Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 6432
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Mają nowe zadania

Poniedziałek, 25 kwietnia 2022, 6:43
Aktualizacja: 8:25
Autor: red
REGION: Mają nowe zadania
Fot. użyczone
Nowe zadania dla 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Weszły w życie zapisy ustawy o obronie ojczyzny. Ustawa wniosła wiele zmian, jedną z najważniejszych jest powierzenie WOT niemilitarnej części zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Z dniem wejścia w życie  ustawy Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódca 16 Dolnośląskiej Brygad OT zastąpił w opisywanym zakresie dotychczasowego szefa WSzW i stał się prawą ręką wojewody w koordynacji i realizacji wsparcia jakiego może udzielić wojsko.

- Przyjęcie ustawy o obronie Ojczyzny jest bardzo ważnym wydarzeniem, ale w gruncie rzeczy jest dopiero początkiem procesu wzmacniania polskich sił zbrojnych. Ustawa stanowi bardzo ważny fundament do dalszego rozwoju – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas inauguracji konferencji poświęconej ustawie o obronie Ojczyzny.

Misją sił zbrojnych jest stanie na straży suwerenności i niepodległości państwa oraz jego bezpieczeństwa i pokoju. Do ich zadań należy udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działaniach antyterrorystycznych, działaniach z zakresu ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych, akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, ochronie i obronie cyberprzestrzeni, oczyszczaniu terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwianiu, a także w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.

Wejście w życie ustawy o obronie ojczyzny wprowadza zmiany w funkcjonowaniu systemu zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej stał się odpowiedzialnym za „planowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań związanych z udziałem oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działań w zakresie ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz akcjach ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, a także udziału w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego”. Tym samym dowódca WOT pełnił obowiązki Szefa Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, a dowódcy Brygad OT zastąpili w tym zakresie Szefów WSzW i zostali koordynatorami tych przedsięwzięć na szczeblu wojewódzkim. W tym zakresie płk Artur Barański będzie ściśle współpracował z wojewodą dolnośląskim.

Nowo postawione zadania są świadectwem dobrze wypełnionych zadań, które dotychczas były stawiane przed naszą formacją. Terytorialsi wzięli udział w setkach działań przeciwkryzysowych. Pandemia, nawałnice, wichury, powodzie jak i kryzys na granicy polsko-białoruskiej oraz pomoc uchodźcom z Ukrainy pokazały, że żołnierze WOT charakteryzują się wysoką gotowością i szybką reakcją na zaistniałe sytuacje, jak również profesjonalizmem w ich realizacji.

Twoja reakcja na artykuł?

2
15%
Cieszy
2
15%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
8%
Smuci
0
0%
Złości
8
62%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group