Czwartek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 3260
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Małe Góry Literatury

Piątek, 4 sierpnia 2023, 6:37
Autor: red
REGION: Małe Góry Literatury
Fot. użyczone
Dzieci z Dzikowca Kłodzkiego – ale również z innych regionów – miały wakacyjną super niespodziankę. Małe Góry Literatury, czyli przeznaczona dla najmłodszych część literackiego festiwalu Góry Literatury, organizowanego przez należącą do pisarki i noblistki Olgi Tokarczuk fundację, odbyła się w tym roku właśnie w gminnej bibliotece w Dzikowcu. Gośćmi małych czytelników byli m.in. Adam Wajrak czy Michał Rusinek.

„Detektyw wróbel i złamane pióro” - ten komiks autorstwa Tomasza Samojlika, z przyrodniczymi opowieściami i zdjęciami Adama Wajraka - cieszy się na rynku wielką popularnością wśród małych czytelników. Dlatego spotkanie z „najfajniejszym duetem przyrodników z Puszczy Białowieskiej”, jak sami o sobie mówią autorzy publikacji, także przyciągnęło podczas Małych Gór Literatury w Dzikowcu Kłodzkim rzeszę fanów.

To był strzał w dziesiątkę

- Również warsztaty rysunkowe z Tomaszem Samojlikiem, podczas których dzieci uczyły się rysowania lasu i leśnych zwierzaków, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Mali czytelnicy chętnie brali zresztą udział we wszystkich spotkaniach i wydarzeniach tegorocznych Małych Gór Literatury. Na spotkania przybywały dzieci nie tylko z Dzikowca, ale było też wiele przyjezdnych, również spoza terenu gminy czy powiatu. Widać było, że dzieci znają twórczość autorów, których gościliśmy: zadawały im ciekawe pytania, z zaangażowaniem rozmawiały z twórcami - mówi Gabriela Buczek - Rogińska, Dyrektor Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich, które współorganizowało wydarzenie.
Tegoroczne Małe Góry Literatury mogły się odbyć dzięki środkom Gminy Nowa Ruda, przy wsparciu Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy (KSS Bartnica).

Srebrny smok, Grecja i szalik

Na najmłodszych czytelników czekał w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Nowa Ruda w Dzikowcu Kłodzkim cykl spotkań z autorami popularnych książek dla dzieci. Oprócz twórców Detektywa Wróbla, gośćmi Małych Gór Literatury byli: Michał Rusinek, wieloletni sekretarz polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, pisarz, literaturoznawca i autor wydanej w tym roku książki „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”, Barbara Sadurska, autorka powieści „Srebrny smok”, opowiadającej o małej Matyldzie, która marzy o tym, żeby zobaczyć smoki, Dionisios Sturis, autor książki „Kala, Kala. Grecja dla dociekliwych”, w której w interesujący sposób przedstawia kulturę Grecji oraz Karolina Lewestam - twórczyni m.in. bestsellerowej "Małej Księżniczki". Ta popularna autorka zaproponowała tym razem małym czytelnikom baśniową powieść fantasy pod tytułem"Silla", zbierającą świetne recenzje także od dorosłych odbiorców.

Tegoroczne Małe Góry Literatury odbyły się we współpracy organizatorów z Wydawnictwem Agora i Fundacją Heinricha Bölla.

Festiwal rośnie w siłę

Główny festiwal Góry Literatury powstał w 2015 roku, z inicjatywy Olgi Tokarczuk -znakomitej pisarki i polskiej noblistki - która mieszka w okolicach Nowej Rudy i chciała poprzez to wydarzenie aktywizować kulturalnie i obywatelsko mieszkańców oraz gości, uwrażliwiać ich na takie m.in. aspekty, jak: ekologia, równe prawa, wolność słowa czy zrównoważony rozwój regionu poprzez kulturę. Ta misja się powiodła. Przez 9 lat istnienia festiwal zyskał ważną rangę, każdego roku zaproszenia do udziału w wydarzeniu przyjmują znakomici twórcy, nie tylko z Polski, rośnie też liczba miast i wsi w gminie Nowa Ruda, w których odbywają się festiwalowe wydarzenia.

- Tym bardziej cenna jest inicjatywa organizatorów Gór Literatury, że przy tak liczącym się festiwalu literackim stworzyli strefę dla dzieci, by od najmłodszych lat wpajać im miłość do książek i czytania. To naprawdę bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszych, zdominowanych przez cyfrowe media czasach - mówi Jakub Madej, prezes KSS Bartnica, która wsparła wydarzenie.

Twoja reakcja na artykuł?

4
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group