Sobota, 31 października
Imieniny: Augusta, Krzysztofa
Czytających: 1596
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kolejny raz akcja Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland 2017 odbędzie się również w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 8 lutego 2017, 12:05
Autor: red
Fot. organizatorzy
Po raz piąty w Wałbrzychu zostanie przeprowadzona ogólnoświatowa akcja One Billion Rising. Swój protest przeciw przemocy uczestnicy wyrażą w tańcu. Zapraszamy 14 lutego na Plac Magistracki w Wałbrzychu o godz. 17.00. Patronat honorowy objęła Przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha Maria Anna Romańska.

Spotykamy się 14 lutego 2017 r. o godz. 17.00 na Placu Magistrackim w Wałbrzychu.

W tym roku 14 lutego w ramach akcją Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland w Polsce inicjatorzy będą nagłaśniać problem gwałtu na randce.

Dlaczego ten temat?

Za każdym razem akcja Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland porusza trudny społecznie temat przemocy wobec kobiet. W tym roku jest to temat gwałtów na randce.

Statystyki podają, że jedna na trzy osoby doświadcza, bądź doświadczyła choć raz w swoim życiu przemocy na randce. Przemoc na randce może przydarzyć się każdej osobie i nie ma związku z jej wykształceniem czy warunkami ekonomicznymi rodziny, z której pochodzi. Większość ofiar przemocy na randce to młode kobiety, należą one do grupy najwyższego ryzyka.

Choć z badań amerykańskich i europejskich wynika, że gwałt na randce jest poważny problemem społecznym „w Polsce praktycznie nie słyszymy o problemie przemocy w związkach nastolatków, o gwałtach na randce, molestowaniu seksualnym dziewcząt; może się on wydawać społecznie nikły w porównaniu z bezkresem przemocy, do jakiej dochodzi w związkach osób dorosłych. Tymczasem statystyki biją na alarm. Przemoc w związkach nastolatków jest podobnie nasilona, jak to, co dzieje się w relacjach dorosłych. (A. Czapczyńska, Niebieska Linia 5/2009)

W Polsce nikt także regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje. „Gwałt na randce” – termin powszechnie znany i opisany w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej nie jest praktycznie używany w Polsce. Jest objęty takim samym, jeśli nie większym tabu, jak termin „gwałt małżeński”.

Dlatego w 2017 roku nasza akcja będzie zajmować się właśnie problemem gwałtów na randce, by nagłośnić, ujawnić i przeciwdziałać.

DEFINICJA

Gwałt na randce/ gwałt dokonany przez znajomego
• To stosunek seksualny bez naszej zgody dokonany przez znajomego lub przyjaciela.
• Wymuszenie stosunku może odbyć się bez użycia siły; gwałt jest także wtedy, gdy ktoś nie jest w stanie wyrazić zgody na stosunek seksualny np. gdy ktoś śpi, jest nieprzytomny – traci świadomość w wyniku m.in. spożycia alkoholu.

STATYSTYKI

• Ofiarami większości gwałtów i przemocy seksualnej są osoby młode pomiędzy 16. a 24. rokiem życia, kobiety w tej grupie wiekowej są cztery razy bardziej narażone na gwałt na randce niż jakiejkolwiek inne.
• Badania The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w USA pokazały, że 80% ofiar kobiet doświadczyło gwałtu na randce przed ukończeniem 25 lat, a prawie połowa doświadczyła gwałtu przed ukończeniem 18 roku życia.
• 42% kobiet, które doświadczyło gwałtu na randce nikomu o tym nie powiedziało, nigdzie nie zgłosiło.
• 84% kobiet, które zostały zgwałcone, znało sprawców.
• 84% mężczyzn, którzy dopuścili się gwałtu na randce, nie definiowało tego zdarzenia jako gwałt (dane pochodzą z badań przeprowadzonych w USA).

Jednocześnie wszystkie angażujące się miejscowości podczas akcji wyrażą swoje poparcie dla pani Aleksandry z Elbląga, zgwałconej przez ratowników medycznych i od czterech lat dochodzącej swoich praw.

Bądź solidarna z kobietami i dziewczynami, które doświadczają przemocy.

Dołącz do akcji Nazywam się miliard/One Billion Rising Poland!

Powiedz razem z nami:

JEDNA ZA MILIARD. MILIARD ZA JEDNĄ!

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group