• Niedziela, 16 czerwca 2019
  • Godz. 4:50
  • Imieniny: Aliny, Anety, Benona, Julity, Justyny
  • Czytających: 2932
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Koniec akcji "Wywalmy graty z chaty". Co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi?

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 12 kwietnia 2019, 10:33
Autor: red
Fot. Straż Miejska Wałbrzych
Kanapy, fotele, odzież, stare meble, opony to tylko niektóre z rzeczy, jakie w ostatnim czasie możemy oglądać na chodnikach czy w podwórzach w naszym mieście. Czy to informacja, że jest to już ostatnia akcja "wywalamy graty z chaty" spowodowała taki bałagan w mieście? Co zrobimy z odpadami wielkogabarytowymi później?

Na przełomie ostatnich kilku lat, dwa razy do roku organizowana była przez Urząd Miejski w Wałbrzychu akcja "wywalamy graty z chaty". Miała ona na celu pomóc mieszkańcom w pozbyciu się uciążliwych, nadgabarytowych odpadów. Dotyczyła jednak ona określonej grupy odpadów takich jak: szafy, wersalki, opony, sprzęt elektryczny i elektroniczny. W tym roku zapadła decyzja o zakończeniu tej akcji. Czy to właśnie ta decyzja miała wpływ na pozbycie się tak znacznej ilość nadgabarytów (i nie tylko) w naszym mieście? Być może. Należy jednak pamiętać, że w naszym mieście funkcjonują dwa punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Są to miejsca specjalnie w tym celu przygotowane, wyposażone i dozorowane, do których mieszkańcy mogą nieodpłatnie przekazywać odpady zbierane selektywnie:

papier i tektura,

tworzywa sztuczne,

szkło białe i kolorowe,

opakowania wielomateriałowe,

odpady zielone,

przeterminowane leki,

chemikalia i opakowania po chemikaliach,

farby i opakowania po farbach,

zużyte baterie i akumulatory,

zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

meble i inne odpady wielkogabarytowe,

odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne,

zużyte opony,

odpady z odzieży i tekstyliów.

PSZOK przyjmują przyjmują określone ilości odpadów, w zależności od ich rodzaju:

papier i tektura – w każdej ilości,

tworzywa sztuczne – w każdej ilości,

szkło białe i kolorowe – w każdej ilości,

opakowania wielomateriałowe – w każdej ilości,

odpady zielone – w ilości 200 kg/m-c,

przeterminowane leki – w każdych ilościach,

chemikalia i opakowania po chemikaliach – w każdej ilości,

farby i opakowania po farbach – w każdej ilości,

zużyte baterie i akumulatory – w każdej ilości,

zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – w każdych ilościach,

meble i inne odpady wielkogabarytowe – w ilości 350 kg/m-c,

odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne – w ilości 350 kg/m-c,

zużyte opony (wyłącznie od aut osobowych) – w ilości 10 szt. na rok,

odpady z odzieży i tekstyliów – w każdej ilości.

Transport odpadów do PSZOK mieszkańcy zapewniają we własnym zakresie i na własny koszt.

PSZOK przy ul. Beethovena i ul. Stacyjnej jest czynny:

od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

w soboty od 10:00 do 14:00.

Telefon kontaktowy:

PSZOK Beethovena 74 846 48 01

PSZOK Stacyjna 536 052 644

Ponadto wszelkie niezbędne informacje dotyczące segregacji odpadów można znaleźć na stronie: http://www.rewolucjasmieciowa.walbrzych.eu/index.htm

Twoja reakcja na artykuł?

