Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 3657
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Konkurs na mural unieważniony

Piątek, 27 listopada 2020, 9:25
Autor: JAZ
Wałbrzych: Konkurs na mural unieważniony
Fot. JAZ
Zaskakującą informację przekazali organizatorzy konkursu „Mural na Placu Górnika”. Gmina Wałbrzych zdecydowała bowiem odwołać konkurs! Wszystko za sprawą podejrzenia o plagiat jednej z prac.

- Otrzymaliśmy zawiadomienie, że jedna z prac II etapu konkursu prawdopodobnie jest plagiatem. W związku z tym Gmina Wałbrzych, organizator konkursu „Mural na Placu Górnika”, z uwagi na wątpliwości i podejrzenia dotyczące naruszenia praw autorskich zgłoszone wobec autorów jednej z prac zakwalifikowanej do II etapu, unieważnia konkurs – mówi pani Sylwia Bielawska.

Włodarze miasta zwrócili również uwagę, że w trakcie trwania konkursu zostały zgłoszone przed podmioty trzecie zastrzeżenia do jednej z prac wskazujące na wykorzystanie w niej elementów cudzych utworów w sposób naruszający prawo.
- Analiza prawna wykazała, że okoliczność naruszenia prawa autorskiego jest wysoce prawdopodobna, dlatego też Organizator zmuszony jest unieważnić konkurs oraz złożyć doniesienie o podejrzeniu popełnienia czynu przewidzianego w art. 115 prawa autorskiego do odpowiednich organów, które ocenią ostatecznie czy doszło do naruszenia prawa autorskiego w sposób uzasadniający odpowiedzialność karną - tłumaczą organizatorzy.

Sytuacja jest dość skomplikowana. Praca przypomina swoim wyglądem inne, które wcześniej zostały wykonane (widoczne na zdjęciu).
- Wyrażamy ubolewanie z powodu nierozstrzygnięcia konkursu, ale liczne wątpliwości natury etycznej jak i prawnej, wywołane przez autorów spornej pracy negatywnie wpływają na wizerunek Organizatora oraz deprecjonują ideę konkursu. Jednocześnie informujemy, że wkrótce zostanie ogłoszony nowy konkurs na mural na pl. Górnika, do którego zapraszamy wszystkich dotychczasowych uczestników – tłumaczą przedstawiciele miasta.

Podobieństwo jest uderzające, ale tematyka konkursu pozwalała również na szeroki wachlarz rodzaju prac. Po uzyskaniu zgody autorów innych prac, można było nawet skorzystać z ich inspiracji, a nawet samych dzieł. Obecnie trwają wyjaśnienia czy do takich kontaktów doszło i czy w ogóle autor pracy konkursowej inspirował się innymi dziełami.

Twoja reakcja na artykuł?

4
25%
Cieszy
7
44%
Hahaha
1
6%
Nudzi
1
6%
Smuci
3
19%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group