Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 3532
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Książ od kuchni

Środa, 16 czerwca 2021, 6:48
Aktualizacja: 7:49
Autor: red
Wałbrzych: Książ od kuchni
Fot. organizatorzy
Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundacja Księżnej Daisy von Pless zapraszają na spotkanie autorskie z Beatą Lejman i Mateuszem Mykytyszynem. Autorzy ekskluzywnego wydawnictwa „Z Albumu Księcia/ Książ” od kuchni podpowiedzią na wszystkie pytania czytelników 22 czerwca o godzinie 18:00 w Sali Maksymiliana w Książu. Podczas spotkania będzie można zakupić książkę oraz uzyskać podpisy autorów.

Tego albumu nie może zabraknąć w bibliotece każdego prawdziwego wielbiciela Zamku Książ w Wałbrzychu i jego dawnych właścicieli z książęcego rodu Hochberg von Pless. Nieznane zdjęcia z kolekcji księżnej Daisy przekazane przez jej wnuki, honorowego obywatela Wałbrzycha księcia Bolko von Pless i jego siostry posłużyły Mateuszowi Mykytyszynowi do stworzenia wyjątkowej wizualnej opowieści o życiu książęcej rodziny Hochberg von Pless w ostatnich latach funkcjonowania dworu w Książu.

Unikatowe, w wielu przypadkach nigdy wcześniej niepublikowane fotografie zostały pokazane na wystawie „Z albumu księcia”, którą możemy oglądać w Apartamentach Cesarskich na pierwszym piętrze zamku. W książce ten wyjątkowy materiał został wzbogacony o liczne zdjęcia z cyfrowego archiwum Fundacji Księżnej Daisy von Pless oraz kolekcji autora.

„Z albumu Księcia" to także książka niespodzianka. Wystarczy udać się na zakupy do sklepu online Zamku Książ , aby odkryć co znajduje się "od kuchni" tego pięknego albumu.

Jego poprzednią wersję czytelnicy pokochali w 2017 roku, kiedy ukazał się jako wydawnictwo towarzyszące wystawie fotografii nadwornego kucharza Hochbergów Louisa Hardouina z lat 1909-1932. Licząca ponad tysiąc fotografii unikatowa kolacja została odnaleziona w 2016 roku w Kanadzie przez ówczesnego prezesa Zamku Książ w Wałbrzychu, Krzysztofa Urbańskiego, prezesa Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusza Mykytyszyna i nieżyjącego już redaktora Polskiego Radia Wrocław Michała Wyszowskiego. Nieznane zdjęcia przekazane Zamkowi Książ w Wałbrzychu przez wnuczkę Hardouina, Jean Wessel posłużyły dr Beacie Lejman z Muzeum Narodowego we Wrocławiu (przy współpracy Magdaleny Woch i Mateusza Mykytyszyna) do stworzenia wyjątkowej wizualnej opowieści o ostatnich latach książęcego dworu w Książu. Publikację słowem wstępnym opatrzyła prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska. Nowe wydanie albumu „Książ od kuchni” wzbogacone zostało o dziesiątki nieznanych wcześniej zdjęć z kolekcji kolejnego wnuka utalentowanego kucharza, Davida Hardouina . „Książ od kuchni” w wydaniu z 2021 roku to także książka niespodzianka. W rozbudowanej wersji, z alternatywną okładką i towarzyszącą opowieścią pt. "Z albumu Księcia" liczy w sumie ponad 400 stron. Wydawnictwo o podwójnym tytule "Książ od kuchni/Z albumu Księcia" stanowi najobszerniejsze jak do tej pory kompendium fotograficzne na temat najpiękniejszego zamku w Polsce i jego historii w pierwszej połowie XX wieku.

Podczas spotkania w Sali Maksymiliana autorzy opowiedzą najciekawsze historie zamkowe, podzielą się swoimi wrażeniami z przygotowywania publikacji, a także odpowiedzą na pytania gości. Spotkanie poprowadzi kierowniczka Działu Muzealno-Edukacyjnego Magdalena Woch.

Ilość miejsc na spotkanie jest ograniczona.

zapisy: info@ksiaz.walbrzych.pl

dr Beata Lejman – historyk sztuki, kustosz dyplomowana Muzeum Narodowego we Wrocławiu, kierownik projektu „Metamorfozy zamku Książ”. Autorka lub redaktorka 16 książek (m.in. Książ. Pamiętajmy o ogrodach!), licznych publikacji naukowych i popularyzatorskich (tom wierszy dla dzieci Magia obrazu) oraz kuratorka wielu wystaw stałych i czasowych, ma także doświadczenia zawodowe z zakresu scenografii filmowej, turystyki i dziennikarstwa (stałe rubryki w czasopiśmie Zabytki / Heritage). Stypendystka uniwersytetów i instytucji naukowych w Holandii, Czechach, Austrii, Niemczech i we Włoszech; uczestniczy w międzynarodowych projektach naukowych, m.in. jako współautorka polsko-niemieckich katalogów zabytków sztuki oraz leksykonu artystów świata. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Społecznej Rady Kultury przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, a także Rady Fundatorów Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Nagrodzona Sybillą (2012), Weną (za projekt Metamorfozy zamku Książ, 2015) oraz odznaką honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego (2018).

Mateusz Mykytyszyn -założyciel, fundator i prezes zarządu Fundacji Księżnej Daisy von Pless na Zamku Książ w Wałbrzychu, organizacji pozarządowej zajmującą się działalnością edukacyjną i kulturalną oraz promocją Aglomeracji Wałbrzyskiej i jej historycznej spuścizny. Pracownik merytoryczny Zamku Książ w Wałbrzychu. Przygotował do druku i doprowadził do ukazania się na polskim rynku dwóch, nieznanych dotychczas w Polsce tomów pamiętników księżnej Daisy von Pless. Jest reżyserem i scenarzystą projektu filmowego „Tutejsi od Waldenburga do Wałbrzycha”. Inicjator ustanowienia roku 2013 Rokiem Księżnej Daisy von Pless na Dolnym Śląsku. W 2012 roku doprowadził do zakupu przez Fundację, kolekcji unikalnych, własnoręcznych listów księżnej Daisy oraz innych dokumentów pochodzących z zamku Książ. Jeden z twórców prezentowanej w Zamku Książ od 2017 roku wystawy „Książ od kuchni w obiektywie Louisa Hardouina nadwornego kucharza Hochbergów”. Współautor wydanego w 2019 roku albumu „Zamek Książ w Wałbrzychu Cud Polski”. Pomysłodawca i autor wirtualnej wystawy Zamek Książ w technikolorze (www.wtechnikolorze.ksiaz.walbrzych.pl ). Obecnie pracuje nad redakcją wspomnień księcia Bolko von Pless.

Twoja reakcja na artykuł?

5
83%
Cieszy
1
17%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group