Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 2546
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Książańskie odkrycie – Baszta Lodowa

Środa, 28 września 2016, 11:50
Autor: red
Wałbrzych: Książańskie odkrycie – Baszta Lodowa
Fot. Zamek Książ
Prace oczyszczające drogę dojazdową do zamku Książ wydawały się być zwykłym standardowym działaniem.

Tymczasem to właśnie wtedy, w czerwcu, ukazało się wejście do tajemniczego tunelu. Marek Kowalski z wałbrzyskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu stwierdził, że prawdopodobnie jest to tzw. Baszta Lodowa pochodząca z XVIII wieku. Według źródeł historycznych to właśnie tutaj trzymany był lód na potrzeby zamkowej kuchni. To naprawdę niesamowite odkrycie, do tej pory ten obiekt znany był jedynie z dostępnych rycin.

Według pierwszych przekazów tunel był głęboki na 5 metrów, następnie okazało się, że ma 10 metrów, gdzie odkryto cześciowo zalany chodnik odchodzący w bok baszty. Teraz wiadomo, że głębokość tego odkrycia to aż 50 metrów!

Zaprezentowane zdjęcie (stopklatki) wykonane w trakcie kamerowania specjalistycznym sprzętem (dzięki ZWIK Łódź – dysponującej sprzętem do monitoringu studni głębinowych) studni, ujawnionej pod posadzką odkrytej baszty lodowej. Studnia, według opinii Marka Kowalskiego, archeologa tut. delegatury WUOZ, ma rodowód późnośredniowieczny. Przekrój studni jest czworoboczny na całej długości, bez widocznych obwałów, bez spękań powstających przy użyciu materiałów wybuchowych, bez odchodzących chodników i innych instalacji, które mogłyby sugerować powiązanie z podziemiami RIESE.

Długość boku studni jest dosyć duża i wynosi ok 2,5 m. W studni widać porzucone narzędzia – dłuta. Głębokość wskazana na zdjęciach mierzona jest od poziomu gruntu, nie od dna wieży. Kamerowanie prowadzone było także pod wodą na głębokości (mierzonej od powierzchni) od 43 do prawie 50 metrów. Trudno powiedzieć, czy naukowcy dotarli do dna studni, czy do jakiegoś zwaliska – tak czy inaczej bez możliwości manewru kamerowanie zakończono. Dalsze prace w obiekcie wymagają konsultacji naukowej – nie jest możliwe zbadanie studni bez rozebrania posadzki, która jest ułożona na wylewce betonowej o grubości co najmniej pół metra, w której to posadzce znajduje się wyłącznie niewielki otwór rewizyjny, ukryty pod niewielkim klińcem. Na tym etapie studnia zostaje zabezpieczona, a prace eksploracyjne zakończone.

Źródło: Zamek Książ

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group