Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 3926
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Kolejna edycja projektu

Poniedziałek, 19 czerwca 2023, 9:39
Aktualizacja: 12:41
Autor: red
REGION: Kolejna edycja projektu
Fot. Marcin Trzpiot
„Łączą nas góry” – rusza piąty sezon wypraw górskich zmieniających życie. Dorzuć się do puszki i wesprzyj projekt.

Już 25 czerwca rozpoczyna się piąty sezon wypraw górskich, które zmieniają życie. W ramach projektu „Łączą nas góry” osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny przemierzą wspólnie kolejne sudeckie szlaki, udowadniając, że góry są dla wszystkich. W tym roku po raz pierwszy wyruszą podziwiać spadające gwiazdy. Organizatorzy oddają głos ambasadorom projektu – zachęcają do udziału w wycieczkach i wspierania inicjatywy przez elektroniczną puszkę.

Podczas wycieczek Fundacja Ładne Historie zapewnia specjalistyczny sprzęt, który umożliwia górskie spacery osobom z ograniczeniami ruchowymi. To ogromna pomoc wytchnieniowa dla rodziców i opiekunów. W tym roku we współpracy z Fundacją Polska Górom planujemy w sierpniu wydarzenie specjalne – wieczór spadających gwiazd. To będzie nasze pierwsze nocne wyjście w ramach projektu – zapowiada Maria Zięba, prezeska Fundacji Ładne Historie. Do tej pory fundacja zorganizowała łącznie 48 wycieczek górskich, w których wzięło udział już ponad 150 osób z niepełnosprawnościami i niemal 400 osób zdrowych. Za tymi liczbami kryją się historie osób, którym możliwość wyjścia w góry zmieniła życie.

Niemożliwe nie istnieje. Dołącz do projektu!

Aneta Ożga, która jako samotna mama niepełnosprawnego Pawła musiała zrezygnować z dotychczasowego trybu życia, w górach odzyskała wolność i poznała nowych przyjaciół. Również jej syn – mimo problemów z chodzeniem – może uprawiać turystykę górską. Odkąd uczestniczy w projekcie „Łączą nas góry” założył nawet własną grupę na Facebooku – Wataha Wilczego Kła, na której relacjonuje weekendowe wycieczki. Sylwia Nowakowska jest mamą Michała, który cierpi na czterokończynowe porażenie mózgowe i wymaga całodobowej opieki. Zanim po raz pierwszy wyruszyli w góry w ramach projektu, nie sądzili, że to w ogóle możliwe.

– Przełamaliśmy stereotyp, że góry nie są dla osób niepełnosprawnych, dla osób na wózkach – mówi Sylwia.

Agnieszka Czerwony zgłosiła się na wycieczki, gdy tylko usłyszała o projekcie. Kondycja i osobowość jej syna, Dawida, nie pozwala na wysiłek i długie piesze wędrówki.

– Teraz możemy korzystać z gór na miarę naszych możliwości, a także z przyrody, która jest fantastycznym odpoczynkiem dla rodziców i terapią dla Dawida – podkreśla Agnieszka, która mieszka z rodziną pod Wielką Sową.

Aneta, Sylwia i Agnieszka wraz z dziećmi uczestniczą w projekcie od wielu sezonów. Ich historie dostępne są na stronie internetowej i w mediach społecznościowych projektu.
– Mamy nadzieję wspólnie zainspirować innych do zrobienia tego pierwszego, kluczowego kroku do zmiany – zgłoszenia się na wycieczkę – mówi Maria Zięba. Aby dołączyć do projektu, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie https://ladnehistorie.pl/.

Cel: 10 wycieczek. Jak wesprzeć „Łączą nas góry”?

W tym sezonie fundacja planuje zrealizować 10 górskich wypraw nowymi trasami, które obejmą m.in. Góry Sowie (25 czerwca, Przełęcz Jugowska-Rymarz), Góry Wałbrzyskie (2 lipca, Chełmiec z Boguszowa-Gorce), Karkonosze (9 lipca, Schronisko Samotnia z Karpacza) i Góry Bystrzyckie (23 lipca, szczyt Jagodna ze Spalonej Przełęczy). Wyprawy są bezpłatne, odbywają się w niedziele i trwają przeważnie do 5-6 godzin. Aby udało się zrealizować cel, potrzebne jest wsparcie finansowe. Liczy się każda złotówka, a pomoc jest prosta. Wystarczy dorzucić się do elektronicznej puszki na stronie https://ladnehistorie.pl/wesprzyj-nas/ . Trwa też rekrutacja dla osób, które w ramach wolontariatu, chcą pomóc podczas wycieczek. Szczegóły: https://ladnehistorie.pl/lacza-nas-gory/

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group