Wtorek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1662
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyż podzielił mieszkańców Świdnicy

Wiadomości: Świdnica
Poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 8:38
Aktualizacja: 8:48
Autor: red
Fot. red
W nocy z soboty na niedzielę na skwerze Lecha Kaczyńskiego w Świdnicy ktoś postawił krzyż z tabliczką upamiętaniającą wydarzenia smoleńskie. Sytuacja ta już zaczyna dzielić mieszkańców miasta. Czemu ma służyć demonstracja z krzyżem, który dla wielu katolików powinien stać tylko i wyłącznie w miejscu do tego najodpowiedniejszym, jakim jest kościół? Czy, aby oddać hołd ofiarom, trzeba pokątnie stawiać krzyż, który wyzwala takie emocje? Takie pytania padają z ust przeciwników tego typu demonstracji.

Na facebooku powstało już wydarzenie: NIE dla krzyża na skwerze Lecha Kaczyńskiego.

Jego inicjator Adrian Gączkowski na pytanie, dlaczego chce przeniesienia krzyża, odpowiada:
- Postawiony nielegalnie krzyż na skwerze Lecha Kaczyńskiego podzieli świdniczan, a tego nie chcemy. Od rana na portalach mieszkańcy o tym dyskutują i większość z nich nie chce, aby ten krzyż tam stał, dlatego, że miejsce krzyża jest w kościele.

Krzyż stał się samowolą budowlaną, a nie najwyższym symbolem dla katolików. 12 kwietnia o godzinie 17.00 prawdopodobnie zostanie on przeniesiony do najbliższego kościoła. W tej intencji napisany został list do biskupa Ignacego Deca o następującej treści:

Ksiądz Biskup Diecezji Świdnickiej
Ignacy Dec

W nocy z 7/8 kwietnia br. nieznana grupa umieściła krzyż na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Jako mieszkańcy Świdnicy nie możemy się zgodzić, aby nielegalnie stał on w tamtym miejscu. Nie chcemy walczyć z Kościołem katolickim, ani z krzyżem. Miejscem krzyża jest Kościół. Dlatego chcemy, aby w odpowiedni sposób z szacunkiem został on przeniesiony do pobliskiego Kościoła. Zwracamy się do jego Ekscelencji o otoczenie krzyża należytą opieką i przeniesienie go w miejsce, gdzie będzie godnie czczony. Prosimy o szybką reakcję, tak, aby symbol kościoła katolickiego, jakim jest krzyż, nie stał się po raz kolejny punktem zapalnym, który zamiast łączyć, podzieli mieszkańców Świdnicy.

Adrian Gączkowski - mieszkaniec Świdnicy,
organizator akcji „Nie dla Krzyża na Skwerze Lecha Kaczyńskiego”
Rafał Ząbczyk – Radny Rady Miejskiej w Świdnicy

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group