Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 4287
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Konferencja Episkopatu Polski odbyła się w Wałbrzychu

Sobota, 15 czerwca 2019, 10:36
Aktualizacja: Niedziela, 16 czerwca 2019, 7:09
Autor: JAZ
Wałbrzych: Konferencja Episkopatu Polski odbyła się w Wałbrzychu
Fot. JAZ
W związku z 15–leciem istnienia świdnickiej diecezji, Wałbrzych został wybrany na 383 zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Dwudniowe obrady w kompleksie hotelowym Maria, dotyczyły sposobu świętowania niedzieli, kontaktów kleryków z małżeństwami katolickimi, od których mogliby czerpać wiedzę na temat życia w rodzinie. Gościem specjalnym zebrania był natomiast arcybiskup, sekretarz pomocniczy Kongregacji Nauki i Wiary, Charles Scicluna.

Po przedstawieniu przez przewodniczącego Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, kilku z wielu postanowień, jakie zapadły podczas zebrania, głos oddano gościowi specjalnemu. Arcybiskup Charles Scicluna wielokrotnie podczas konferencji powtarzał o konieczności walki z pedofilią w kościele. Swoje słowa popierał powołując się na „Motu Proprio” papieża Franciszka, który 1 czerwca zatwierdził dokument wskazujący postępowanie w takich sprawach. Mowa w nim między innymi o tym, że istnieje kanoniczny obowiązek zgłaszania wszelkich spraw mających związek z nadużyciem seksualnym wobec dzieci. Co ważne dokument ten zakazuje również dyskryminacji osób, które problem zgłaszają. Ostatnim punktem nowych przepisów jest odgórny nakaz biskupa do wysłuchania ofiary.

Podczas 383. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w pierwszym dniu obrad biskupi zajęli się kwestią programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok liturgiczny 2019/2020. Zaprezentował go abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. W tym samym dniu ks. dr Piotr Kroczek, Kościelny Inspektor Danych Osobowych, przedstawił sprawozdanie z rocznej działalności KIOD.

Głównym tematem drugiego dnia obrad była ochrona dzieci i młodzieży oraz spotkanie z abp. Charlesem Scicluną, arcybiskupem Malty, sekretarzem pomocniczym Kongregacji Nauki Wiary. Został on zaproszony przez Konferencję Episkopatu Polski w czerwcu ubiegłego roku, by podzielić się swoją wiedzą nt. kwestii wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych oraz przeprowadzić dzień studyjny. Biskupi tego dnia wysłuchali również abp. Wojciecha Polaka, delegata Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, który zrelacjonował postanowienia Rady Stałej KEP z 22 maja dotyczące systemu prewencji oraz pomocy ofiarom oraz ks. prof. Piotra Majera, który omówił m.in. kwestie wdrożenia w życie Motu Proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi”, obowiązujące w Kościele katolickim od 1 czerwca br.

Twoja reakcja na artykuł?

4
20%
Cieszy
1
5%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
0
0%
Złości
13
65%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group