Niedziela, 17 października
Imieniny: Małgorzaty, Wiktora
Czytających: 3015
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Kolejny Brave Kids już w październiku

Poniedziałek, 1 października 2018, 11:25
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Kolejny Brave Kids już w październiku
Fot. organizatorzy
Tegoroczna, rekordowa edycja międzynarodowego projektu Brave Kids będzie miała swoją jesienną odsłonę. W dniach 18 – 25 października na Dolnym Śląsku spotkają się dzieci i młodzież z różnych środowisk, w tym po raz pierwszy osoby z niepełnosprawnościami. Młodzi artyści z Polski, Gruzji, Ukrainy i Rumunii przygotują wspólny spektakl finałowy, którego premiera odbędzie się 24 października 2018 w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Po raz drugi międzynarodowa grupa artystów zaprezentuje go 25 października we Wrocławiu, na deskach Teatru Polskiego przed ponad 500–osobową publicznością.

Projekt Brave Kids ma już dziesięcioletnią historię, a tegoroczna edycja jest rekordowa. W tym roku uczestniczyło w niej już ponad 300 dzieci i młodzieży z kilkunastu krajów świata. Tę listę poszerzy trzydziestoosobowa grupa młodych artystów, którzy odwiedzą Polskę w październiku.
- Jak co roku Brave Kids poprzez swój program artystyczny wspiera dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym. W projekcie Brave Kids Together wezmą udział m.in. dzieci niesłyszące z Wrocławia, młodzież z niepełnosprawnością intelektualną z Wałbrzycha, młodzi Gruzini objęci na co dzień opieką socjalną przez charytatywną Fundację Caritas Gruzja – mówi Iwona Frydryszak ze Stowarzyszenia Kultury Teatralnej Pieśń Kozła, pomysłodawcy projektu. - Sztuka jest dla tych dzieci szansą na lepszą przyszłość.

Do projektu została także zaproszona grupa dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.

Brave Kids Together obejmie kilkudniowe warsztaty artystyczne, podczas których dzieci będą uczyć siebie nawzajem tradycyjnych tańców, pieśni, ale także sztuk cyrkowych i tańca współczesnego. Dzięki modelowi pracy opartemu na zasadzie „dzieci uczą dzieci” uczestnicy w atmosferze szacunku doświadczają czym jest współpraca ponad podziałami. Dorośli, doświadczone instruktorki artystyczne - Mary Sadowska i Agnieszka Ćwieląg będą pomagać i wspierać młodych artystów w procesie tworzenia finałowego spektaklu, który dwukrotnie zaprezentowany będzie szerokiej publiczności na profesjonalnych scenach dolnośląskich instytucji kultury.

Większość czasu zaproszeni artyści spędzą w malowniczej, górskiej miejscowości – Zagórze Śląskie w ulokowanym nad jeziorem Bystrzyckim w Hotelu Maria Antonina. Tam będą trwały próby do spektaklu finałowego, którym uczestnicy projektu udowodnią, że język sztuki jest uniwersalnym narzędziem budowania pięknych więzi międzyludzkich niezależnie od pochodzenia, narodowości czy stopnia niepełnosprawności.
- Zapraszamy mieszkańców Wałbrzycha i Wrocławia na pokazy Brave Kids Together, które stanowią wspaniałą lekcję różnorodności i otwartości na osoby z niepełnosprawnościami – mówi Magdalena Sawicka, koordynatorka projektu. Dla rodziców czy nauczycieli jest to pretekst do rozmowy z dziećmi o tym, że każdy człowiek, niezależnie od stopnia niepełnosprawności czy pochodzenia, może wnieść piękno w otaczający nas świat.

Brave Kids Together - dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, gminy Wrocław oraz współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej "Kreatywna Europa”, a także przy współpracy z Gminą Wałbrzych oraz pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha dra Romana Szełemeja.

Harmonogram Pokazów Brave Kids Together:

19.10.2018 Prezentacje grup z Polski, Gruzji Rumunii i Ukrainy / Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, godz. 11:00 (wydarzenie bezpłatne)
24.10.2018 Pokaz spektaklu finałowego Brave Kids Together w Wałbrzychu / Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki, godz. 17:30 (spektakl biletowany)
25.10.2018 Pokaz spektaklu Finałowego Brave Kids Together we Wrocławiu / Teatr Polski, godz. 13:00 (spektakl bezpłatny).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group