4
16%
Cieszy
1
4%
Dziwi
2
8%
Nudzi
2
8%
Smuci
13
52%
Złości
3
12%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~Waldi 12-04-2019 10:41
W Świdnicy ( miasteczku o połowę mniejszym od Wałbrzycha) tzw. "gabaryty" odbierane są w każdy czwartek Tygodnia! I na ulicach jest czysto! A w przypadku braku segregacji firma wywodząca odpady informuje straż miejską o takim fakcie i wszystko dział jakoś sprawniej niż tutaj!
~ 12-04-2019 16:28
do: ~Waldi (10:41)
Z taką firma - Komunalnikow,która broni się rękami i nogami przed odbiorem śmieci,nawet tych zwykłych ( bo zaglądają i zabierają tylko pełne pojemniki) nie ma się co dziwić,że jest ciągły syf. Mebli też nie chcą zbierać. Tłumaczą ciągle,że ktoś wystawił jak oni już zabrali w danym miejscu. Na wszystko mają wytłumaczenie,a urząd ich wspiera serdecznie.
~Swidnica 12-04-2019 17:14
do: ~Waldi (10:41)
To zapraszam do Świdnicy pod samym ratuszem sterta śmieci, tak zabierają śmieci.
~adi 12-04-2019 11:08
No tak, Świdnica nie ma Romana to ma porządek,a czerwony Wałbrzych zawsze w plecy-sami wybrali.
~kuba 12-04-2019 13:40
A ten co nie ma żadnego transportu lub gabaryt duży, do PSZOK daleko, to do najbliższego lasu. Wielka bzdura z tymi DWOMA PSZOKami.
~Andrzej K. 12-04-2019 14:43
No bardzo dobrze , a może ktoś z Władców Wałbrzycha odpowie na takie pytanie . Zabrano tzw. wielkie gabaryty- pozostały nadal przed punktami segregacji odpadów tzw. elektrośmieci - stare telewizory, monitory, opony i inne przedmioty nie mające nic wspólnego z gabarytami . Miały zostać odbierane w dniach następnych i nadal nie zostało to zebrane. Nic dziwnego ze ludzie widząc taka sytuacje nadal dokładają przedmioty. Zapytałem któregoś dnia na początku miesiąca kwietnia co dalej z tym tematem ?. Odpowiedzieli ze zajmą się ta sprawą. I na tym pozostało że tylko odpowiedzieli to co chcieli odpowiedzieć lub co musieli odpowiedzieć. Pytam wprost 26 marca 2019r na Podzamczu zakończono Akcję Wywalamy Graty z Chaty i co dalej z niezabranymi przedmiotami Panie Prezydencie co dalej ??
~Paweł 12-04-2019 16:24
Porąbani całkowicie,że likwidują te akcję. Będzie syf wszędzie. Wersalki spotkasz w lesie,parku,na łące i na każdej wolnej przestrzeni. To chyba pomysł tych brudasów ......,albo ciemnej masy urzędniczej!!!! Debile!
~bolo 12-04-2019 16:40
Patrzcie sie ludzie kto nami rządzi i gdzie my żyjemy m, w Afryce ,czy w środku europy , by nie można zorganizowac czy władze nie mogą dopilnować by smieci itd nie były wywożone na czas , Jak jest firma która sobie nie radzi to organizuje sie następny przetarg aż do skutku
~Jędrula 12-04-2019 17:37
W cywilizowanym kraju w Europie - owszem mieszkańcy zobowiązani są do korzystania takiego właśnie PSZOK , ale przynajmniej 1 raz w roku organizowane są Akcje TYPU WYSTAWKI. Tylko obecnie nie w Wałbrzychu , który w 2019 roku Nazywany jest Miastem Europy - takie napisy mamy na Autobusach Komunikacji Miejskiej . Chyba ten napis jest wielkim niewypałem w stosunku do Wałbrzycha. Pan Prezydent już zaczyna kolejna Akcję Walki z butelkami PET a nie potrafi rozliczyć działalności KOMUNALNIKA, i doprowadzić do skutecznego Finału Akcji Wywalamy Graty z Chaty. Jeszcze cygan krowy nie kupił a już bije dzieci aby mleka nie rozlewały. Tak tez postępują nasze Władze Gminy Wałbrzych .
~ 12-04-2019 17:47
Apropos Komunalnika w Walbrzychu- to jedna wielka kicha a nie solidna firma,przykład z ul Husarskiej 4 i 10 Panowie przyjeżdżają spieszą się, rozwalają bramkę od boksu na pojemniki- którą MZB naprawia co 2 tygodnie.A my lokatorzy płacimy,płacimy płacimy ! Na zwróconą uwage panom z komunalnika, wściekli wypalili paperosy ,rzucili pety na kostę chodnikową i odjechali, zostawiając mnóstwo worków w obrębie boksu. Brawo !!! mieszkaniec Husarskiej 10.
