Poniedziałek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 1931
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: „Krzesany” w filharmonii

Środa, 26 stycznia 2011, 19:26
Aktualizacja: 19:27
Autor: Sven
Wałbrzych: „Krzesany” w filharmonii
Fot. organizatorzy
Wojciech Kilar i Lindsay Davidson to nazwiska, które na pewno zainteresują wałbrzyskich melomanów. Filharmonia Sudecka zaprasza na piątkowy koncert symfoniczny.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka wykona „Krzesanego” - kompozycję Wojciecha Kilara. Utwór miał swoje prawykonanie na festiwalu „Warszawska Jesień” w 1974 roku. Od początku wzbudził przeciwstawne opinie krytyków, ale wzbudził duże zainteresowanie publiczności, również poza granicami.

Sam autor tak mówił o swoim dziele: „Z jednej strony chciałoby się, by „Krzesany”, wykonany w formie estradowej, pozostał czymś zagadkowym, żeby trudno było powiedzieć, czy jego autor jest bardzo wyrafinowanym awangardystą, czy też mamy przed sobą prostaczka, ot takiego wiejskiego organistę z Podhala... Z drugiej strony, jeśli dorobić do tego góry, owce i baców w obrazie filmowym, to cała zagadkowość się ulatnia... Nie wiem, co jest ważniejsze: opinia środowiska, czy solidarność z towarzyszami spotykanymi na ścieżce na Rysy... Wydaje mi się jednak, że to, co jest bardziej autentyczne, własne i szczere, jest także bardziej współczesne." ("Ruch Muzyczny", 10 listopada 1974).

Szerszej publiczności Wojciech Kilar bardziej jest znany z muzyki filmowej. Napisał muzykę do takich obrazów jak: „Pianista”, „Zemsta”, „Pan Tadeusz”, „Dracula”, „Rodzina Połanieckich”, „Trędowata”, „Rejs” i kilkudziesięciu innych.

W pierwszej części piątkowego koncertu wystąpi gość ze Szkocji, grający na dudach, Lindsay Davidson. Artysta zaprezentuje własne kompozycje.

Lindsay Davidson ma na swoim koncie koncerty, prowadzenie warsztatów, a także wykłady w wielu krajach świata: Australii, Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Litwie, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainie, Wenezueli, Węgrzech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W piątkowy wieczór zagra dla wałbrzyskiej publiczności.

Początek koncertu, jak zwykle o 19.00.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group