Poniedziałek, 19 października
Imieniny: Pawła, Piotra, Jana
Czytających: 3248
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lyazgi na koniec festiwalu

Wiadomości: REGION, Szczawno-Zdrój
Piątek, 9 lipca 2010, 7:46
Aktualizacja: 11:26
Autor: Sven
Kolejny barwny występ
Fot. Krzysztof Żarkowski
Na zakończenie Szczawieńskich Spotkań z Folklorem wystąpił wczoraj zespół z Uzbekistanu o nazwie Lyazgi. Piękne kobiety w bardzo efektownych, bogato haftowanych i błyszczących strojach zrobiły na widzach duże wrażenie.

Zespół wykonał kilkanaście tańców z różnych regionów kraju, w których dominującą rolę odgrywały gesty rąk. Przez całą godzinę rozbrzmiewała transowa muzyka, pełna brzmień wywodzących się z kultury arabskiej.

Bardzo ciekawy był występ jedynego w zespole mężczyzny, który zaprezentował swój kunszt w grze jednocześnie aż na trzech instrumentach o nazwie doire, który podobny jest do tamburyna.

Zespół Lyazgi pochodzi z Taszkentu, jest instytucją państwową. Działa od sześćdziesięciu lat, od prawie dwudziestu pod czujnym okiem autorytarnego prezydenta Isloma Karimova.
Koncert, a szczególnie entuzjastyczne przyjęcie zespołu przez szczawieńską publiczność, filmowała uzbecka państwowa telewizja.

Występ był znakomity i wywoływał żywiołowe reakcje widzów w postaci oklasków, a nawet okrzyków i pisków, niczym na koncercie jakiegoś idola nastolatek. Notabene, w sali była spora grupa młodych ludzi, co zadaje kłam opinii, że folklor jest rozrywką tylko dla emerytów.
Z zapowiedzi organizatorów dowiedzieliśmy się, że przyszłoroczne koncerty folklorystyczne w Szczawnie – Zdroju będą miały wyjątkowy rozmach i oprawę. Ma to związek z jubileuszem piętnastolecia legnickiego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Świat pod Kyczerą”.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~kolo 10-07-2010 9:38
Tajwan, Uzbekistan. W przyszłym roku Mongolia, Bangladesz, Antyle Holenderskie...
~super 10-07-2010 11:41
To był naprawde świetny występ!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group