Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 4980
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Legendy i opowieści Ziemi Ząbkowickiej

Wtorek, 19 listopada 2013, 15:30
Aktualizacja: Czwartek, 21 listopada 2013, 9:02
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Legendy i opowieści Ziemi Ząbkowickiej
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Pracowni Regionalnej wałbrzyskiej Biblioteki pod Atlantami w ramach cyklu „Spotkania z regionem” odbyło się spotkanie z Bogusławem Romaszewskim – przewodnikiem sudeckim, autorem publikacji o ziemi ząbkowickiej.

„Legendy i opowieści Ziemi Ząbkowickiej” to zbiór opowiadań zaczerpniętych z dawnych podań, często tłumaczonych z języka niemieckiego, ale również materiałów pochodzących z archiwów miejskich, a także pozostałych w pamięci niektórych mieszkańców, oraz zasłyszanych podczas częstych podróży autora po tej okolicy. Do chwili obecnej ukazały się dwa tomy, kolejny jest już przygotowany do druku. Bogusław Romaszewski poprzez „Legendy i opowieści Ziemi Ząbkowickiej” opisuje wiele miejsc, zabytków, budowli a także postaci, osób rzeczywistych lub wymyślonych, a nawet całych społeczności zamieszkujących niegdyś ten region. Przytacza też wiele legend, ukazujących w mniej lub bardziej fantastyczny i wymyślony sposób historię ziemi ząbkowickiej.

- Moja przygoda z legendami i baśniami zaczęła się w momencie, kiedy zostałem przewodnikiem. Zauważyłem, że większość grup turystów chciało ode mnie opowieści. Niesamowitych. Dziwnych. Takich, które nie są spotykane w innych regionach kraju. A więc na początek opowiadałem o wydarzeniach i postaciach historycznych a z czasem zacząłem wkraczać w świat legend i tym światem przekazywać turystom wiedzę. Zanim zostałem przewodnikiem była fascynacja górami i zdobywanie odznak turystycznych. Coraz bardziej zacząłem się interesować turystyką i krajoznawstwem. Stąd też wiedza o legendach – powiedział Bogusław Romaszewski

Podczas spotkania w wałbrzyskiej Bibliotece Bogusław Romaszewski czytał zebranym wybrane legendy i opowieści, między innymi o powstaniu miasta Ząbkowice, genezie jego nazwy, o Krzywej Wieży, Krzyżu Pokutnym, Zielonym Złocie czy o Diabelskim Łowcy. Dodatkowo wyjaśniał słuchaczom skąd pochodzą materiały wykorzystane w danej opowieści i jaki jest obecny los opisywanej miejscowości czy budowli. Kolejnym projektem autora, zaplanowanym na rok 2015 jest publikacja: „W blasku Książa”.

Organizatorem spotkania było Koło Przewodników Sudeckich i Terenowych PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej oraz Pracownia Regionalna Biblioteki pod Atlantami.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group