Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3377
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Wtorek, 3 grudnia 2013, 17:34
Aktualizacja: Środa, 4 grudnia 2013, 7:29
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Komisji Edukacji Narodowej w Wałbrzychu obchodzono uroczyście Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który zainaugurował odbywający się w tej właśnie placówce „Tydzień Integracji”.

Na początku uroczystości młodzież przypomniała przybyłym gościom, wśród których znaleźli się między innymi Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk, Senator RP Wiesław Kilian, oraz przedstawicielki wałbrzyskich Posłanek: Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej i Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej, że Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest świętem obchodzonym corocznie dnia 3 grudnia a ustanowione zostało w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych.

-Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony w Wałbrzychu w kolejnych latach pokazuje, że społeczeństwo miasta Wałbrzycha też jest społeczeństwem zróżnicowanym w sensie osób sprawnych i niepełnosprawnych. Stąd też potrzeby jakie są przed naszymi mieszkańcami są bardzo duże. Staramy się sprostać wszelkim wymaganiom, które są adresowane do osób niepełnosprawnych. Przede wszystkim kładziemy duży nacisk na integrację społeczną osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi. Stąd też placówki oświatowe, które funkcjonują na terenie naszego miasta. Duże nakłady finansowe są przeznaczane właśnie na spełnienie oczekiwań i potrzeb tych mieszkańców, którzy potrzebują szczególnego wsparcia. Ta działalność jest też powielana w różnego rodzaju organizacjach pozarządowych. Mam tu na myśli organizacje pozarządowe, które zajmują się, pomagają ludziom, którzy potrzebują wsparcia. Tych organizacji jest wiele – powiedział Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk

Następnie grupa teatralna „Bez komentarza” zaprezentowała spektakl pod tytułem „Halo! Pomarańczowy!”, po którym goście zostali zaproszeni do obejrzenia odbywającej się w ramach „Tygodnia Integracji” wystawy fotograficznej "Na scenie życia -Widzialni...Niewidzialni", której bohaterami są uczniowie Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu. Podczas imprezy odbył się też pokaz taneczny grupy URBAN KIDS pod kierunkiem pani Sonii Baran i pani Małgorzaty Żamojcin i występ chóru Gaudemo pod kierunkiem pani Agnieszki Skiruchy.

Po części artystycznej przyszedł czas na emocje sportowe, rozpoczął się bowiem Sportowy Turniej Integracyjny, odbywający się w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych. W Turnieju udział brali zarówno uczniowie gimnazjum jak i szkoły podstawowej.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group