• Niedziela, 22 września 2019
  • Godz. 18:39
  • Imieniny: Joachima, Maurycego, Tomasza
  • Czytających: 2978
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Kradzież na wnuka... Wałbrzyska policja apeluje o zachowanie ostrożności.

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 30 marca 2009, 15:35
Aktualizacja: 15:40
Autor: stud
Wałbrzyscy policjanci odnotują coraz większą liczbę kradzieży tzw. "metodą na wnuka”. Funkcjonariusze apelują
o ostrożność. Dwie ostatnie kradzieże to łup rzędu 10 000 złotych.

Scenariusz kradzieży jest zawsze ten sam. Do starszych osób dzwoni złodziej podając się za członka rodziny (najczęściej za wnuka). Później mówi o swojej ciężkiej sytuacji finansowej, prosząc o pożyczkę pieniędzy. Gdy już namówi swoją ofiarna pożyczkę, mówi, że po gotówkę wyśle kolegę. Później sam zjawia się w domu swojej ofiary i odbiera pieniądze.

Przestępcy wykorzystują głównie łatwowierność i dobre serce starszych osób. Wałbrzyscy policjanci po dłuższej przerwie, ponownie odnotowali kilka, przypadków tego typu kradzieży. Dwie ostatnie to strata 12 000 złotych. W pierwszym przypadku, ofiarą padła 76-letnia kobieta – 6 000 złotych, w drugim, 67-letni mężczyzna, również
6 000 zł.

Jak ustrzec się przed kradzieżą? Dobrze jest ustalić w rodzinie stałe zasady telefonicznego komunikowania się, szczególnie z osobami w podeszłym wieku. Jakiekolwiek formy przekazywania wartościowych przedmiotów, w tym pieniędzy, przez obcych, nieznanych ludzi, nie może w ogóle mieć miejsca. Jednak gdyby nawet do takiej sytuacji doszło, w przypadku telefonicznego kontaktu, zawsze powinniśmy oddzwonić do wnuczki czy wnuka i potwierdzić ten fakt. W dobie telefonii komórkowej większych trudności z tym nie powinno być. W przypadku jednak ich wystąpienia, zawsze możemy skorzystać z uprzejmości sąsiadów. Te proste zasady powinny pomóc i całkowicie zabezpieczyć naszych dziadków przed przestępcami działającymi na tzw. „wnuczka”.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group