Uzasadnienie
Pani dr Małgorzata Babińska to wybitna postać, która od wielu lat aktywnie działa na rzecz rozwoju miasta Wałbrzycha. Jej nieoceniony wkład w rozwój nauki, edukacji oraz kultury w Wałbrzychu zasługuje na najwyższe uznanie. Jest przykładem osoby, która z pasją i oddaniem służy swojej społeczności. Jej aktywność doprowadziła do tego, że uczelnia Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odpowiada na potrzeby rynku pracy, oferując kierunki studiów
m.in. takie jak pielęgniarstwo, logistyka, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, grafika użytkowa z reklamą, które kształcą wykwalifikowanych specjalistów poszukiwanych na rynku pracy, przez co przyczynia się do rozwoju kadr niezbędnych dla rozwoju gospodarczego regionu.
Pani dr Małgorzata Babińska jest nie tylko wybitnym naukowcem, ale również zaangażowanym społecznikiem. Inicjowała liczne projekty badawcze dotyczące historii i kultury Wałbrzycha, które przyczyniły się do promocji miasta i wzbogaciły jego dziedzictwo kulturowe. Aktywnie uczestniczyła w życiu społeczności akademickiej, organizując liczne konferencje naukowe,
warsztaty i seminaria. Pani dr Małgorzata Babińska właściwie od początku lat 90-tych minionego stulecia bardzo mocno związała się z miastem Wałbrzych.
Jest wieloletnim dydaktykiem, z wykształcenia w stopniu doktora nauk społecznych, badaczką polityki przygranicznej oraz stosunków międzysąsiedzkich w relacjach Czechy-Polska-Niemcy, a także wychowawcą/promotorem ponad 40. licencjuszy na kierunkach: politologia i administracja. Dodatkowo była promotorem pomocniczym w przewodzie doktorskim mgra Kamila Glinki, który zakończył się pozytywnym rozstrzygnięciem na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorką wielu prac
naukowych z zakresu badań nad mniejszościami funkcjonującymi w regionie wałbrzyskim, a także monografii poświęconej relacjom polsko-czeskim w przestrzeni transgranicznej oraz współautorką wydanej w trzech językach (polskim, czeskim i niemieckim) monografii poświęconej przestrzeni wolności religijnej w Polsce, Czechach i na terenie Niemiec (Wałbrzych, 2017).
Pracuje na terenie Wałbrzycha od prawie 30 lat zarówno w ramach szkolnictwa średniego, jak wyższego. Realizowała szereg autorskich cennych programów kształcenia (m. in. „Komunikacja społeczna”, „Prezentacja i wystąpienia publiczne” czy „Kierowanie zespołami ludzkimi”). Wdrażane i realizowane zajęcia poszerzały wśród młodzieży Wałbrzycha konieczną wiedzę w zakresie nauk społecznych (w tym lokalnej demokracji partycypacyjnej) oraz bardzo aktywnie budowała
kompetencje społeczne wśród studentów w rozumieniu kształtowania postaw otwartych i innowacyjnych na rzecz rozwoju regionu i Aglomeracji Wałbrzyskiej.
Jej bogate doświadczenie w zakresie budowy nowych kierunków kształcenia w ramach dzisiejszej Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa z siedzibą w Wałbrzychu przełożyło się przede wszystkim na rozwój młodych specjalistycznych kadr zasilających rynek pracy w Wałbrzychu (m. in. kształtując ramy praktyczne „Pielęgniarstwa”, „Bezpieczeństwa wewnętrznego”, „Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej”, „Zarządzania”).
Aktywność na polu dydaktyki szkolnictwa wyższego jest jednak tylko fragmentem jej niebywałych osiągnięć, bowiem doprowadziła do rozwoju naukowego wydawnictwo uczelniane Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa (obecnie 80 pkt MNiSW). W całej jej dotychczasowej aktywności widać szczególne poświęcenie na rzecz rozwoju kontaktów i współpracy Uczelni z jednostkami gospodarczymi (interesariuszami) oraz z administracją publiczną i instytucjami takimi, jak: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Pracy, Dolnośląscy Pracodawcy, Szpitale, a także szkoły średnie Aglomeracji Wałbrzyskiej oraz służby mundurowe. Jej zdolności do integrowania partnerów na rzecz środowiska akademickiego przejawiają się przede wszystkim w wielu zrealizowanych przedsięwzięciach naukowych, konferencjach o krajowym i
międzynarodowym zasięgu (m.in. Konferencja: „Międzynarodowa współpraca PWSZ” (Wałbrzych – Zamek Książ; 2013 oraz 2016), cykliczna Konferencja „Zdrowie dla Regionu”, a także „Międzynarodowa Konferencja „Czas na Wychowanie”) oraz prowadzi do upraktycznienia studiów, m.in. poprzez np. rozwój studiów dualnych na kierunku logistyka, czy też administracja publiczna w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa z siedzibą w Wałbrzychu. Ponadto, należy wskazać na niezaprzeczalny fakt, iż determinacja Pani dr Małgorzaty Babińskiej w zakresie budowy pozycji i wizerunku Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w regionie doprowadziła do uzyskania wielu laurów i nagród, m. in. Komisji Europejskiej - certyfikatów "ECTS Label" i „DS Label” (2013), Uczelnia Liderów (2014, 2017, 2021), Certyfikat akredytacyjny 2021 „Studia z przyszłością” dla kierunków techniki dentystyczne i architektura wnętrz, Certyfikat Nadzwyczajny „Lidera Jakości Kształcenia” dla kierunku architektura wnętrz; Certyfikat akredytacyjny 2022 dla kierunków: logistyka i kosmetologia oraz Certyfikat Nadzwyczajny „Laur Innowacyjności” dla kierunku logistyka.
