Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 4080
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Maja Włoszczowska i krajowa czołówka na starcie wyścigu o puchar Polski w Wałbrzychu

Wtorek, 2 maja 2017, 9:49
Aktualizacja: 9:58
Autor: PAW
Wałbrzych: Maja Włoszczowska i krajowa czołówka na starcie wyścigu o puchar Polski w Wałbrzychu
Fot. organizatorzy
Ponad trzystu zawodników 6 i 7 maja stanie na starcie rozgrywanej w Wałbrzychu jubileuszowej XX edycji zawodów MTB Cross Country "Górale na start". Przekonamy się wtedy, kto znajdzie się na podium.

Wyścig "Górale na start" to impreza głęboko zakorzeniona w wałbrzyskiej tradycji zawodów MTB. Zawody, które po raz pierwszy zorganizował w 1997 r. Wojciech Szeligowski, były impulsem do rozwoju sportowego i rowerowego miasta. Od samego początku ideą wyścigu było propagowanie zdrowego stylu życia. Poprzez organizację zawodów zaczęto budować markę Wałbrzycha jako
świetnego regionu do uprawiania kolarstwa górskiego. Efektem były Mistrzostwa Europy w MTB, zorganizowane w 2004 roku w Wałbrzychu i w Szczawnie Zdroju. W ciągu dwóch dekad z amatorskiego, szkolnego wyścigu impreza przekształciła się w jeden z najatrakcyjniejszych zawodów MTB w Europie.

Na starcie tegorocznej edycji Pucharu Polski MTB Cross Country, jednej z najbardziej spektakularnych imprez tego typu w Polsce, pojawi się plejada gwiazd. A wśród nich ta najjaśniejsza - dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, złota medalistka mistrzostw świata w wyścigu elity MTB oraz w maratonie MTB, wielokrotna wicemistrzyni i mistrzyni Europy, wielokrotna mistrzyni Polski w cross-country, doskonale znana i lubiana przez kibiców - Maja Włoszczowska. Na linii startu stanie ze swoim klubowym kolegą z Kross Racing Team, aktualnym mistrzem Polski i triumfatorem zeszłorocznej edycji "Górali na start" - Bartłomiejem Wawakiem.

Włoszczowska rozpoczęła ten sezon doskonale, wygrywając w marcu zawody w Mediolanie. Twardo nie daje się zepchnąć z podium, zajmując następnie drugą lokatę w wyścigu w Bad Sackingen i trzecią na Ötztaler Mountainbike Festival 2017 w Haiming. Z kolei Bartłomiej Wawak w lutym otarł się o podium w trakcie Cyprus Sunshine Cup, ale krótko potem okazał się najlepszy w wyścigu w austriackim Langenlois. Ostatnio zawodnicy ostro trenowali, a ich ambicje sięgają bardzo wysoko.

W Wałbrzychu w sobotę zostaną rozegrane zawody z udziałem dzieci, amatorów i mastersów. Natomiast właściwe zmagania sportowe krętymi trasami odbędą się w niedzielę. Zmierzą się wtedy ze sobą m.in. młodziki, juniorzy i juniorki. Wyścig elity kobiet rozpocznie się o godzinie 12.30, zaś elity mężczyzn o godzinie 15.00.

Zawodnicy, w zależności od konkretnej konkurencji, do pokonania będą mieli od 5 do 7 okrążeń czterokilometrowej trasy. Obfituje ona w bardzo trudne technicznie podjazdy i to, co dla kibiców jest najważniejsze - spektakularne zjazdy, progi, a także Rock Garden.

Areną zawodów jest trasa wybudowana w 2016 roku w Parku Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu. Ze względu na wysoki poziom trudności technicznej oraz profil odpowiadający najlepszym, światowym trendom została doskonale oceniona przez zawodników startujących w ubiegłorocznej edycji wałbrzyskich zawodów. Malowniczo położona, świetnie skomunikowana z miasteczkiem zawodów, parkingami dla kibiców oraz centrum miasta gwarantuje kibicom najlepszy z możliwych, bezpośredni kontakt z zawodnikami przebywającymi na trasie. W dodatku zlokalizowana w najbardziej spektakularnym punkcie strefa kibica pozwoli wspólnie przeżywać sportowe emocje podczas kolejnych wyścigów.

Obecnie wyścig posiada kategorię UCI C2. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że w ciągu następnych kilku lat uda się podnieść rangę imprezy do UCI C1. Wielopokoleniowy i łączący wszystkie klasy oraz stopnie zaawansowania kolarskiego wyścig nie stracił jednocześnie nic ze swojego pierwotnego, edukacyjno-rekreacyjnego charakteru, a to przecież właśnie idea rozwoju kolarstwa amatorskiego stała się zarzewiem powstania "Górali na start".

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group