Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 1834
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kolejna książka o Wałbrzychu pod Atlantami

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 18 marca 2010, 7:59
Aktualizacja: 12:30
Autor: Sven
Fot. Sven
W Galerii Biblioteki pod Atlantami odbyło się spotkanie autorskie dr Moniki Bisek–Grąz, autorki książki pt. „Powojenny Wałbrzych. Miasto kultur.”

Dolny Śląsk zawsze był na pograniczu. Wielokrotnie zmieniał przynależność państwową. Leżąc na szlakach handlowych doświadczał różnorodnych doświadczeń kulturowych. Po drugiej wojnie światowej w Wałbrzychu i okolicznych miejscowościach zamieszkali przedstawiciele siedemnastu narodowości i co najmniej kilku religii. Miasto nazywano tyglem narodów, wieżą Babel, miastem egzotycznym albo małpim gajem. Wielokulturowość nie miała działania destrukcyjnego, wręcz odwrotnie – dawała napęd do rozwoju.

Praca nad książką opisującą Wałbrzych tamtych czasów zajęła autorce kilka lat. Bazą są badania terenowe, czyli potężny, liczony w setkach godzin, zbiór wspomnień i opowieści, które następnie zostały opracowane pod względem naukowym. Czyta się ją jednak dobrze i lekko. Jest to pozycja o tyle ważna, że przynajmniej częściowo wypełnia białą plamę w dziejach Wałbrzycha.

Współorganizatorem spotkania było Stowarzyszenie Civitas Christiana. Jest ono także wydawcą i dystrybutorem książki. Nakład jest niewielki, podobnie jak cena. Polecamy tę pozycję wszystkim tym, którym przeszłość naszego miasta nie jest obojętna.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Józek 18-03-2010 8:47
Pani Moniko, to pięknie, że zechciała pani podjąć temat Wałbrzycha, a szczególnie jego przeszłości, bo jak pisałem wcześniej przed tym miastem nie ma już przyszłości. Walące sie kamienice komunalne, brak infrastruktury drogowej, zdemoralizowani mieszkańcy i zadowolone z siebie medialne władze - czy to przyszłość Wałbrzycha. Powtarzam - usiłuje pani reanimować trupa. Chyba że należałoby potraktować pani pracę jako pean żałobny nad grobem tej smutnej umierającej mieściny. Ale czy warto?
~ 18-03-2010 10:34
józek ty zacznij brac znowu jakies ziołowe uspakajacze bo zle z toba.....
~a. 18-03-2010 11:03
Wykład bardzo ciekawy. Warto było pójść :)
~boss 18-03-2010 13:07
brawo Monika!
~ms 18-03-2010 13:46
Gratulujemy Pani Doktor, czekamy na więcej - Wałbrzych z mapy nie zniknie, coś robić trzeba. Jego historia jest ciekawa. Panie Józku, z Pana podejściem niczego byśmy się nie dowiedzieli i nie wiedzieli, jak jeszcze może być - bez historii nie ma przyszłości!!
~aaa 18-03-2010 19:03
Gratulacje!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group