Środa, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 2642
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 17 kwietnia 2012, 10:48
Aktualizacja: 10:48
Autor: red
Fot. użyczone
Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” serdecznie zaprasza wszystkich wałbrzyszan na swój koncert, do siedziby Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu.

Koncert odbędzie się już w najbliższą niedzielę – 22 kwietnia 2012 roku o godzinie 16.00 w Auli „Audytorium Novum”, przy ul. Piotra Skargi 14a. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ramach trwającego cyklu imprez „Wiosna w Śródmieściu”.

W programie tanecznym i wokalnym zaprezentują się przedstawiciele wszystkich grup artystycznych Zespołu. Wstęp wolny.

Okres wiosenno-wielkanocny oraz rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to okazja, by Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” zaprosił wszystkich wałbrzyszan na okolicznościowy koncert. Składać się na niego będą dwa programy tematyczne. Pierwszy – zatytułowany „Wedle naszych obyczajów”, oparty na fabularyzowanych epizodach związanych z powitaniem wiosny i tradycjami obchodzenia Wielkanocy – najradośniejszego święta zarówno w kościelnym roku liturgicznym, jak i w obrzędowym kalendarzu wsi polskiej, bowiem w niedzielę wielkanocną dzwony kościelne brzmią w szczególny sposób, oznajmiając zmartwychwstanie Chrystusa. Jak wierzono na Podhalu, mogły one obudzić nawet śpiących w Tatrach rycerzy, by szli walczyć o wolność Polski. Spiżowego głosu wielkanocnych dzwonów bały się złe moce, a ludzie, słysząc ich dźwięk, wyrzucali nienawiść ze swych serc.

Drugą częścią koncertu młodzi artyści Zespołu uczczą wydarzenie, które w naszej historii, było znakiem siły narodu polskiego – 221. rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej, regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W programie pt. „Gdy podkówki w blat uderzą, to z podłogi pójdą skry” zaprezentowane zostaną pieśni i tańce narodowe, które dzięki pięknu zawartemu w rytmie ich melodii, a także niepowtarzalnym krokom i figurom tanecznym stały się wartością kultury polskiej.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group