~Jan z Gór 12-04-2019 18:13
W normalnym kraju nie powinno być 1 firmy wynajętej przez państwo (miasto). Każda wspólnota lub osoba prywatna powinna sama wynająć firmę, która zabierze śmieci. Jakoś nie ma problemu z gruzem po remontach. Firmy podstawiają kontener, człowiek wywala, firma zabiera. Monopol robi swoje. Przez czyjąś skargę, miasto nie zrezygnuje z Komunalniaka, a tak to zrywam umowę i biorę kogoś solidniejszego...
~Ja 12-04-2019 20:28
Już jest burdel na kółkach, a będzie jeszcze większy. Nasz magistrat o to zadba. Znając mentalność Walbrzyszan nikt nie będzie do Pszoka jeździł jeszcze jak będzie musiał zamawiać płatny transport. Śmieszni SĄ. W kazdym normalnym mieście SĄ akcje wystawki, albo jeżdżą i odbierają na telefon. Ale w tej dziurze wszystko jest dziwne. A szczególnie to zbieranie śmieci przez KOMUNALNIKA. Jak oni znowu przetarg wygrają to będzie dramat. W URZEDZIE NIE REAFUJA NA SKARGI NA TA FIRME - CHYBA IM NIEŹLE SMARUJA!
~xxx 12-04-2019 20:33
Najgłupszy pomysł Szelemeja. Dlaczego kończyć coś co jest pożyteczne i potrzebne? Trzeba wszystko spartaczyć? Wladza miejska tylem do mieszkańców. Skandal! Macie czas żeby się z tej durnej zapowiedzi wycofać. Zresztą moze nowi ludzie którzy beda rządzić Wałbrzychem takich glupich pomyslownie będą mieć.
~ 12-04-2019 20:41
Straszą urzędnicze nieudaczne mendy mandatami za wystawianie wielkogabarytowych. Tylko jak udowodnią,że to moje jak w nocy zawiozę do lasu,albo gdzie indziej wystawie. Polewa!!! Ha ha
~szachjolka 12-04-2019 22:34
Decyzja władz miasta o zaprzestaniu akcji to skandal ! Ceny śmieci mają zdrożeć więc starczy chyba na taką akcję 1-2 razy w roku !
~Niezalogowany 12-04-2019 22:49
A kiedy remont ulicy Beethovena?
~Podatnik 13-04-2019 14:12
Żeby tylko Komunalnik nie wygrał w kolejnym przetargu,bo będą jeszcze bardziej aroganccy niż dotychczas. Gówniarze myślą,że wszystkich mogą ściemniać!
~wal 13-04-2019 14:18
Czy aby Komunalnik,Alba czy inny podmiot winny? Ktoś tę firmę wynajął,płaci mu i powinien go właściwie nadzorować za co nawiasem mówiąc MY temu "ktosiowi" solidnie płacimy. A nazywa się on PREZYDENTEM MIASTA. A kto go wybrał? Wy wałbrzyszanie! Tak samo jak wkrótce wybierzecie Żabska,którą obecny Nr.1 przysposabia od czasów kiedy była jego asystentką. Skoro jak wybieracie tak macie. Proste!!!
~Procyk 13-04-2019 15:07
do: ~wal (14:18)
To prawda z nadzorowaniem firmy smieciowej urzedasy nie dają sobie rady. Wcześniej jeszcze jako tako,ale teraz to kaplica.
~Henryk 13-04-2019 16:29
Mieszkam na Poniatowie w domku jednorodzinnym. Od początku mam problemy z komunalnikiem. Najpierw pół roku czekałem na pojemniki, a potem walczyłem żeby mi je oprozniali, bo jak nie były pełne to nigdy nie zabierali. Albo zabierali wszystkie razem jak skrupulatnie posegregowalem. Zgłoszenia do urzędu - trudna sprawa. Prawie telefonów nie odbierają. Jak już odbiorą, to stekajaca Pani powie, ze zgłoszą, a i tak nic z tego nie wynika. Tak więc nadzór nad firmą znikomy,albo żaden. Wizyta osobistą w urzędzie - rozmowa z Panią niby kierownik, a ona tylko kiwa głową jak piesek, tepa jakaś czy co? Romanie Sz. - co z twoją drużyną? Mam nadzieję, ze przetarg wygra solidna firma i skończą się wreszcie kłopoty i bałagan w całym mieście.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group