Dzięki jej nadzwyczajnym działaniom (ponadprzeciętnym i w zasadzie społecznikowskim) Uczelnia pozyskuje środki na rozwój swojej działalności dydaktyczno-naukowej, m. in. na organizację Międzynarodowej Konferencji „Aktywność młodzieży szkolnej i akademickiej w cyberprzestrzeni – wyzwania badawcze i edukacyjne” - grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także na działania w zakresie Wałbrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które znacznie wzbogaciły ofertę dla seniorów regionu wałbrzyskiego (współpraca z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego przy realizacji zadań pn. „Akademia Seniora” 2021, „Seniorzy w akcji” 2022, „Uniwersytet Seniora – nauka poprzez doświadczenie” 2023, „Akademia nowych możliwości - seniorzy wspólnie, aktywnie i kreatywnie” 2024).
Zaangażowanie Pani dr Małgorzaty Babińskiej w projekt „Przyszłość w Waszych rękach” realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, Priorytet: 9. Fundusze Europejskie na rzecz transformacji obszarów górniczych na Dolnym Śląsku, Działanie: 09.03 Transformacja w edukacji, we współpracy z Dolnośląskimi Pracodawcami z siedzibą w Wałbrzychu) świadczy o owocnej współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami. Dzięki temu, studenci mają możliwość zdobywania praktycznych umiejętności, co zwiększa ich szanse na znalezienie zatrudnienia po ukończeniu studiów.
Pani Doktor bardzo aktywnie współpracuje z wałbrzyskimi instytucjami kulturalnymi, dzięki czemu organizowanych jest wiele wydarzeń, które mają ogromny wpływ na życie miasta Wałbrzycha i regionu. Jest wieloletnim członkiem Rady Muzeum w Wałbrzychu, z którym od lat współpracuje, a także była członkiem Zespołu ds. opracowywania „Strategii szkolnictwa zawodowego” dla Aglomeracji Wałbrzyskiej (2022). Od wielu lat aktywnie i z ogromnym zaangażowaniem wspiera Fundację Museion w Wałbrzychu w przedsięwzięciu kontynuowania wydawania rocznika „Nowa Kronika Wałbrzyska”, dzięki temu, mieszkańcy Wałbrzycha zyskują dostęp do cennego źródła wiedzy o historii miasta.
Za ogromne zaangażowanie w pracę jest coroczną laureatką nagród rektora. Zajmowane funkcje w Uczelni to: prorektor ds. dydaktycznych i studenckich (2012-2016; 2016-2019), dyrektor Biblioteki i Wydawnictwa Uczelnianego (2019-2020), a także prorektor ds. rozwoju (kadencja 2020 2024).
Dr Małgorzata Babińska, poprzez swoje niezwykłe zaangażowanie i empatię, stała się prawdziwą ambasadorką dziedzictwa kulturowego Aglomeracji Wałbrzyskiej. Jej działalność wykraczała daleko poza ramy obowiązków zawodowych. Dzięki niej Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu stała się miejscem, w którym młodzi ludzie mogą nie tylko
zdobywać wiedzę, ale także rozwijać swoje pasje i kształtować postawy obywatelskie. Jej wkład w budowanie lokalnej społeczności jest nieoceniony. Dlatego też proponuję przyznanie dr Małgorzacie Babińskiej tytułu honorowego „Zasłużona dla Miasta Wałbrzycha”, jako wyraz uznania za jej wybitne osiągnięcia.
Pani dr Małgorzata Babińska funkcjonuje, jako aktywny animator życia akademickiego Aglomeracji Wałbrzyskiej poprzez organizację i aktywny udział w pracach wielu zespołów ds. opracowywania kierunków studiów, m. in. BA. Krzewi kulturę fizyczną w regionie, opracowała wraz z zespołem wniosek o utworzenie pięcioletniego kierunku „Wychowanie fizyczne”, ze względu na brak na rodzimym rynku edukacyjno-sportowym nauczycieli wychowania fizycznego na każdym poziomie edukacji. Jej niebywałe inspirowanie do twórczych działań młodych ludzi odzwierciedla się w wielu pozytywnych opiniach oceny anonimowej ankiety studentów. Nie jest to jednak wyłączny kierunek działalności prospołecznej Pani dr Małgorzaty Babińskiej, gdyż Jej poszerzone pole działań obejmuje także seniorów naszego regionu. Pani dr Małgorzata Babińska współpracuje z szeregiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku w regionie, a w przypadku akademickiego Uniwersytetu
Międzypokoleniowego z wysoką skutecznością zdobywa granty na jego działalność z Urzędu Marszałkowskiego (od 2019 r.).