędkości V160 km/h i mocy 2 MW (przy masie 135 ton) jedzie i rozpędza się radykalnie szybciej niż EN57 o prędkości maksymalnej 110 km/h i mocy 0,7MW (przy masie podobnej do Impulsa). I to powoduje skrócenie czasu podróży. Ale całe clou dolnośląskiego bezprecedensowego sukcesu kolejowego leży w odpowiednim zaprojektowaniu oferty, wykorzystującym te przewagi. Wygląda na to że nie ma pan niestety wiedzy o czym pisze a ponieważ boi się pan/pani wystąpić pod nazwiskiem to kończę polemikę. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group