Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 4163
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Szczawno-Zdrój: Kontrabasowy sierpień

Piątek, 2 sierpnia 2019, 14:38
Aktualizacja: Sobota, 3 sierpnia 2019, 8:33
Autor: red
REGION, Szczawno-Zdrój: Kontrabasowy sierpień
Fot. organizatorzy
Już po raz trzeci w Szczawnie Zdroju zagości Letnia Akademia Kontrabasowa. Każdego roku, Honorowy Patronat nad jej przebiegiem obejmuje Burmistrz Szczawna Zdroju Marek Fedoruk.

Dzięki uprzejmości Burmistrza, pracowników Urzędu Miejskiego, Teatru Zdrojowego, Publicznej Szkoły Podstawowej oraz Uzdrowiska Szczawno-Jedlina młodzi muzycy z wielu miast Polski i odległych krajów świata przeżywają niezapomniane chwile, zachwycając się pięknem miasta i regionu. Na przyjazdy do Szczawna Zdroju uczestników Akademii Kontrabasowej wpływa również atrakcyjna oferta edukacyjno – konkursowo - koncertowa. Tegoroczne warsztaty muzyczne poprowadzą wybitni Pedagodzy z Chin, Czech, Malty i Polski. Organizacja przedsięwzięcia przebiega przy ścisłej współpracy Polskiego Stowarzyszenie Kontrabasistów z siedzibą w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu z Zespołem Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Wałbrzychu oraz Stowarzyszeniem „Młody Artysta” przy ZSM w Wałbrzychu. Artystyczną opiekę nad przebiegiem tego wydarzenia edukacyjno – konkursowo - koncertowego sprawuje Prezes Stowarzyszenia Polskich Kontrabasistów dr hab. Irena Olkiewicz – kontrabasistka i pedagog AM we Wrocławiu.

W programie tegorocznej Letniej Akademii Kontrabasowej ważną rolę odgrywa I Międzynarodowy Konkurs dla Kreatywnych Kontrabasistów. Głównym celem projektu jest promocja kontrabasu poprzez wymianę doświadczeń artystycznych i pedagogicznych, przekazywanie wiedzy w zakresie interpretacji i techniki gry na kontrabasie. Program wykonawczy Konkursu jest także uczczeniem 200 Rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Każdy z uczestników ma za zadanie zaprezentować swoje umiejętności m.in. w jednym z utworów ojca polskiej opery narodowej.

Przesłuchania konkursowe odbędą się 12 sierpnia br. w Teatrze Zdrojowym im. H. Wieniawskiego. Zwieńczone zostaną koncertem laureatów i recitalem mistrzowskim przewodniczącego jurorów – czeskiego wirtuoza kontrabasu Miloslav Jelinka, któremu towarzyszyć będzie przy fortepianie - żona - Marcela Jelinkova. Dodatkową atrakcją programu letniej akademii kontrabasowej będzie AUDYCJA MUZYCZNA dla dzieci i młodzieży, połączona z zabawą i konkursami, pod tytułem: „Kontrabasowa przygoda”, która jest zaplanowana na dzień 15 sierpnia o godz.17:00 w Hali Spacerowej Parku Zdrojowego. Bogaty program artystyczny i edukacyjny letniej akademii zaplanowany w dniach od 12 do 17 sierpnia sprawi, że zarówno widzowie jak i muzycy przybyli z wielu miast Polski, Chin, Czech, Hiszpanii, Kuby, Malty i Turcji będą mogli przeżyć prawdziwą ucztę duchową. Wszystkie koncerty z udziałem kontrabasu w różnych odsłonach - klasycznej, jazzowej i latynoskiej, na które Organizatorzy serdecznie zapraszają, odbędą się w godzinach wieczornych w Teatrze Zdrojowym. Wstęp na koncerty nie jest biletowany.

Szczegółowy harmonogram koncertów tegorocznej akademii znajduje się na plakatach. III Międzynarodowa Letnia Akademia Kontrabasowa zostanie podsumowana koncertem plenerowym w wykonaniu ponad 50 - osobowej Orkiestry Kontrabasowej pod kierownictwem artystycznym Profesora Miloslava Jelinka, w której zagrają zarówno mistrzowie jak i uczestnicy. Koncert skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, którzy przybędą do Hali Spacerowej Parku Zdrojowego w Szczawnie Zdroju w dniu 17 sierpnia na godz. 16:00. Finałowy koncert MLAK2019 odbędzie się o godz. 19:00 w Teatrze Zdrojowym. Wystąpi znany już szczawieńskiej publiczności Zespół „The Cuban Latin Jazz”.

Letnia Akademia Kontrabasowa, która przyjmuje z dużym rozmachem formułę międzynarodową nie odbyłaby się bez wsparcia finansowego i życzliwości wielu osób. Tegoroczną Międzynarodową Letnią Akademię Kontrabasową w Szczawnie Zdroju objął również Honorowym Patronatem Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej.

Projekt został dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz budżetu Uzdrowiskowej Gminy Szczawno Zdrój. Organizację i przebieg programu MLAK wsparło bardzo wielu sponsorów i darczyńców, bez których pomocy nie odbyłoby się to wydarzenie, Są wśród nich: STOART, Powiat Wałbrzyski, Urząd Miejski w Wałbrzychu, Uzdrowisko Szczawno-Jedlina, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest Park”, Hotel „Maria Helena” w Szczawnie Zdroju, Hotel „Maria” w Wałbrzychu, Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze „VICTORIA”, POLST, EWPOL, OLD BRIDGES Krzysztof Malinowski, Cukiernia ŚWIERCZYŃSCY i Porcelana „Krzysztof” Sp. z o.o.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group