Poniedziałek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 3831
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/region: List otwarty do Marszałka Województwa Dolnośląskiego

Piątek, 1 lipca 2011, 9:29
Aktualizacja: 9:33
Autor: Red
Wałbrzych/region: List otwarty do Marszałka Województwa Dolnośląskiego
Fot. Wikipedia
Posłowie, senatorowie, radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, starosta kłodzki, pełniący funkcję prezydenta Wałbrzycha oraz inicjator przedsięwzięcia – starosta wałbrzyski – podpisali list otwarty w sprawie rozwoju pogranicza polsko–czeskiego w oparciu o modernizację połączeń kolejowych.

Przypomnijmy, z inicjatywy Starosty Wałbrzyskiego Roberta Ławskiego powiat wałbrzyski nawiązał współpracę z Czechami, efektem czego jest zaproszenie polskiej strony do udziału w realizacji projektu mającego na celu modernizację linii kolejowej na pograniczu polsko-czeskim. Projekt objąłby cztery gminy powiatu wałbrzyskiego: Mieroszów, Wałbrzych, Jedlinę-Zdrój i Głuszycę oraz część gmin powiatu kłodzkiego. Powstałoby ponad 80 km połączenia kolejowego, z których ponad 60 km ma przebiegać po stronie polskiej.

Aby przystąpić do projektu, potrzebny jest odpowiedni partner dla Kraju Kralovohradeckiego, czyli – w tym przypadku - Województwo Dolnośląskie. W tej właśnie sprawie posłowie, radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, pełniący funkcję prezydenta Wałbrzycha, starosta kłodzki i starosta wałbrzyski napisali list otwarty do Marszałka Województwa Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca. - W trosce o poprawę jakości życia naszych mieszkańców oraz mając na uwadze wykorzystanie gospodarczego i turystycznego potencjału Województwa Dolnośląskiego, pragniemy zainteresować Pana Marszałka projektem rozwoju obszarów polsko-czeskiego pogranicza w związku z odbudową trasy kolejowej Broumov – Otovice –Tłumaczów.

[…] Budowa na terenie Polski odcinka kolei Tłumaczów - Ścinawka Średnia, pozwoli na uruchomienie połączenia Wałbrzych - Broumov - Nowa Ruda. Stworzenie brakującego połączenia kolejowego między Otowicami i Tłumaczowem, modernizacja linii kolejowej Wałbrzych-Mieroszów oraz Wałbrzych-Nowa Ruda a następnie Kłodzko, a także inwestycje planowane do realizacji przez naszych czeskich sąsiadów ułatwią też komunikację dalekobieżną – w kierunku Pragi i Wrocławia – czytamy w liście.

- Koncepcja rozwoju pogranicza polsko-czeskiego wymaga szerokiego poparcia osób mających wpływ na rozwój regionalny Dolnego Śląska – mówi Starosta Wałbrzyski Robert Ławski. – Dlatego też przedstawiłem zagadnienie zarówno posłom, senatorowi, jak i staroście kłodzkiemu. Zaprosiłem również na spotkanie do starostwa radnych Sejmiku Dolnośląskiego. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że zalet powstania trasy kolejowej jest bardzo wiele, jednak aby starać się o środki na realizację projektu, potrzebne jest zgodne stanowisko polskiej strony. Sam powiat nie jest w stanie sfinansować tego przedsięwzięcia czy ubiegać się o środki zewnętrzne, tym bardziej, że przedsięwzięcie dotyczy również i powiatu kłodzkiego, a ożywia ruch turystyczny i gospodarczy na całym Dolnym Śląsku. Dlatego liczymy na zrozumienie i wsparcie Marszałka Województwa Dolnośląskiego pana Rafała Jurkowlańca – podsumowuje Starosta Wałbrzyski Robert Ławski.

List podpisali:

Posłowie: Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Monika Wielichowska, Henryk Gołębiewski

Senator Roman Ludwiczuk

Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego: .

Julian Golak
Jerzy Tutaj
Dorota Gromadzka
Zbigniew Szczygieł
Piotr Sosiński
Marek Dyduch
Elżbieta Gaszyńska
Grażyna Cal
Patryk Wild
Pełniący Funkcję Prezydenta Miasta Wałbrzycha
dr Roman Szełemej
Maciej Awiżeń - Starosta Kłodzki
Robert Ławski - Starosta Wałbrzyski

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group