Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 1765
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Konwent Marszałków wydał deklarację w sprawie zmian ustroju samorządów

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 3 grudnia 2015, 15:47
Aktualizacja: 16:46
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
W Zamku Książ odbył się III Konwent Marszałków Województw RP. Wśród poruszanych podczas obrad tematów znalazły się również problemy związane z postulowanymi zmianami dotyczącymi ustroju i finansów samorządów w Polsce.

Omawianymi podczas Konwentu zagadnieniami były między innymi: ochrona zdrowia, pakiet onkologiczny, mapa potrzeb zdrowotnych, inteligentne specjalizacje jako droga do innowacyjnych regionów, finanse samorządu województw, rola kapitału społecznego w rozwoju regionalnym i społeczna odpowiedzialność biznesu. Ważnym zagadnieniem była również sprawa postulowanych zmian dotyczących ustroju i finansów samorządów w Polsce.

- Na obecnym Konwencie przyjęliśmy deklarację mówiącą o roli samorządów województw, a przede wszystkim wyraziliśmy głębokie zaniepokojenie informacjami i deklaracjami związanymi z rewizją ilości województw, powstania nowych województw. Powstanie nowych regionów praktycznie do niczego nie prowadzi. 16 silnych regionów to możliwość współpracy z regionami z Europy - oni muszą mieć silnych partnerów. Niepokoi nas również fakt zapowiedzi w expose Pani Premier Beaty Szydło mówiące o zmniejszeniu wysokości podatku PIT i CIT, ponieważ to w zdecydowany sposób obniża dochody samorządów. Powoduje to, że mamy mniej pieniędzy na realizację zadań. Nie mówi się nic natomiast w jaki sposób te dochody nam zrekompensować. Zgadzamy się z tym, że podatek PIT może być obniżony dla przedsiębiorstw, ale bezwzględnie musi być samorządom należna rekompensata z budżetu państwa. Te zapowiadane zmiany administracyjne, które ewentualnie mogłyby nastąpić spowodują to, że pod znakiem zapytania stanie realizacja Regionalnych Programów Operacyjnych - powiedział Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego i jednocześnie Przewodniczący Konwentu Marszałków RP.

Konwent Marszałków Województw RP to ciało opiniotwórczo-doradcze, reprezentujące interesy wszystkich 16 województw. Oprócz Marszałków w obradach udział biorą również inni przedstawiciele samorządów lokalnych, reprezentanci administracji rządowej i instytucji centralnych. Każdy Konwent Marszałków kończy się wypracowaniem wspólnych stanowisk przy akceptacji wszystkich województw. Stanowiska te przekazywane są urzędom oraz instytucjom centralnym, posłom i senatorom RP.

- Najbardziej istotne stanowisko dotyczy zapowiadanych przez stronę rządową zmian. Nie kwestionujemy oczywiście prawa rządu do kreowania podziału administracyjnego kraju, ale nie w tym czasie. W tej chwili mamy mocno zaangażowane Regionalne Programy Operacyjne w nowej perspektywie 2014-2020. Każdy z tych programów był oddzielnie negocjowany z Komisją Europejską, są również podpisane umowy pomiędzy regionami a rządem. Jesteśmy mocno zaniepokojeni takimi planami, uważamy, że nie w tę stronę powinniśmy zmierzać. Zależy nam na dalszej decentralizacji i reformowaniu kraju, ponieważ samorządy spełniły się. Jesteśmy fundamentem demokratycznego ustroju Polski. Nasze stanowisko jest również przeciwko temu, że nie rozmawia się z nami, a wszelkie zmiany dotyczące kraju i podziału administracyjnego powinny być poprzedzone debatą powszechną i konsultacjami - powiedziała Elżbieta Anna Polak - Marszałek Województwa Lubuskiego.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~emigrant 3-12-2015 20:11
Panie Przybylski, poprzez zbyt wysokie podatki wy, urzednicy panstwowi jestescie zbyt rozbestwieni a my, obywatele czyli wasi pracodawcy jestesmy zbyt biedni. Tak wiec wara od tego, co chcecie nam dalej rabowac.Przypominam , ze historycznie podatek PiT i CIT zostaly wprowadzone na czas wojny i tak juz jakos pozostalo, tak jak i "tymczasowo" podwyzszony przez PO podatek VAT ktory dorznal gospodarke. Tak w ogole to proponuje sie pakowac szczegolnie szkodnikom z PSL okupujacym stanowiska na prowincji. Wasz czas minal i nie ma co wyc z bezsilnosci.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group