• Poniedziałek, 14 października 2019
  • Godz. 17:16
  • Imieniny: Bernarda, Dominika, Kaliksta, Liwii
  • Czytających: 4245
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Konferencja Episkopatu Polski odbyła się w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 15 czerwca 2019, 10:36
Aktualizacja: Niedziela, 16 czerwca 2019, 7:09
Autor: JAZ
Fot. JAZ
W związku z 15–leciem istnienia świdnickiej diecezji, Wałbrzych został wybrany na 383 zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Dwudniowe obrady w kompleksie hotelowym Maria, dotyczyły sposobu świętowania niedzieli, kontaktów kleryków z małżeństwami katolickimi, od których mogliby czerpać wiedzę na temat życia w rodzinie. Gościem specjalnym zebrania był natomiast arcybiskup, sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki i Wiary, Charles Scicluna.

Po przedstawieniu przez przewodniczącego Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, kilku z wielu postanowień, jakie zapadły podczas zebrania, głos oddano gościowi specjalnemu. Arcybiskup Charles Scicluna wielokrotnie podczas konferencji powtarzał o konieczności walki z pedofilią w kościele. Swoje słowa popierał powołując się na „Motu Proprio” papieża Franciszka, który 1 czerwca zatwierdził dokument wskazujący postępowanie w takich sprawach. Mowa w nim między innymi o tym, że istnieje kanoniczny obowiązek zgłaszania wszelkich spraw mających związek z nadużyciem seksualnym wobec dzieci. Co ważne dokument ten zakazuje również dyskryminacji osób, które problem zgłaszają. Ostatnim punktem nowych przepisów jest odgórny nakaz biskupa do wysłuchania ofiary.

Podczas 383. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w pierwszym dniu obrad biskupi zajęli się kwestią programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok liturgiczny 2019/2020. Zaprezentował go abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. W tym samym dniu ks. dr Piotr Kroczek, Kościelny Inspektor Danych Osobowych, przedstawił sprawozdanie z rocznej działalności KIOD.

Głównym tematem drugiego dnia obrad była ochrona dzieci i młodzieży oraz spotkanie z abp. Charlesem Scicluną, arcybiskupem Malty, sekretarzem pomocniczym Kongregacji Nauki Wiary. Został on zaproszony przez Konferencję Episkopatu Polski w czerwcu ubiegłego roku, by podzielić się swoją wiedzą nt. kwestii wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych oraz przeprowadzić dzień studyjny. Biskupi tego dnia wysłuchali również abp. Wojciecha Polaka, delegata Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, który zrelacjonował postanowienia Rady Stałej KEP z 22 maja dotyczące systemu prewencji oraz pomocy ofiarom oraz ks. prof. Piotra Majera, który omówił m.in. kwestie wdrożenia w życie Motu Proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi”, obowiązujące w Kościele katolickim od 1 czerwca br.

Twoja reakcja na artykuł?

4
20%
Cieszy
1
5%
Dziwi
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
13
65%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~kościelny 15-06-2019 12:50
Kto za to zapłacił? Dlaczego m.in Langer i Pilchowski nie zadają takich pytań? Bo chodzi o kościół. Panowie z PiS straszna hipokryzja.
~Moherowy Pisior 15-06-2019 18:36
"Bóg zapłać".
~Mim 15-06-2019 20:00
Kiedy nasi duchowni przestaną się posługiwać pustymi frazesami na temat pedofilii, alkocholizmu czy przestępstw kryminalnych dokonywanych w naszym kościele katolickim. Nie chodzi mi o atak na kościół tylko o sprawiedliwe osądzenie winnych tych co dokonywali czynów i tych którzy ich kryli. Wszyscy biskupi deklarują walkę ale nie udostępnią akt spraw świeckiej komisji która dokonała by oczyszczenia środowiska duchownych. Ilu w Polsce jest katolików którzy odwrócili się od kościoła tylko przez obłude naszego kleru. Prywatnie marzy mi się kościół w którym będzie kazanie o Bogu a nie propaganda Pislamistów lub światopogląd ojca Rydzyka.
~wal 16-06-2019 11:37
do: ~Mim (20:00)
Człowieku! Zamiast zajmować się problemami,o których nie masz bladego pojęcia wziąłbyś się za naukę języka polskiego i nie ośmieszał byś się pisząc "alkocholizm"
~Mim 16-06-2019 12:31
do: ~wal (11:37)
Dziękuję za uwagę. Szczęść Boże proszę księdza
~gohciu 16-06-2019 9:57
Jakoś nie doczytałem, nie dopatrzyłem, by "wymiatacz papieski" Scicluna miał polecenia, rozkazy, ( czy jak to nazwać) odnośnie samego Episkopatu. Gdzie są te oczekiwane, wieszczone przez media i zdrowy rozsądek - zmiany, zmiany, zmiany ?
~D... 17-06-2019 12:07
Jeśli do Polandu przyjechał abp Scicluna, to znaczy że dla Papieża problem pedofilów w kościele nad Wisłą stał się poważny i wymagający szybkiego rozwiązania. Nie oczekujmy jednak spektakularnych działań relacjonowanych w mediach, bo to nie jest sposób działania kościoła, który takie sprawy rozwiązuje za zasłoniętą kurtyną. Natomiast prędzej niż później okaże się, że ten czy ów biskup decyzją Papieża został odwołany czy przeniesiony na inne, uboczne i nic nie znaczące stanowisko... Oczywiście nie będzie przy tym żadnego komunikatu, że takie zmiany to "nagrody" za ukrywanie i wspieranie pedofilów, a tylko że chodzi o dobro Kościoła - co przecież zasadniczo nie będzie kłamstwem. Tak czy inaczej - na naczelne kierownictwo kościoła krajowego padł blady strach, bo przecież mało który z nich ma czyste sumienie - jeśli nie splamił się jawnym wspieraniem zboczeńców, to co najmniej wygadywaniem głupot czy umniejszaniem problemu... No za a takie postawy Papież "nagradza" bez cienia wątpliwości...
~widzę i słyszę 18-06-2019 12:50
To nie Kościół Katolicki jest winny temu co się w nim dzieje, to winni są ludzie w tym kościele urzędujący. To jest właśnie przyczyna całego zła, które trawi Kościół Katolicki

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group