Środa, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4987
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kolejne spotkanie w sprawie ruchu kołowego na placu Magistrackim

Sobota, 20 czerwca 2015, 15:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 czerwca 2015, 9:44
Autor: PAW
Wałbrzych: Kolejne spotkanie w sprawie ruchu kołowego na placu Magistrackim
Fot. red.
Dziś w Ratuszu odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli UM z grupą kilkudziesięciu handlowców i osób prowadzących działalność gospodarczą w rynku, na placu Magistrackim i w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Osoby związane z handlem w centrum miasta, od kilku miesięcy zwracają uwagę na problem związany z postawieniem słupków blokujących wjazd na plac Magistracki. Dziś przybyli do Ratusza na spotkanie i liczyli, że wreszcie zapadną decyzje, które ich usatysfakcjonują.
- Nam chodzi o te dwa słupki, które blokują dojazd do parkingu na ulicy Rycerskiej – mówi Katarzyna Bobka. – Te słupki są tu kością niezgody. Nam zależy, żeby ruch na rynku ożywić, ale to kolejne spotkanie, które nic nie wnosi. Marnujemy tylko czas, a konkretnych decyzji wciąż nie ma.

Podobnego zdania jest radny Ryszard Nowak.
- Złożyliśmy kilkaset podpisów mieszkańców w tej sprawie i oczekiwaliśmy odpowiedzi ze strony urzędu, a tymczasem wysłuchujemy wykładów, a rozwiązania problemu dalej nie ma.

Radna Beata Mucha tymczasem zwróciła uwagę na fakt, że słupki na placu Magistrackim są utrudnieniem również dla służb mundurowych, pogotowia ratunkowego. Te zarzuty odpiera Krzysztof Fila z wałbrzyskiego magistratu.
- Słupki są opuszczana na żądanie w ciągu 20 sekund – mówi Fila. – Dojazd do centrum jest limitowany i tak samo jest w wielu innych polskich i europejskich miastach. Możemy zapewnić, że będziemy tworzyć dodatkowe miejsca parkingowe i będą dodatkowe oznakowania, które pozwolą kierowcom bez problemu dojechać na parking przy ulicy Rycerskiej.

I właśnie temat parkingu na ulicy Rycerskiej był podczas spotkania przywoływany kilkakrotnie.
- Słupki są odpowiedzią na indolencję służb mundurowych – twierdzi Zbigniew Michurski, mieszkaniec Śródmieścia. – Pokutuje brak poszanowani prawa, a warto zwrócić uwagę, że parking na ulicy Rycerskiej jest zazwyczaj tylko w połowie wypełniony, a na ulicy Słowackiego nie ma gdzie zaparkować.

Zdaniem Tomasza Ossowicza, urbanisty z Wrocławia, który był gościem na dzisiejszym spotkaniu, częściowe zamykanie ruchu kołowego w centrach miast to ogólnoświatowa tendencja.
- Wiele razy uczestniczyłem w podobnych dyskusjach i wiem, że to problem trudny do rozwiązania – mówi Ossowicz. – Wałbrzych to jedno z ostatnich miast w Polsce o podobnej wielkości, które wprowadza częściowe ograniczenie ruchu kołowego w centrum. Mieszkańcy miasta mają do dyspozycji duży parking w centrum, co jest wielką zaletą. Uważam, że zamknięcie kilku ulic dla ruchu kołowego w Śródmieściu może mieć pozytywny wpływ dla ożywienia centrum, bowiem Wałbrzych jest miastem nieodkrytym i z czasem ruch turystyczny będzie się tu powiększał.

Tomasz Ossowicz uważa, że oznakowanie dotyczące dojazdu do parkingu przy ulicy Rycerskiej powinno być przejrzyste, tak, by każdy kierowca bez problemu na ten parking mógł trafić. Tymczasem mieszkańcy miasta podnosili właśnie kwestię złego oznakowania parkingu i faktu, że kierowcy niejednokrotnie krążą po centrum i nie mogą znaleźć miejsca parkingowego.
- Uważam, że do czasu powstania nowych parkingów w centrum miasta, należy otworzyć z powrotem możliwość poruszania się po odcinku drogi wzdłuż prokuratury i słupki zlikwidować. Po jakimś czasie można będzie zastanowić się nad innymi rozwiązaniami – mówi Janusz Molenda, mieszkaniec Wałbrzycha.

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group