Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 2003
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Międzynarodowe projekty

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 29 stycznia 2020, 11:28
Aktualizacja: Czwartek, 30 stycznia 2020, 7:18
Autor: red
Fot. użyczone
Uczniowie I LO z klas z maturą międzynarodową oraz klas dwujęzycznych są aktualnie w Berlinie i kolejny dzień, wraz z kolegami z Niemiec i Ukrainy, pracują nad międzynarodowym projektem zatytułowanym „Holokaust i praca przymusowa w zagłębiu naftowym w Galicji Wschodniej".

Merytorycznie wspomagają ich Profesorowie: Roman Kuliniak i Iwona Rudnicka, a naszą szkołę reprezentują: Magdalena Małowska (3 DP), Agata Jankowska (2 DP), Paweł Czajka (2 DP), Maciej Kułyna (2 DP), Mateusz Karolczak (2 DP), Filip Hałas (3 BL) i Szymon Sławik (2 BL). Już wkrótce po powrocie podzielą się z nami wrażeniami.

W tym samym miesiącu - w dniach od 5-10 stycznia młodzież z Polski, Niemiec i Francji w Młodzieżowym Domu Spotkań w Oświęcimiu w ramach projektu pt.„Auschwitz- Birkenau- zobaczyć na własne oczy". W tym roku stronę Polską reprezentowała grupa młodzieży z I LO w Wałbrzychu z ramienia Fundacji św. Jadwigi w Morawie. W czasie kilkudniowego pobytu w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, uczestnicy projektu poznali topografię miasta z okresu przed i po II wojnie światowej, zapoznali się z historią Synagog. Poznali historię dotyczącą życia ludności w obozie oraz w mieście. Po zajęciach był czas aby poznać kulturę i język współtowarzyszy projektu, wymienić się doświadczeniami i uwagami na temat swoich krajów z młodzieżą Gymnasium Gustav- Stresemann oraz Lycee la Providence. Opiekunem uczniów była Prof. Sylwia Sobieraj-Borowiec.

Udział uczniów w tych projektach wpisuje się w większe przedsięwzięcie, jakie I Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu realizuje, a mianowicie "Odpowiedzialni za pamięć, odpowiedzialni za przyszłość".

Tymczasem uczniowie I LO: Mateusz Lipiński (kl. 3 c) i Adam Dąbrowski (kl. 2 b) zakwalifikowali się do europejskiego projektu „Career Designers" organizowanego przez Human Youth Impact w ramach programu Erasmus i w dniach 18-21 stycznia 2020 roku wzięli udział w pierwszej części projektowej poświęconej serii warsztatów m.in. o sztuce debatowania, planowaniu kariery zawodowej, personal brandingu, zarządzaniu czasem oraz pisaniu CV z doświadczonymi doradcami zawodowymi. W następnej części, która odbędzie się w dniach 7-10 marca, będą mieli okazję do aktywnego uczestniczenia w panelach dyskusyjnych i debatach m.in. z politykami i ekspertami działów HR.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
33%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Wołyń pamiętamy 29-01-2020 13:28
Mieszają w głowach młodym Polakom unijnymi programami. Dwie zbrodnicze nacje Niemcy i Ukraińcy chcą wybielić współcześnie zbrodnie ludobójstwa na Polakach i Żydach. Sam tytuł ze słowem "Galicja "skłania do refleksji każdego patriotę Polaka. Ta nazwa powstała w okresie zaborów i nadana przez III Rzeszę. II Rzeczypospolita miała w granicach i w nazwie Małopolskę Wschodnią. Przez wzgląd na Ukraińców i ku zadowoleniu Niemców chcą wybielić współcześni poprawiacze historii. Wieczna pamięć pomordowanym Polakom.
~Emeryt dyplomowany 29-01-2020 14:12
Dziwi współpraca z niemieckim Gymnasium Gustav Stresemann. Nazwisko to kojarzyć się powinno Polakom z militaryzmem niemieckim wobec Polski. Domagał się likwidacji "korytarza polskiego" co także chciał Hitler przed wybuchem II w.św. Flirtował z Rosjanami po układzie w Rapallo. Był inicjatorem wojny celnej z Polską. Jak widać ciekawie rozwija się "współpraca" . Od fałszywych przyjaciół zachowaj nas Panie.
~historyk 30-01-2020 11:12
do: ~Emeryt dyplomowany (14:12)
Tu w Wałbrzychu już była współpraca z niemiecką szkołą im. patronki komunistów Róży Luksemburg, więc nie dziwią tacy antypolscy patroni jak Stressman. Trzeba krzyczeć o haniebności tego typu przedsięwzięć bo za moment zrobą z nas odpowiedzialnych za ludobójstwo w czasie II Wojny Swiat.Kto to w ogóle organizuje i dlaczego kuratorium dopuszcza udział polskiej młodzieży w kajaniu się obok przedstawicieli dwóch nacji mających największe zbrodnie na sumieniu? Apeluję o przerwanie w tym udziału polskich uczniów!
~bruner 29-01-2020 15:41
ci, którzy mają stać w Polsce przy niemieckich maszynach (za 1/4 pensji niemieckiego robotnika), muszą być odpowiednio ukształtowani. Kiedyś było hasło : nauka liczenia do 500, teraz są inne czasy i wystarczy wdrukować tym młodym ludziom programy z niemieckich szkół, gdzie czarne karty historii zapisali naziści z Jowisza, a za całe zło odpowiedzialne są polskie obozy.
~PW 29-01-2020 22:50
Boże, co za ksenofobiczny naród.
~Emeryt dyplomowany 29-01-2020 23:18
Polska szkoła powinna uczyć prawdziwej historii a nie na potrzebę chwili. Dlatego pod rozwagę i do przemyśleń polecam wypowiedź Józefa Piłsudskiego. W sam raz do Twojego "ksenofobicznego narodu" . Cytat: "Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości"
~księgowy 30-01-2020 11:03
Wymioty biorą na te hołdy.Niech se niemcy i ukraińcy uskuteczniają te projekty, bo to oni byli winni tym tragediom a nie my. Skandal.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group