Sobota, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 2574
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Kolejowa relacja Jelenia Góra–Gdynia poważnie zagrożona

Piątek, 7 lutego 2014, 10:32
Autor: opr. PAW
REGION: Kolejowa relacja Jelenia Góra–Gdynia poważnie zagrożona
Fot. użyczone
Komitet Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych tydzień temu otrzymał informację dotyczącą drastycznych cięć połączeń kolejowych na Dolnym Śląsku, jakie to ma zamiar przeprowadzić od 9 marca 2014 roku nasz narodowy przewoźnik PKP Intercity.

Niestety, wśród połączeń, których kursowanie od 9 marca zostanie ograniczone, jest pociąg TLK „Rozewie” relacji Jelenia Góra- Gdynia Główna. PKP InterCity swoją zmianę tłumaczy słabą frekwencją na całym odcinku jego kursowania. KODLK twierdzi, że średnio dziennie w samej Jeleniej Górze do tego pociągu wsiadało od 30 do 60 osób, a w sezonie feryjno- wakacyjnym nawet grubo powyżej 100 osób. Dodatkowo pociąg ten należy do kategorii pociągów pospiesznych TLK, które to są objęte dofinansowaniem ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, a co za tym idzie kwestia dotycząca słabej rentowności tego połączenia jest, według KODLK, słabym uzasadnieniem.

Obecnie pociąg ten kursuje codziennie łącząc Jelenią Górę i Wałbrzych z tak dużymi ośrodkami i aglomeracjami jak Poznań, Bydgoszcz czy Trójmiasto. Od 9 marca według korekty poza sezonem pojedzie tylko w piątki i niedziele, tylko w sezonie pozostanie codziennie, co dla mieszkańców oznacza poważne utrudnienia.
- Co za tym idzie, po wakacjach pociąg ma zostać całkowicie zlikwidowany z powodu - słabej frekwencji. Dodajmy jeszcze, że dla pasażerów z naszego regonu jest to jedyne bezpośrednie połączenie kolejowe z takimi miastami jak Jarocin, Bydgoszcz, Gdańsk, Sopot, Tczew czy Gdynia – mówią przedstawiciele KODLK.

KODLK zamierza w tą sprawę zaangażować wszystkie media lokalne, mieszkańców oraz przedstawicieli rządu, posłów i parlamentarzystów ziemi jeleniogórskiej i wałbrzyskiej. Z powyższym problemem zamierza zwrócić się również do Komisji Europejskiej.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group