Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2877
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Konie w Operze? – Tak, Ślązaki ze Stada Książ

Sobota, 12 listopada 2011, 10:40
Aktualizacja: 10:41
Autor: PAW
Wałbrzych: Konie w Operze? – Tak, Ślązaki ze Stada Książ
Fot. red
Opera Wrocławska prezentuje kolejne superwidowisko w Hali Stulecia – „Kniaź Igor" – Aleksandra Borodina. W czasie spektaklu można również podziwiać 12 koni rasy śląskiej ze Stada Ogierów Książ.

Przy wielotysięcznej widowni jest to wspaniała okazja do promocji Stada Ogierów Książ. Spektakl w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami wystawiany będzie w listopadzie. Spektakl przygotowują m.in. kierownictwo muzyczne - Ewa Michnik, reżyseria - Laco Adamik, dekoracje i kostiumy - Barbara Kędzierska, choreografia - Irina Mazur, przygotowanie chóru - Anna Grabowska-Borys. Wykorzystano tekst Opery Wrocławskiej.

Kniaź Igor (Książę Igor) to słynna i zarazem jedyna opera Aleksandra Borodina (1833-1887), rosyjskiego neoromantyka. Z uwagi na skomplikowane dzieje tego niedokończonego utworu każda inscenizacja to prawdziwe wyzwanie dla realizatorów.

Borodin, kompozytor samouk, z wykształcenia lekarz i chemik, był jednym z najbardziej utalentowanych reprezentantów rosyjskiej szkoły narodowej XIX wieku. Obok Musorgskiego, Cui, Bałakiriewa i Rimskiego-Korsakowa współtworzył sławną grupę kompozytorów, zwaną Potężną Gromadką. Inspirowała ich rosyjska muzyka ludowa, narodowa tradycja i historia.

W Kniaziu Igorze Borodin nawiązał do rosyjskiego eposu Słowo o pułku Igora (Słowo o wyprawie Igora), dając w swej operze barwny obraz dwunastowiecznej Rusi. Śmierć uniemożliwiła mu ukończenie operowego eposu, nad którym pracował 18 lat, mimo to do dziś Kniaź Igor z powodzeniem podbija światowe sceny teatrów operowych. Zawdzięcza to niezwykle barwnej muzyce, w której odnajdziemy m. in. tak lubiane przez publiczność Tańce połowieckie.

Źródło: www.stadoksiaz.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group